Nyheter
Indiskt kaffe – Kan det vara något att fylla koppen med?

Det är inte helt orimligt att anta att den kopp kaffe du har framför dig vid frukostbordet innehåller just indiskt kaffe, då landet faktiskt är en ganska betydande aktör på kaffemarknaden. Visserligen inte i klass med de latinamerikanska eller afrikanska länderna, men utan tvekan så är Indien en av de större aktörerna vars skördar får en signifikant inverkan på det internationella kaffepriset.
Indien har alltid haft ett gott rykte, och fått mycket beröm för det kaffe som landet producerar, speciellt avseende den södra delen av landet i delstaterna Tamil Nadu, Karnataka och Kerala där kaffe är en viktig del av den lokala kulturen.
En legend berättar att omkring år 1600 e.Kr så smugglade en muslimsk pilgrim som återvände från Arabien med sig kaffebönor i sin vandringsstav och att han vid hemkomsten planterade dessa i den södra delen av Indien. Fyra århundraden senare, växer kaffe mellan de höga träden i södra Indiska skogarna. I samarbete med lokala icke-statliga organisationer utvecklar nu landets odlare en kaffesort som skall användas till ”take-away” kaffe både på den indiska och de internationella marknaderna.
Indien står för mindre än 5 procent av världens totala kaffeproduktion, men exporterar inte mindre än 80 procent av sina skördar. Produktionsåret löper i huvudsak från oktober till september då kaffet skördas.
De kaffeodlande regionerna i Indien kan delas in i tre olika kategorier – traditionella områden som representerar de södra delstaterna Karnataka, Kerala och Tamil Nadu och icke-traditionella områden som består av Andhra Pradesh och Orissa i östra Ghats.
Den nordöstra regionen innehåller de sju systrarna, delstaterna Assam, Manipur, Meghalaya, Mizoram, Tripura, Nagaland och Arunachal Pradesh i Karnataka. Bland de övriga stora kaffeproducerande distrikten kan nämnas Chikmagalur, Coorg och Hassan som producerar cirka 76.300 ton och 112.000 ton per år av Arabica- respektive Robusta-kaffe.
I de stora kaffeproducerande distrikten Kerala, Wyanad, Travancore och Nelliampathy produceras cirka 1.375 ton respektive 55.450 ton årligen av Arabica- och Robusta-kaffe.
I Tamil Nadu, Pulney, Nilgiris, Shevroy (Salem) och Anamalais (Coimbatore) producerar de stora kaffeproducerande distrikten cirka 14.375 ton och 4.450 ton årligen av Arabica- och Robusta-kaffe respektive.
Nyheter
Guld stiger till över 3500 USD på osäkerhet i världen

Investerare har den senaste tiden sökt sig till guld som en säker hamn i en konfliktfylld värld. Trumps ständiga attacker på både vänner och fiender har skapat en stor oreda. Med en ökad sannolikhet för en sänkt ränta i USA så blir guld ännu mer tilltalande. Kring midnatt mellan torsdag och fredag svensk tid passerade den gula ädelmetallen 3500 USD per uns på Comex-börsen.

Nyheter
Lyten, tillverkare av litium-svavelbatterier, tar över Northvolts tillgångar i Sverige och Tyskland

Amerikanska Lyten, världsledande inom litium-svavelbatterier, har tecknat ett bindande avtal om att förvärva Northvolts återstående tillgångar i Sverige och Tyskland. I affären ingår batterifabrikerna Northvolt Ett och Ett Expansion i Skellefteå, Northvolt Labs i Västerås samt planerade Northvolt Drei i tyska Heide. Dessutom förvärvas alla immateriella rättigheter (IP) från Northvolt.
De tillgångar Lyten nu tar över har tidigare värderats till cirka 5 miljarder dollar och omfattar 16 GWh i befintlig batteriproduktionskapacitet samt ytterligare 15 GWh under uppbyggnad. Transaktionen, som är helt finansierad med eget kapital från privata investerare, väntas slutföras under det fjärde kvartalet 2025, förutsatt myndighetsgodkännande.
Återstart av verksamheter och jobbtillfällen
Lyten planerar att omedelbart återuppta verksamheten vid anläggningarna i Skellefteå och Västerås efter att affären slutförts. Bolaget har även för avsikt att återanställa en stor del av den personal som tidigare sagts upp från Northvolt och ser långsiktiga sysselsättningsmöjligheter som en nyckel till fortsatt framgång.
– Det här är ett avgörande ögonblick för Lyten. Förvärvet ger oss de anläggningar och den svenska kompetens som krävs för att snabbare möta den kraftigt ökande efterfrågan på våra litium-svavelbatterier, säger Dan Cook, vd och medgrundare av Lyten.
Positivt mottagande från svenska regeringen
Förvärvet välkomnas även från politiskt håll.
– Det här är en vinst för Sverige och för våra ambitioner inom energi och industriell innovation, säger Ebba Busch, Sveriges vice statsminister.
Fortsatt global expansion
Förvärvet i Sverige och Tyskland är en del av Lytens större strategi att bygga en stark närvaro i både Europa och Nordamerika. Tidigare i år har Lyten också köpt Northvolt Dwa i Polen – Europas största tillverkare av batterilagringssystem – samt förvärvat Northvolts IP-portfölj för energilagring. Bolaget har även uttryckt intresse för att ta över Northvolt Six i Quebec, Kanada.
Batterier för framtiden – även i rymden
Lyten har utvecklat en egen teknikplattform baserad på 3D-grafen och fokuserar på nästa generations litium-svavelbatterier – en teknik med potential att revolutionera batteribranschen. Förutom försäljning till drönar- och försvarsindustrin förbereder Lyten även en batterilansering på den internationella rymdstationen ISS senare i år.
En svensk medgrundare, Lars Herlitz
Även om Lyten är amerikanskt så finns det en svensk medgrundare, Lars Herlitz.
Nyheter
Lundin Gold hittar ny koppar-guld-fyndighet vid Fruta del Norte-gruvan

Gruvbolaget Lundin Gold har presenterat starka resultat från sin pågående prospektering vid Fruta del Norte-gruvan i Ecuador. Bolaget meddelar att man har utökat mineraliseringen vid Trancaloma samt upptäckt ett nytt koppar-guld-porfyrsystem vid Sandia, endast fyra kilometer norr om Trancaloma.
Enligt vd Ron Hochstein visar resultaten på den stora, ännu outnyttjade potentialen i området. ”Vi har nu bekräftat att mineraliseringen vid Trancaloma är kontinuerlig och sträcker sig både på djupet och i sidled. Samtidigt har vi upptäckt ett helt nytt system vid Sandia, vilket stärker bilden av en lovande porfyrkorridor direkt intill vår befintliga verksamhet,” säger han.
Bland höjdpunkterna från borrprogrammet märks ett borrhål vid Trancaloma som visade 667 meter med en koppar-ekvivalent (CuEq) på 0,44 %, inklusive 226 meter med 0,58 % CuEq. Vid Sandia påträffades 730 meter med 0,35 % CuEq från markytan, vilket bekräftar förekomsten av ett andra porfyrsystem.
Utforskningsprogrammet för 2025 är det största hittills inom området kring Fruta del Norte, med över 48 000 meter borrning genomförd hittills. Fokus ligger på att identifiera nya fyndigheter i närheten av den befintliga gruvan.

-
Nyheter3 veckor sedan
USA inför 93,5 % tull på kinesisk grafit
-
Nyheter2 veckor sedan
Fusionsföretag visar hur guld kan produceras av kvicksilver i stor skala – alkemidrömmen ska bli verklighet
-
Nyheter3 veckor sedan
Westinghouse planerar tio nya stora kärnreaktorer i USA – byggstart senast 2030
-
Nyheter3 veckor sedan
Ryska militären har skjutit ihjäl minst 11 guldletare vid sin gruva i Centralafrikanska republiken
-
Nyheter4 veckor sedan
Eurobattery Minerals förvärvar majoritet i spansk volframgruva
-
Nyheter1 vecka sedan
Kopparpriset i fritt fall i USA efter att tullregler presenterats
-
Nyheter1 vecka sedan
Lundin Gold rapporterar enastående borrresultat vid Fruta del Norte
-
Nyheter3 veckor sedan
Kina skärper kontrollen av sällsynta jordartsmetaller, vill stoppa olaglig export