Följ oss

Nyheter

Hur påverkar dollarkursen kaffepriset?

Publicerat

den

Malet kaffe

Att vara en hårt arbetande och effektiv kaffeodlare räcker inte dag om du vill lyckas. Du behöver bo i ett land vars valuta inte är kopplad till den amerikanska dollarn. Vad handlar det om? Hur påverkar en stark dollar kaffetillverkarna? Det visar sig att kaffebönder i Vietnam där valutan är kopplad till den amerikanska dollarn skadas. Kaffeodlare i Brasilien vars valuta inte är bundna till den amerikanska dollarn klarar sig bra.

Kaffebönor i säck

Detta kan ha en långsiktig inverkan på den globala kaffeproduktionen och uppmuntra brasilianska jordbrukare att odla mer kaffe även när det pressar de vietnamesiska kaffeodlarnar att byta till andra grödor.

Under det senaste året har priset på robusta, mätt i dollar, sjunkit mer än 29 procent. Den vietnamesiska valutan, dongen, är peggad till dollarn. Det gör att priset på robustakaffe mätt i dong i Vietnam nästan matchat priset i USD. Robustapriset i dong har fallit med 27 procent, det har uppmuntrat till lagring istället för försäljning av kaffe.

Colombia måste adderas på Brasiliens sida av ekvationen eftersom den colombianska peson inte är kopplad till den amerikanska dollarn. COP, som den colombianska peson heter på valutamarknaden, har fallit med 60 procent mot dollarn sedan 2014.

Det ger incitament för de två största Arabica-kaffeproducenterna att öka produktionen, som i slutändan kommer att sänka Arabica-priserna, i US-dollar-kopplade valutor. Den största robusta-kaffeproducenten före Brasilien är Vietnam där odlare slutar med kaffe på grund av deras växelkursdilemma.

Var passar ekologiskt kaffe in i denna ekvation?

Ekologiskt kaffe betingar vanligtvis ett premiumpris förutsatt att odlaren kan ansluta sig till köpare av ekologiskt kaffe genom mellanhänder och rostare. Premien som ekologiskt kaffe betingar är ett stort incitament i Brasilien där den svaga brasilianska valutan gör kaffe mer lönsamt eftersom det säljs internationellt i dollar.

Även om Vietnam inte är någon stor producent av Arabica-kaffe eller en ekologisk kaffeproducent kommer det att produceras mindre sådant ju starkare dollarn är. Detta eftersom landets valuta är bunden till den dyra amerikanska dollarn vilket gör att kaffe växer till en icke lönsam verksamhet. Kaffeodlare som har överlevt kaffebladsrost måste nu kämpa med prisfluktuationer som inte är baserade på utbud och efterfrågan utan på en allt för dyra amerikansk dollar.

Nyheter

Hur säkrar vi Sveriges tillgång till kritiska metaller och mineral i en ny geopolitisk verklighet?

Publicerat

den

Svemin-seminarie i Almedalen

När världsläget förändras ställs Europas beroende av metaller och mineral på sin spets. Geopolitiska spänningar, handelskonflikter och ett mer oförutsägbart USA gör att vi inte längre kan ta gamla allianser för givna. Samtidigt kontrolleras en stor del av de kritiska råvarorna vi är beroende av av andra makter – inte minst Kina. Vad händer med Sveriges industriella förmåga i ett läge där importen stryps? Hur påverkas försvarsindustrin av Kinas exportrestriktioner? Är EU:s nya råvarupolitik tillräcklig för att minska sårbarheten – eller krävs ytterligare statliga insatser och beredskapslagring? Svemin anordnade den 25 juni ett seminarium som bestod av bestod av deltagare från myndigheter, politik och industri. Man diskuterar Sveriges och EU:s strategiska vägval i en ny global verklighet – och vad som krävs för att säkra tillgången till metaller när vi behöver dem som mest.

Fortsätt läsa

Nyheter

Lundin Mining ska bli en av de tio största kopparproducenterna i världen

Publicerat

den

Lundin Mining är bolaget i Lundin-sfären som satsar stort på Vicuña-projektet i Argentina. Det ska lyfta Lundin Mining till att bli en av de tio största kopparproducenterna i världen skriver Affärsvärlden och upprepar sin köprekommendation för aktien.

”Även om en framgång inte är på förhand given tror vi att Vicuña har goda chanser att bli bra. Vi förnyar vårt köpråd för Lundin Mining”

Enligt Lundin Minings ledning kommer man att klara att finansiera sin del av investeringarna i Vicuña genom det löpande kassaflödet som man förväntar sig ska bli omkring 5 miljarder dollar kommande fem år i kombination med lån.

Fortsätt läsa

Nyheter

Sommarvädret styr elpriset i Sverige

Publicerat

den

Starkt lysande sol

Många verksamheter tar nu ett sommaruppehåll och ute värmer solen, det är gott om vatten och vinden blåser. Lägre efterfrågan på el och goda förutsättningar för kraftproduktionen höll ner elpriserna under juni.

Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning
Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning

Elpriset på den nordiska elbörsen Nord Pool (utan påslag och exklusive moms) i elområde 1 och 2 (Norra Sverige) blev för juni 3,05 respektive 4,99 öre/kWh, vilket är rekordlågt och de lägsta på minst 25 år.

– Elpriset påverkas av en rad faktorer men vädret väger tyngst. På sommaren minskar efterfrågan på el och många verksamheter har ett uppehåll. Detta tillsammans med goda förutsättningar inom kraftproduktionen påverkar elpriset nedåt, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning Norden.

Den hydrologiska balansen, måttet för att uppskatta hur mycket vatten som finns lagrat ovanför kraftstationerna, ligger över normal nivå, särskilt i norra Skandinavien. Tillgängligheten för kärnkraften i Norden är just nu 82 procent av installerad effekt.

– De goda nordiska produktionsförutsättningarna gör elpriserna mindre känsliga för förändringar i omvärlden, säger Jonas Stenbeck.

Priserna på olja och gas kan dock ändras snabbt med anledning av en turbulent omvärld. På kontinenten har efterfrågan på gas sjunkit och nytt solkraftsrekord för Tyskland sattes på midsommarafton med en produktion på 52,5 GW.

– Många av de goda elvanor vi skaffade oss under elpriskrisen verkar leva kvar och gör nytta även på sommaren. De svenska hushållens elförbrukning under 2024 var faktiskt den lägsta detta millenium, säger Jonas Stenbeck.

MedelspotprisJuni 2024Juni 2025
Elområde 1, Norra Sverige     24,04 öre/kWh    3,05 öre/kWh  
Elområde 2, Norra Mellansverige     24,04 öre/kWh    4,99 öre/kWh  
Elområde 3, Södra Mellansverige     27,27 öre/kWh    22,79 öre/kWh  
Elområde 4, Södra Sverige     62,70 öre/kWh    40,70 öre/kWh  
Medelspotpris är det genomsnittliga priset på den nordiska elbörsen. Priserna är exklusive moms, påslag och elcertifikat.
Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära