Följ oss

Nyheter

Kraftigt lyft på norska spotpriser

Publicerat

den

Vatten

Veckans kommentar om elmarknaden v. 42 2020

Vi har lagt bakom oss en vecka med mycket nederbörd, men det mesta av nederbörden hamnade i Sverige, något som lättar vattenläget i Norge. Medan man i Norge har en fyllnadsgrad på nästan 95 %, är Sveriges fyllnadsgrad strax under 86 %. Det finns därför plats för något mer vatten i Sverige än i Norge.

Entelios

Det svämmar inte längre över i norska vattenmagasin, producenterna har fått en viss kontroll över produktionen. Tillsammans med bättre flöden av kraft internt inom Norden och i förbindelser ut från Norden, bidrar detta till att spotpriserna sedan början av oktober har stigit kraftigt i de norska prisområdena.

Volatila marknader

En andra våg av coronasmitta ökar osäkerheten om framtiden. Hur lång tid tar det innan ekonomin är tillbaka där vi var? Sammantaget med Brexit och presidentvalet i USA gör detta att marknaderna är mycket osäkra och vi får volatila priser på de flesta marknader. Såväl kol- som gaspriset har både stigit och fallit under den senaste veckan och vi ser samma sak när det gäller de nordiska terminspriserna på el.

Väderprognoserna har bidragit till att stödja uppgången på spotpriset i Norge, vilket har stigit från närapå nollpriser i början av oktober till nästan 20 €/MWh idag. Kontroll över vattenkraften är den viktigaste orsaken och med väderprognoser som är relativt torra förväntar sig marknaden att spotpriserna inte ska kollapsa igen denna säsong, utan fortsätta stiga framåt vintern. Även om spotpriserna stiger ligger de ändå på en lägre nivå än vad vi har sett på nästan 20 år.

Veckans siffror:

Hydrologisk balans: +12,9 TWh (+1,1 TWh)
Systempris: 13,76 €/MWh (+ 4,88 €/MWh)
Terminspris YR-21: 24,15 €/MWh (+ 0,15 €/MWh)

Nyheter

Guld stiger till över 3500 USD på osäkerhet i världen

Publicerat

den

Guldtacka i popart-stil

Investerare har den senaste tiden sökt sig till guld som en säker hamn i en konfliktfylld värld. Trumps ständiga attacker på både vänner och fiender har skapat en stor oreda. Med en ökad sannolikhet för en sänkt ränta i USA så blir guld ännu mer tilltalande. Kring midnatt mellan torsdag och fredag svensk tid passerade den gula ädelmetallen 3500 USD per uns på Comex-börsen.

Graf över guldpriset
Fortsätt läsa

Nyheter

Lyten, tillverkare av litium-svavelbatterier, tar över Northvolts tillgångar i Sverige och Tyskland

Publicerat

den

Northvolt-fabriken tas över av Lyten

Amerikanska Lyten, världsledande inom litium-svavelbatterier, har tecknat ett bindande avtal om att förvärva Northvolts återstående tillgångar i Sverige och Tyskland. I affären ingår batterifabrikerna Northvolt Ett och Ett Expansion i Skellefteå, Northvolt Labs i Västerås samt planerade Northvolt Drei i tyska Heide. Dessutom förvärvas alla immateriella rättigheter (IP) från Northvolt.

De tillgångar Lyten nu tar över har tidigare värderats till cirka 5 miljarder dollar och omfattar 16 GWh i befintlig batteriproduktionskapacitet samt ytterligare 15 GWh under uppbyggnad. Transaktionen, som är helt finansierad med eget kapital från privata investerare, väntas slutföras under det fjärde kvartalet 2025, förutsatt myndighetsgodkännande.

Återstart av verksamheter och jobbtillfällen

Lyten planerar att omedelbart återuppta verksamheten vid anläggningarna i Skellefteå och Västerås efter att affären slutförts. Bolaget har även för avsikt att återanställa en stor del av den personal som tidigare sagts upp från Northvolt och ser långsiktiga sysselsättningsmöjligheter som en nyckel till fortsatt framgång.

– Det här är ett avgörande ögonblick för Lyten. Förvärvet ger oss de anläggningar och den svenska kompetens som krävs för att snabbare möta den kraftigt ökande efterfrågan på våra litium-svavelbatterier, säger Dan Cook, vd och medgrundare av Lyten.

Positivt mottagande från svenska regeringen

Förvärvet välkomnas även från politiskt håll.
– Det här är en vinst för Sverige och för våra ambitioner inom energi och industriell innovation, säger Ebba Busch, Sveriges vice statsminister.

Fortsatt global expansion

Förvärvet i Sverige och Tyskland är en del av Lytens större strategi att bygga en stark närvaro i både Europa och Nordamerika. Tidigare i år har Lyten också köpt Northvolt Dwa i Polen – Europas största tillverkare av batterilagringssystem – samt förvärvat Northvolts IP-portfölj för energilagring. Bolaget har även uttryckt intresse för att ta över Northvolt Six i Quebec, Kanada.

Batterier för framtiden – även i rymden

Lyten har utvecklat en egen teknikplattform baserad på 3D-grafen och fokuserar på nästa generations litium-svavelbatterier – en teknik med potential att revolutionera batteribranschen. Förutom försäljning till drönar- och försvarsindustrin förbereder Lyten även en batterilansering på den internationella rymdstationen ISS senare i år.

En svensk medgrundare, Lars Herlitz

Även om Lyten är amerikanskt så finns det en svensk medgrundare, Lars Herlitz.

Fortsätt läsa

Nyheter

Lundin Gold hittar ny koppar-guld-fyndighet vid Fruta del Norte-gruvan

Publicerat

den

Lundin Golds Sandia

Gruvbolaget Lundin Gold har presenterat starka resultat från sin pågående prospektering vid Fruta del Norte-gruvan i Ecuador. Bolaget meddelar att man har utökat mineraliseringen vid Trancaloma samt upptäckt ett nytt koppar-guld-porfyrsystem vid Sandia, endast fyra kilometer norr om Trancaloma.

Enligt vd Ron Hochstein visar resultaten på den stora, ännu outnyttjade potentialen i området. ”Vi har nu bekräftat att mineraliseringen vid Trancaloma är kontinuerlig och sträcker sig både på djupet och i sidled. Samtidigt har vi upptäckt ett helt nytt system vid Sandia, vilket stärker bilden av en lovande porfyrkorridor direkt intill vår befintliga verksamhet,” säger han.

Bland höjdpunkterna från borrprogrammet märks ett borrhål vid Trancaloma som visade 667 meter med en koppar-ekvivalent (CuEq) på 0,44 %, inklusive 226 meter med 0,58 % CuEq. Vid Sandia påträffades 730 meter med 0,35 % CuEq från markytan, vilket bekräftar förekomsten av ett andra porfyrsystem.

Utforskningsprogrammet för 2025 är det största hittills inom området kring Fruta del Norte, med över 48 000 meter borrning genomförd hittills. Fokus ligger på att identifiera nya fyndigheter i närheten av den befintliga gruvan.

Trancaloma-Sandia korridoren i närheten av Fruta del Norte.
Trancaloma-Sandia korridoren i närheten av Fruta del Norte.
Fortsätt läsa

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära