Nyheter
IEA höjer prognosen för efterfrågan på olja

Den globala efterfrågan på olja trotsade dystra förväntningar från en månad sedan för att stå emot omicron-vågen med mycket mindre störningar än väntat, sade International Energy Agency (IEA) i veckan och höjde sina beräkningar av efterfrågetillväxt med 200 000 bpd för både 2021 och 2022.

Efterfrågan ökade med 1,1 miljoner bpd till 99 miljoner bpd under fjärde kvartalet 2021, vilket trotsar förväntningarna om en allvarlig konsumtionsstörning på grund av omicron-vågen, sa IEA i sin oljemarknadsrapport (OMR) för januari.
För en månad sedan sa IEA att ökningen av covid-fall var inställd på att tillfälligt bromsa återhämtningen av den globala oljeefterfrågan, men effekten av omicron-varianten skulle sannolikt vara mer dämpad än tidigare vågor och kommer inte att upphäva efterfrågan.
Förra veckan sa IEAs verkställande direktör Fatih Birol att efterfrågan på olja hade visat sig vara mer motståndskraftig mot effekterna av omicron-variantens spridning än vad IEA hade förväntat sig.
Motståndskraftig efterfrågan inför rekordhöga fall på grund av mjukare covid-restriktioner fick IEA att höja sina globala efterfrågeuppskattningar med 200 000 bpd för 2021 och 2022, och förväntar sig nu en efterfråganstillväxt på 5,5 miljoner bpd förra året och 3,3 miljoner bpd i år.
Marknaden är stramare än väntat, sa byrån, men varnade ändå för att det skulle bli ett överskott under det första kvartalet 2022, med ”efterfrågan på en säsongsmässig nedgång, förvärrad av mer distansarbete och mindre flygresor.”
Lagerdragningarna beräknas också ha fortsatt i november och december, konstaterade IEAs rapport, i motsats till tidigare prognoser om att lagren i OECD-länderna skulle börja byggas under fjärde kvartalet 2021.
I november sjönk OECDs totala industrilagren med 354 miljoner fat från för ett år sedan och på den lägsta nivån på sju år, sa IEA.
”Preliminära data för december visar att OECD-industrins lager faller med ytterligare 45 mb medan volymerna av olja på vattnet steg”, noterade byrån.
IEA noterade också den stramare marknaden än väntat för bara en månad sedan, och sa att ”ICE Brent backwardation fördubblades, vilket återspeglar snäva oljelager.”
Nyheter
Kinas import av olja börjar trenda uppåt igen

Kinas import av olja var 11,70 miljoner fat per dag i augusti, upp från 11,16 i juli, och högre än augusti under de senaste fem åren. Kinas import av olja har i stort ett rört sig sidledes de senaste åren och importen är fortfarande lägre än toppen innan covid-viruset började sprida sig från Wuhan.
Men det är samtidigt inte obetydligt att importen hos en så stor importör börjar trenda uppåt igen. Den ökade importen kommer samtidigt som betydande delar av Kinas tunga lastbilar har gått över från diesel (som görs på olja) till naturgas, och personbilar och lättare lastbilar går över till elektricitet. Och en stor del av Kinas kemiindustri använder kol som råvara. Trots allt detta stiger alltså importen av olja igen.

Nyheter
Därför går priset på guld upp samtidigt som riskaptiten är på topp

Guld är en tillgång som investerare använder som en säker hamn, det är en tillgång som köps när investerare är oroliga och vill undvika risk. Under en längre tid har vi nu haft en situation där guldpriset har rusat i höjden samtidigt som riskaptiten på börsen är på topp med kurser som når fantastiskt höga nivåer. Det brukar vara antingen eller, inte att guld och börsen stiger kraftigt samtidigt.
Förklaringen till att guld stiger trots att investerare placerar sina pengar i aktier är att Kina köper guld. Statistik för augusti har kommit och kinesiska centralbanken har köpt guld för tionde månaden i rad. Köpen har visserligen avtagit i volym, men till priser som hela tiden är högre. Det är tydligt att Kinas centralbank ser guld som en långsiktig tillgång. Det i sin tur har gjort att privatpersoner i Kina känner sig trygga med guld, där det under flera år varit något av en massrörelse att köpa fysiskt guld.
Nyheter
OPEC signalerar att de inte bryr sig om oljepriset faller kommande månader

OPEC+ har idag haft möte och kommit överens om att tillåta ökad produktion från och med oktober, närmare bestämt 137 000 fat per dag. Det var ett väntat beslut och de exakta siffrorna är inte så viktiga.
Huvudpoängen som Javier Blas och andra energikommentatorer lyfter fram under söndagen är att Saudiarabien med detta signalerar att när priset på olja nästan är nere på 60 USD per fat i en svag marknad, då har man ingenting emot att trycka ut ännu mer olja på marknaden. Man har inget fokus på att hålla priset uppe, säljer man mer kan man delvis kompensera för det lägre priset.
SEB skrev tidigare denna vecka att de tror på ett genomsnittligt oljepris på 55 USD under fjärde kvartalet. Men att OPEC i slutet av kvartalet sedan börjar skära ner produktionen inför 2026.
-
Nyheter4 veckor sedan
Omgående mångmiljardfiasko för Equinors satsning på Ørsted och vindkraft
-
Nyheter3 veckor sedan
Meta bygger ett AI-datacenter på 5 GW och 2,25 GW gaskraftverk
-
Analys4 veckor sedan
What OPEC+ is doing, what it is saying and what we are hearing
-
Nyheter3 veckor sedan
Aker BP gör ett av Norges största oljefynd på ett decennium, stärker resurserna i Yggdrasilområdet
-
Analys3 veckor sedan
Brent sideways on sanctions and peace talks
-
Nyheter3 veckor sedan
Ett samtal om koppar, kaffe och spannmål
-
Nyheter3 veckor sedan
Sommarens torka kan ge högre elpriser i höst
-
Analys3 veckor sedan
Brent edges higher as India–Russia oil trade draws U.S. ire and Powell takes the stage at Jackson Hole