Följ oss

Analys

Modity om elpriset vecka 10 2015

Publicerat

den

Modity Energy Trading - Energimarknaden

Prognos på framtida elpris

Veckans marknadskommentar

Brents uppgång har mattats medan WTI har vänt ned igen. Kolet upp en aning. Elen är upp på inte fullt så varma, blöta och blåsiga prognoser som förut. Utsläppsrätterna ned idag men trendkanalen är uppåt. Hydrobalansen blev starkare och är nu klart över normal nivå. Elcertens fall har pausat och stannat kvar på låg nivå.

Hydrobalans (mark+snö+vattenmagasinerna) vs. systemspotpris i Norden

Elspot dygnsmedel 15 veckor historik

Hydrobalansen ligger v08 på 1,4 TWh över normalen. Det är lite mindre än vad som var väntat och det beror på att den väntade påfyllningen från massiva lågtryck inte blev riktigt så stor, när de i stället vek av söderut. Avsmältningen på lägre nivåer har dock ökat och eftersom man fått balansera stor vindkraft så har vattenmagasinen byggts på en del under förra veckan. Fortfarande ligger det mycket snö högre upp, så totalt sett ser det alltså bra ut! Väderprognoserna har i viss mån ändrat karaktär mot det kallare hållet – åtminstone på kontinenten. Över Skandinavien är det fortfarande milt med aningen lägre nederbörd. Dock mer än normalt.

Kärnkraftverken i Norden har idag den 2/3 en produktion på 87 % (10 881 MW). Ringhals 1 kör nu aningen reducerat men väntas komma tillbaka upp under dagen. Annars är Oskarshamn 2 kvar ute till september och Ringhals 2 till november. De finska verken körs nu som vi är vana vid – 100 %.

Systemspotpriset förra veckan blev 25,52 €/MWh. Det var en tillbakagång på nästan tre euro. I prisområde SE3 blev den 25,34 och i SE4 26,73. Fortfarande ser vi press på vattenkraften. Systemet är känsligt i detta läge när magasinsnivåerna för sommaren och hösten behöver justeras lite nedåt men då vinden kräver återhållsamhet med vattnet, får det ju stanna kvar i magasinen så länge. I går visades några timmar med negativa siffror i DK2 på grund av stort vindtillskott.

Elterminer

Terminspriser

Och jag hann inte mer än säga ned innan det vände och började gå upp! Det var ett trendbrott i vädret som uppenbarade sig från mitten av förra veckan. Där syntes både lägre temperaturer och blockerande högtryck med lite nederbörd. Däremot var det en kortvarig uppenbarelse och strax därefter kom de våta, varma prognoserna med inrullande lågtryck från norra Atlanten tillbaka i prognosbilden. Där är vi nu. Priserna har följaktligen vänt ned igen. Inte ända ned till läget innan men nästan. Just idag har nederbörden i prognoserna dragits ned över perioden, så vi ser ett litet uppställ för närvarande. Som skrivet ovan är vattenläget gott och vi ser inga fundamentala faktorer som tyder på högre priser i dagsläget. Q2 omsätts i skrivande stund på 25,20. År 16 handlas nu på 28,80 €/MWh.

Bränslemarknaden

EUA front month

Utsläppsrätter, CO2

ENVI:s förslag gick igenom i tisdags, när omröstningen var. Det betyder i korthet att MSR ska vara fungerande senast 31 dec 2018. Detta kunde tydligen accepteras av alla parter och det innebär i praktiken en skärpning av nuvarande tidsschema. Marknaden reagerade lamt med fallande priser. Återstoden av veckan blev också en nedgång. Omsätts idag kring drygt sju euro. Tittar man på kursutveckingen i ett tekniskt analytiskt perspektiv är vi i en uppåtgående trendkanal.

Pris på kol, olja och naturgas

Olja: Det är stor spread mellan amerikanska WTI-oljan och europeiska Brent. Brent prisas högre. För att det ska jämna ut sig krävs att USA bestämmer sig för att exportera sin olja genom att bygga rör, främst till Kanada. Detta verkar inte vara aktuellt för den sittande administrationen. Prissituationen är i stort sett sidledes men eftersom det är ett överutbud totalt i marknaden är antydan nedåt.

Kol: Australiensiska Glencore har annonserat en reduktion av sin kolproduktion. Något som stabliliserat priserna en aning och till och med fått dem att gå upp. Vi kan samtidigt se att torrfrakterna nu kostar mindre än på mycket länge, vilket håller nere konsumentpriserna. Fortfarande råder en överutbudssituation.

Naturgas: I England har man tagit ut den för uppvärmning lagrade gasen lite snabbare än vad som var tänkt. En kallare vinter har lett till en sådan åtgärd. Detta skulle normalt trigga en press uppåt på priserna i marknaden men man har lyckats ersätta mycket av volymen men billig LNG. I Ukraina är det förstås inte helt stabilt men landet har lyckats betala en del av den närmsta skulden man hade till Ryssland för levererad gas. Man försöker komma undan betalningsansvar för den del av gasen som gått till ryskdominernade områden. Ett understatement är att alla parter inte är helt överens i denna fråga..!

Elcertifikat

Efter förra veckans kraftiga nedgång har det stannat upp och hållit sig på den historiskt låga nivån. Lite oklart vad det var som gjorde nedgången så stor. Det har under förra veckan varit normal omsättning och senast är det en liten knorr uppåt i kursen. Mars -15 stängde i fredags på 137 SEK. Övriga priser: Mars-16 141 SEK och Mars-17 143,5 SEK.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Valuta

Forex EURSEK

Valutakommentar

Som vi sa i senaste veckobrevet borde kronan stärkas mot euron och handla ner mot stödet på 9,30. Vi trodde inte att det skulle gå så snabbt men förra veckan stärktes kronan till 9,32 på anledning av den mycket starka BNP siffran som släpptes. BNP överraskade på uppsidan och steg 2,7% på årsbasis mot förväntat 1,5%. 9,30 förväntas hålla på nedsidan och vi handlar alltjämt i samma range som tidigare, 9,30 – 9,70. Mot dollarn är kronan alltjämt svag och man får betala 8,35 på spotmarknaden för en dollar. Vi har nu 11 månader bakom oss med högre bottnar och högre toppar. Rekyler är alltjämt köpvärda.

Teknisk analys

Teknisk analys Q2-15

Q2 handlades mellan 24,21 och 26,30 €/MWh förra veckan. Just nu handlas den på 25,15. Även om nedåttrenden är bruten så såg vi en kraftig avvisning av priset efter uppstället. Det är bearish och innebär att högre priser ansågs säljvärda och att marknaden nu kan komma att vilja testa botten av befintlig range, dvs 24,21. Ett test av botten av rangen kommer visa oss om den nivån fortfarande anses köpvärd eller om den ger vika för ännu lägre priser.

Teknisk analys År-16

År-16 handlades mellan 28,15 och 29,10 €/MWh förra veckan. Precis som för frontkvartalet så blev kontraktet avvisat efter att ha testat toppen av den €1-breda prisintervallet vi befinner oss i. Just nu omsätts 28,65 vilket är i mitten av rangen och det är inte helt omöjligt att marknaden nu vill handla ner mot botten på 27,95 även om det i nuläget är hugget som stucket vilket håll priset vill bryta ut. Det är en förhållandevis smal och lång range vilket innebär att när botten eller toppen väl bryts så kommer vi i snabb takt handla ner eller upp ett par Euro.

[box]Denna energimarknadskommentar om elpriset publiceras på Råvarumarknaden.se med tillstånd och i samarbete med Modity Energy Trading.[/box]

Ansvarsfriskrivning

Energimarknadskommentaren har producerats av Modity Energy Trading. Informationen är rapporterad i god tro och speglar de aktuella åsikterna hos medarbetarna, dessa kan ändras utan varsel. Modity Energy Trading tar inget ansvar för handlingar baserade på informationen.

Om Modity Energy Trading

Modity Energy Trading erbjuder energibolag och större företag den erfarenhet, kompetens och analysredskap som krävs för en trygg och effektiv förvaltning av energiportföljen. Modity bedriver handel med allt från el och gas, till elcertifikat, valutor och utsläppsrätter. Företagets kunder får dessutom ta del av deras analysprodukter som t.ex det fullständiga marknadsbrevet med ytterligare kommentarer och prognoser. För ytterligare information se hemsidan.

Analys

Tightening fundamentals – bullish inventories from DOE

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

The latest weekly report from the US DOE showed a substantial drawdown across key petroleum categories, adding more upside potential to the fundamental picture.

Ole R. Hvalbye, Analyst Commodities, SEB
Ole R. Hvalbye, Analyst Commodities, SEB

Commercial crude inventories (excl. SPR) fell by 5.8 million barrels, bringing total inventories down to 415.1 million barrels. Now sitting 11% below the five-year seasonal norm and placed in the lowest 2015-2022 range (see picture below).

Product inventories also tightened further last week. Gasoline inventories declined by 2.1 million barrels, with reductions seen in both finished gasoline and blending components. Current gasoline levels are about 3% below the five-year average for this time of year.

Among products, the most notable move came in diesel, where inventories dropped by almost 4.1 million barrels, deepening the deficit to around 20% below seasonal norms – continuing to underscore the persistent supply tightness in diesel markets.

The only area of inventory growth was in propane/propylene, which posted a significant 5.1-million-barrel build and now stands 9% above the five-year average.

Total commercial petroleum inventories (crude plus refined products) declined by 4.2 million barrels on the week, reinforcing the overall tightening of US crude and products.

US DOE, inventories, change in million barrels per week
US crude inventories excl. SPR in million barrels
Fortsätt läsa

Analys

Bombs to ”ceasefire” in hours – Brent below $70

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

A classic case of “buy the rumor, sell the news” played out in oil markets, as Brent crude has dropped sharply – down nearly USD 10 per barrel since yesterday evening – following Iran’s retaliatory strike on a U.S. air base in Qatar. The immediate reaction was: “That was it?” The strike followed a carefully calibrated, non-escalatory playbook, avoiding direct threats to energy infrastructure or disruption of shipping through the Strait of Hormuz – thus calming worst-case fears.

Ole R. Hvalbye, Analyst Commodities, SEB
Ole R. Hvalbye, Analyst Commodities, SEB

After Monday morning’s sharp spike to USD 81.4 per barrel, triggered by the U.S. bombing of Iranian nuclear facilities, oil prices drifted sideways in anticipation of a potential Iranian response. That response came with advance warning and caused limited physical damage. Early this morning, both the U.S. President and Iranian state media announced a ceasefire, effectively placing a lid on the immediate conflict risk – at least for now.

As a result, Brent crude has now fallen by a total of USD 12 from Monday’s peak, currently trading around USD 69 per barrel.

Looking beyond geopolitics, the market will now shift its focus to the upcoming OPEC+ meeting in early July. Saudi Arabia’s decision to increase output earlier this year – despite falling prices – has drawn renewed attention considering recent developments. Some suggest this was a response to U.S. pressure to offset potential Iranian supply losses.

However, consensus is that the move was driven more by internal OPEC+ dynamics. After years of curbing production to support prices, Riyadh had grown frustrated with quota-busting by several members (notably Kazakhstan). With Saudi Arabia cutting up to 2 million barrels per day – roughly 2% of global supply – returns were diminishing, and the risk of losing market share was rising. The production increase is widely seen as an effort to reassert leadership and restore discipline within the group.

That said, the FT recently stated that, the Saudis remain wary of past missteps. In 2018, Riyadh ramped up output at Trump’s request ahead of Iran sanctions, only to see prices collapse when the U.S. granted broad waivers – triggering oversupply. Officials have reportedly made it clear they don’t intend to repeat that mistake.

The recent visit by President Trump to Saudi Arabia, which included agreements on AI, defense, and nuclear cooperation, suggests a broader strategic alignment. This has fueled speculation about a quiet “pump-for-politics” deal behind recent production moves.

Looking ahead, oil prices have now retraced the entire rally sparked by the June 13 Israel–Iran escalation. This retreat provides more political and policy space for both the U.S. and Saudi Arabia. Specifically, it makes it easier for Riyadh to scale back its three recent production hikes of 411,000 barrels each, potentially returning to more moderate increases of 137,000 barrels for August and September.

In short: with no major loss of Iranian supply to the market, OPEC+ – led by Saudi Arabia – no longer needs to compensate for a disruption that hasn’t materialized, especially not to please the U.S. at the cost of its own market strategy. As the Saudis themselves have signaled, they are unlikely to repeat previous mistakes.

Conclusion: With Brent now in the high USD 60s, buying oil looks fundamentally justified. The geopolitical premium has deflated, but tensions between Israel and Iran remain unresolved – and the risk of missteps and renewed escalation still lingers. In fact, even this morning, reports have emerged of renewed missile fire despite the declared “truce.” The path forward may be calmer – but it is far from stable.

Fortsätt läsa

Analys

A muted price reaction. Market looks relaxed, but it is still on edge waiting for what Iran will do

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

Brent crossed the 80-line this morning but quickly fell back assigning limited probability for Iran choosing to close the Strait of Hormuz. Brent traded in a range of USD 70.56 – 79.04/b last week as the market fluctuated between ”Iran wants a deal” and ”US is about to attack Iran”. At the end of the week though, Donald Trump managed to convince markets (and probably also Iran) that he would make a decision within two weeks. I.e. no imminent attack. Previously when when he has talked about ”making a decision within two weeks” he has often ended up doing nothing in the end. The oil market relaxed as a result and the week ended at USD 77.01/b which is just USD 6/b above the year to date average of USD 71/b.

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

Brent jumped to USD 81.4/b this morning, the highest since mid-January, but then quickly fell back to a current price of USD 78.2/b which is only up 1.5% versus the close on Friday. As such the market is pricing a fairly low probability that Iran will actually close the Strait of Hormuz. Probably because it will hurt Iranian oil exports as well as the global oil market.

It was however all smoke and mirrors. Deception. The US attacked Iran on Saturday. The attack involved 125 warplanes, submarines and surface warships and 14 bunker buster bombs were dropped on Iranian nuclear sites including Fordow, Natanz and Isfahan. In response the Iranian Parliament voted in support of closing the Strait of Hormuz where some 17 mb of crude and products is transported to the global market every day plus significant volumes of LNG. This is however merely an advise to the Supreme leader Ayatollah Ali Khamenei and the Supreme National Security Council which sits with the final and actual decision.

No supply of oil is lost yet. It is about the risk of Iran closing the Strait of Hormuz or not. So far not a single drop of oil supply has been lost to the global market. The price at the moment is all about the assessed risk of loss of supply. Will Iran choose to choke of the Strait of Hormuz or not? That is the big question. It would be painful for US consumers, for Donald Trump’s voter base, for the global economy but also for Iran and its population which relies on oil exports and income from selling oil out of that Strait as well. As such it is not a no-brainer choice for Iran to close the Strait for oil exports. And looking at the il price this morning it is clear that the oil market doesn’t assign a very high probability of it happening. It is however probably well within the capability of Iran to close the Strait off with rockets, mines, air-drones and possibly sea-drones. Just look at how Ukraine has been able to control and damage the Russian Black Sea fleet.

What to do about the highly enriched uranium which has gone missing? While the US and Israel can celebrate their destruction of Iranian nuclear facilities they are also scratching their heads over what to do with the lost Iranian nuclear material. Iran had 408 kg of highly enriched uranium (IAEA). Almost weapons grade. Enough for some 10 nuclear warheads. It seems to have been transported out of Fordow before the attack this weekend. 

The market is still on edge. USD 80-something/b seems sensible while we wait. The oil market reaction to this weekend’s events is very muted so far. The market is still on edge awaiting what Iran will do. Because Iran will do something. But what and when? An oil price of 80-something seems like a sensible level until something do happen.

Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära