Nyheter
Kan oljepriset fortsätta stiga?

Oljepriserna har stigit nästan oavbrutet sedan slutet av april, men kursuppgången kan komma att ta slut. Priset på WTI, den olja som används som riktmärke i USA, har stigit med mer än 70 dollar från sin botten den 20 april 2020. Vid detta datum stängde oljepriset på -37 dollar per fat. Botten djupt in i negativt territorium var troligen ett unikt, enstaka fenomen. Ändå har återhämtningen tillbaka till över 40 USD per fat varit imponerande.

Observera att Kinas efterfrågan på olja har stigit tillbaka till i närheten av nivåerna innan coronapandemin från Kina lamslog världens ekonomier, viket har bidragit till förbättringen av marknadssentimentet. Kinas snabba återhämtning gör att oljehandlarna hoppas på lika snabba återhämtningar i andra delar av världen.
Samtidigt har den snabba avstängningen av produktionen i Nordamerika i kombination med OPEC+ produktionsnedskärningar inneburit att utbudssidan av ekvationen gör sin del. Mer än 2,2 miljoner fat per dag av den amerikanska oljeproduktionen har stängts av, enligt kommentarer från den amerikanska energisekreteraren, en snabbare nedskärning än väntat. Det finns en mängd prognoser för investeringsbanker som har förutspått ett försörjningsunderskott under andra halvåret 2020.
Allt för optimistiska prognoser
Men optimismen kring oljemarknaden, som den är, går för långt. För en dryg vecka sedan sade den kinesiska regeringen att Kina inte skulle kunna möta sitt BNP-tillväxtmål för 2020, vilket belyser de allvarliga utmaningar som världens näst största ekonomi står inför. Peking pekade på ”stor osäkerhet” på grund av coronaviruset. Regeringen avböjde också att genomföra massiv statlig stimulans på samma sätt som den gjorde i kölvattnet av den globala finanskrisen för ett decennium sedan.
Stigande spänning mellan USA och Kina väger också på de globala marknaderna. Av politiska skäl beskyller ledningen i båda länderna den andra för coronaviruset. Spänningarna skulle kunna leda till ytterligare konflikter, kanske upphäva ”fas 1”-handelsavtalet eller provocera fram någon annan handelshämnd.
Nyheter
Hur säkrar vi Sveriges tillgång till kritiska metaller och mineral i en ny geopolitisk verklighet?

När världsläget förändras ställs Europas beroende av metaller och mineral på sin spets. Geopolitiska spänningar, handelskonflikter och ett mer oförutsägbart USA gör att vi inte längre kan ta gamla allianser för givna. Samtidigt kontrolleras en stor del av de kritiska råvarorna vi är beroende av av andra makter – inte minst Kina. Vad händer med Sveriges industriella förmåga i ett läge där importen stryps? Hur påverkas försvarsindustrin av Kinas exportrestriktioner? Är EU:s nya råvarupolitik tillräcklig för att minska sårbarheten – eller krävs ytterligare statliga insatser och beredskapslagring? Svemin anordnade den 25 juni ett seminarium som bestod av bestod av deltagare från myndigheter, politik och industri. Man diskuterar Sveriges och EU:s strategiska vägval i en ny global verklighet – och vad som krävs för att säkra tillgången till metaller när vi behöver dem som mest.
Nyheter
Lundin Mining ska bli en av de tio största kopparproducenterna i världen

Lundin Mining är bolaget i Lundin-sfären som satsar stort på Vicuña-projektet i Argentina. Det ska lyfta Lundin Mining till att bli en av de tio största kopparproducenterna i världen skriver Affärsvärlden och upprepar sin köprekommendation för aktien.
”Även om en framgång inte är på förhand given tror vi att Vicuña har goda chanser att bli bra. Vi förnyar vårt köpråd för Lundin Mining”
Enligt Lundin Minings ledning kommer man att klara att finansiera sin del av investeringarna i Vicuña genom det löpande kassaflödet som man förväntar sig ska bli omkring 5 miljarder dollar kommande fem år i kombination med lån.
Nyheter
Sommarvädret styr elpriset i Sverige

Många verksamheter tar nu ett sommaruppehåll och ute värmer solen, det är gott om vatten och vinden blåser. Lägre efterfrågan på el och goda förutsättningar för kraftproduktionen höll ner elpriserna under juni.

Elpriset på den nordiska elbörsen Nord Pool (utan påslag och exklusive moms) i elområde 1 och 2 (Norra Sverige) blev för juni 3,05 respektive 4,99 öre/kWh, vilket är rekordlågt och de lägsta på minst 25 år.
– Elpriset påverkas av en rad faktorer men vädret väger tyngst. På sommaren minskar efterfrågan på el och många verksamheter har ett uppehåll. Detta tillsammans med goda förutsättningar inom kraftproduktionen påverkar elpriset nedåt, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning Norden.
Den hydrologiska balansen, måttet för att uppskatta hur mycket vatten som finns lagrat ovanför kraftstationerna, ligger över normal nivå, särskilt i norra Skandinavien. Tillgängligheten för kärnkraften i Norden är just nu 82 procent av installerad effekt.
– De goda nordiska produktionsförutsättningarna gör elpriserna mindre känsliga för förändringar i omvärlden, säger Jonas Stenbeck.
Priserna på olja och gas kan dock ändras snabbt med anledning av en turbulent omvärld. På kontinenten har efterfrågan på gas sjunkit och nytt solkraftsrekord för Tyskland sattes på midsommarafton med en produktion på 52,5 GW.
– Många av de goda elvanor vi skaffade oss under elpriskrisen verkar leva kvar och gör nytta även på sommaren. De svenska hushållens elförbrukning under 2024 var faktiskt den lägsta detta millenium, säger Jonas Stenbeck.
Medelspotpris | Juni 2024 | Juni 2025 |
Elområde 1, Norra Sverige | 24,04 öre/kWh | 3,05 öre/kWh |
Elområde 2, Norra Mellansverige | 24,04 öre/kWh | 4,99 öre/kWh |
Elområde 3, Södra Mellansverige | 27,27 öre/kWh | 22,79 öre/kWh |
Elområde 4, Södra Sverige | 62,70 öre/kWh | 40,70 öre/kWh |
-
Nyheter4 veckor sedan
Stor uppsida i Lappland Guldprospekterings aktie enligt analys
-
Nyheter4 veckor sedan
Silverpriset släpar efter guldets utveckling, har mer uppsida
-
Nyheter3 veckor sedan
Uppgången i oljepriset planade ut under helgen
-
Nyheter3 veckor sedan
Låga elpriser i sommar – men mellersta Sverige får en ökning
-
Nyheter2 veckor sedan
Mahvie Minerals växlar spår – satsar fullt ut på guld
-
Analys3 veckor sedan
Very relaxed at USD 75/b. Risk barometer will likely fluctuate to higher levels with Brent into the 80ies or higher coming 2-3 weeks
-
Nyheter1 vecka sedan
Oljan, guldet och marknadens oroande tystnad
-
Nyheter1 vecka sedan
Jonas Lindvall är tillbaka med ett nytt oljebolag, Perthro, som ska börsnoteras