Nyheter
Lägsta elpriset … ever!

Hur lågt är elpriset? Vilket svar du får beror på om du frågar en dansk, en svensk eller en norrman. Juni gav nya bottenrekord, men även rekordstora prisskillnader mellan olika regioner i Norden.

Den samnordiska kraftmarknaden har aldrig tidigare sett så låga priser dom de vi har haft under juni. Då ser vi speciellt på det som heter systempris, som är ett slags snittpris för alla prisområden i Norden. Snittpriset i juni gick ner ända till 3,15 €/MWh. Detta är 30 % lägre än den föregående bottennoteringen som gjordes så sent som i april i år.
Mycket vatten i kraftsystemet är orsaken till att det råder så stor press på spotpriset i de områden där det produceras vattenkraft. När snösmältningen i fjällen ger mer vatten än det ryms i kraftverkens magasin, uppstår nämligen konkurrens mellan producenterna om vem som får leverera kraft till elnätet.
Resultatet avgörs på ett enkelt sätt: Den som erbjuder lägst pris, vinner.
Rekordstor prisskillnad mellan Oslo och Stockholm
Samtidigt som systempriset rasar mot ständigt nya historiska bottennivåer, råder det nästan elbrist i vissa delar av Norden. Medan Norge och norra Sverige har de lägsta priserna, råder det periodvis brist på el i mellersta och södra Sverige.
Orsaken är att mycket av kärnkraften har tagits ur drift för underhållsarbete, samtidigt som det har varit längre vindstilla perioder – vilket medför att den enorma, svenska vindkraftparken inte producerar el.
I sådana lägen är förbrukningen högre än produktionen i de södra delarna av Sverige, och därmed uppstår det tydliga prisskillnader mellan de olika områdena i Norden. Mot slutet av juni var dessa skillnader större än någonsin. På en och samma timme låg priset i Oslo på 1,5 €/MWh i pris, medan Stockholm hade nästan 200 €/MWh.
Denna akuta brist på lokal kraft har gjort att Svenska kraftnät har köpt produktionskapacitet från en av kärnkraftsproducenterna i Sverige för att säkerställa att det finns tillräckligt med reglerbar kraftproduktion.
Flaskhalsar leder till förlorad energi
Sammantaget finns det mer än tillräckligt med energi på den nordiska kraftmarknaden. Ändå uppstår det stora prisskillnader och skälen till detta stavas avstånd och nätkapacitet. Det råder inget fritt flöde av el i Norden, och i ännu mindre grad mellan Norden och våra grannländer. Kabelkapaciteten mellan städer och landsändar har sina begränsningar.
Just nu är dessutom mycket av kapaciteten ur drift för reparationer och underhåll, något som begränsar överföringskapaciteten ännu mer.
Resultatet är att de olika prisområdena blir isolerade, både de som har för mycket el och de som har för lite. Samtidigt som man i Norge inte förmår ta till vara på allt vatten som vårfloden ger, måste man i Sverige starta upp reservkraftsproduktion baserad på eldningsolja. Många ogynnsamma händelser på en och samma gång kan därmed göra att ren, förnybar kraft rinner rätt ut i havet utan att bli till el.
Optimister lyfter priserna på längre sikt
På terminsmarknaden, där marknadsaktörerna i Norden handlar el för leverans framåt i tid, är stämningen lite annorlunda. Coronapandemin och de hårda, förebyggande åtgärderna fick stora delar av världsekonomin att gå på knä. Pessimismen som snabbt bredde ut sig på marknaderna när delar av samhället stängde ner drabbade både aktier, räntor och råvaror.
Detta fick även framtidspriserna på el att falla i början av pandemin. De senaste veckorna har vi sett ekonomiska rapporter som visar att nedgången totalt sett inte har varit så stor som först befarat – samtidigt som allt fler delar av samhället åter har öppnats.
Detta har skapat ny optimism hos flera investerare och industriaktörer, som därmed har återupptagit handeln med råvaror och andra produkter. Resultatet är en positiv stämning på många av världens börser och i ekonomin generellt. Detta inverkar självklart även på kraftmarknaden: Vi ser nu att priset på el för de kommande åren handlas på något högre nivåer än vi såg i början av juni.
Marknadsaktörerna tror ändå att elpriset kommer att hålla sig historiskt lågt flera månader framöver.
Nyheter
Lundin Gold hittar ny koppar-guld-fyndighet vid Fruta del Norte-gruvan

Gruvbolaget Lundin Gold har presenterat starka resultat från sin pågående prospektering vid Fruta del Norte-gruvan i Ecuador. Bolaget meddelar att man har utökat mineraliseringen vid Trancaloma samt upptäckt ett nytt koppar-guld-porfyrsystem vid Sandia, endast fyra kilometer norr om Trancaloma.
Enligt vd Ron Hochstein visar resultaten på den stora, ännu outnyttjade potentialen i området. ”Vi har nu bekräftat att mineraliseringen vid Trancaloma är kontinuerlig och sträcker sig både på djupet och i sidled. Samtidigt har vi upptäckt ett helt nytt system vid Sandia, vilket stärker bilden av en lovande porfyrkorridor direkt intill vår befintliga verksamhet,” säger han.
Bland höjdpunkterna från borrprogrammet märks ett borrhål vid Trancaloma som visade 667 meter med en koppar-ekvivalent (CuEq) på 0,44 %, inklusive 226 meter med 0,58 % CuEq. Vid Sandia påträffades 730 meter med 0,35 % CuEq från markytan, vilket bekräftar förekomsten av ett andra porfyrsystem.
Utforskningsprogrammet för 2025 är det största hittills inom området kring Fruta del Norte, med över 48 000 meter borrning genomförd hittills. Fokus ligger på att identifiera nya fyndigheter i närheten av den befintliga gruvan.

Nyheter
Alkane Resources och Mandalay Resources har gått samman, aktör inom guld och antimon

Det australiensiska gruvbolaget Alkane Resources har slutfört sitt förvärv av kanadensiska Mandalay Resources. Affären, som genomfördes som ett aktieutbyte, skapar en ny betydande producent av guld och antimon med verksamhet i både Australien och Sverige.
Affären beskrivs som ett ”merger of equals”, där Mandalays aktieägare erhöll 7,875 Alkane-aktier per Mandalay-aktie. Efter sammanslagningen äger tidigare Mandalay-ägare cirka 55 % av det nya bolaget, medan tidigare Alkane-ägare har cirka 45 %. Det sammanslagna bolaget fortsätter under namnet Alkane Resources och är noterat på ASX, med planer på en kompletterande notering på Torontobörsen (TSX).
Det nya bolaget har tre kassaflödesgenererande gruvor: Tomingley i Australien (Alkane), samt Costerfield (guld/antimon) i Australien och Björkdal (guld) i Sverige, som båda kommer från Mandalay. Tillsammans väntas de producera cirka 160 000 guldekvivalenta uns under 2025 och över 180 000 uns år 2026.
Ledningen för det sammanslagna bolaget leds av Alkanes tidigare VD Nic Earner, medan viktiga personer från Mandalay, såsom COO Ryan Austerberry och VP Exploration Chris Davis, integreras i den nya organisationen. Huvudkontoret är baserat i Perth, Australien.
Sammanslagningen förväntas ge flera fördelar, inklusive ökad finansiell styrka (med en proforma kassa på 188 miljoner AUD), större handelslikviditet och förbättrade möjligheter till värderingsuppgång. Dessutom tillförs strategisk exponering mot både guld- och antimonmarknaderna, samt framtida tillväxtmöjligheter, inte minst genom det lovande koppar-guldprojektet Boda-Kaiser.
Nyheter
Lundin Gold rapporterar enastående borrresultat vid Fruta del Norte

Gruvbolaget Lundin Gold har offentliggjort exceptionella resultat från sina borrprogram vid Fruta del Norte-gruvan (FDN) i Ecuador. De nya fynden gäller både det södra området FDNS och det närliggande området FDN East och visar på höghaltig guldförande mineralisering som stärker gruvans långsiktiga potential.
Vid FDNS har flera borrhål bekräftat fyndigheter med mycket höga guldhalter. Bland höjdpunkterna återfinns borrhål FDN-C25-234 som visade 220 gram guld per ton över 4,2 meter, inklusive ett intervall med hela 520 g/t över 1,75 meter. Ett annat borrhål, FDN-C25-238, uppvisade 139,5 g/t över 9,05 meter, med ett extremt högt toppvärde på 1 720 g/t över 0,7 meter.
”Detta är några av de mest höghaltiga resultaten vi någonsin sett vid FDNS, och vi är på god väg att inkludera området i vår långsiktiga gruvplan,” säger Ron Hochstein, vd för Lundin Gold.
Vid FDN East, endast 100 meter från den nuvarande underjordsverksamheten, fortsätter utvidgningen av en ny epitermal guldstruktur. Borrning har visat på kontinuerlig mineralisering med resultat som 6,61 g/t guld över 10 meter och 11,5 g/t över 3,1 meter.
Bolaget genomför i år ett omfattande borrprogram på minst 108 000 meter, fördelat på 83 000 meter prospektering och 25 000 meter konverteringsborrning. Målet är att utöka livslängden för gruvan och säkra framtida tillväxt.
Fruta del Norte räknas som en av världens högst mineraliserade guldgruvor i drift. Lundin Gold fortsätter att kombinera operativt fokus med samhällsansvar och hållbar utveckling i regionen.
-
Nyheter4 veckor sedan
Ryska staten siktar på att konfiskera en av landets största guldproducenter
-
Nyheter4 veckor sedan
USA ska införa 50 procent tull på koppar
-
Nyheter3 veckor sedan
USA inför 93,5 % tull på kinesisk grafit
-
Nyheter2 veckor sedan
Fusionsföretag visar hur guld kan produceras av kvicksilver i stor skala – alkemidrömmen ska bli verklighet
-
Nyheter3 veckor sedan
Westinghouse planerar tio nya stora kärnreaktorer i USA – byggstart senast 2030
-
Nyheter3 veckor sedan
Eurobattery Minerals förvärvar majoritet i spansk volframgruva
-
Nyheter2 veckor sedan
Ryska militären har skjutit ihjäl minst 11 guldletare vid sin gruva i Centralafrikanska republiken
-
Nyheter7 dagar sedan
Kopparpriset i fritt fall i USA efter att tullregler presenterats