Nyheter
Hur kommer kaffepriset att utvecklas framöver
Under året har vi sett ett kraftigt stigande pris på kaffe vilket dels beror på oro för den kaffebladrost som drabbat flera av de latinamerikanska producenterna, men också på den torka som drabbat de kaffeproducerande regionerna i Brasilien. Lägg därtill den allt större sannolikheten för att väderfenomenet El Niño kommer att slå till under det andra halvåret 2014, så finns det all anledning till att bevaka kaffepriset.
Det finns emellertid andra faktorer som inte fått lika stor uppmärksamhet som i sin tur kan komma att kompensera för detta. Det har varit betydligt tystare om det faktum att kaffeproduktionen i Indien förväntas stiga kraftigt efter förra årets bakslag, vilket skulle kunna motverka en eventuell produktionsbrist i Brasilien.
Rosterierna har lagren fyllda
När avistapriset, priset för omedelbar leverans, var högt så såldes det mycket peruanskt kaffe samtidigt som delar av de befintliga lagren togs ut för att möta efterfrågan. Notera emellertid att Coffee Holding, ett ledande kafferosteri och en återförsäljare av kaffe, kunde rapportera en vinstökning på 186 procent utan att intäkterna hade stigit i nämnvärd omfattning.
Vi har sett samma sak hos andra kaffeföretag, till exempel Starbucks som säger att de kan använda sina lager och inte behöver köpa kaffe på den öppna marknaden. Detta tyder på att de självklara köparna inte kommer att tvingas agera för att klara sina dagliga behov. Det betyder också att dessa företag kan komma att höja sina priser mot sina kunder utan att kostnaderna ökar för de enskilda företagen, något som kommer att förbättra dessa företags intjäningsförmåga på kort sikt. På lång sikt så kommer de att behöva köpa kaffe igen och det till de priser som då råder på den globala marknaden.
Ingen validering från Brasilien
De viktigaste siffrorna från Brasilien har ännu inte kunnat valideras, något som är viktigt att ha i åtanke eftersom nya data från världens största kaffeproducent kan komma att skicka upp kaffepriset ytterligare, eller sänka det ordentligt.
Om det visar sig att det stämmer att Indien kommer att öka sin kaffeproduktion kraftigt så kommer det att skapa en bättre investeringskraft från landets odlare på längre sikt om de kan dra fördel av de stigande priserna. Nackdelen är att det indiska kaffet inte har samma goda rykte som det brasilianska och att uppköparna inte kommer att vilja betala lika mycket för det indiska kaffet.
Det finns emellertid en betydande risk för att den indiska kaffeproduktionen inte kommer att få den effekt som många hoppas på, i alla fall inte på kort sik och denna säsong. Flera klimatologer har sagt att de är övertygade om att Indien kommer att kunna drabbas hårt av väderfenomenet El Niño. Landets grödor kommer då inte att kunna ge den skörd som många hoppas på. Det finns således en betydande risk för att Indien inte kommer att kunna fylla på marknaden fullt ut.
Går vi vidare till en annan av de stora kaffeproducenterna, Vietnam, som i huvudsak producerar Robusta-kaffe, ser vi att landet har ställts inför samma scenario som Centralamerika och Brasilien, nämligen torka. Att detta inte har fått en lika stor uppmärksamhet i Sverige kan förklaras av att landets primära gröda, robusta-kaffe, inte efterfrågas alls i Sverige. Oss veterligen köper inget av de stora svenska rosterierna denna sort.
Invänta fakta
Det finns faktorer som talar för att skadorna som bland annat torkan i Brasilien har åstadkommit kommer att leda till ett högre kaffepris. Som vi påpekat tidigare, det finns ännu så länge endast uppskattningar om torkans skador på grödan i Brasilien och övriga Latinamerika. Detta gör att det är bättre att invänta korrekta fakta eftersom vi sett hur kaffepriset varit synnerligen volatilt.
Vi har till dags dato inte sett några exakta, tillförlitliga uppskattningar av årets kaffeskörd eller hur problemen Vietnams kaffeproducenter ställs inför kommer att påverka en eventuell substitution från robusta-kaffe till arabica-kaffe. Tills vidare är det således bäst att avvakta sådana uppgifter, men att noga följa kaffepriset. I skrivande stund befinner vi oss i en mellanperiod, det är först om fyra till sex månader som vi vet om kaffepriserna kommer att vara betydligt högre än i dag. Vi ser därför att fler och fler aktörer väljer att arbeta med prissäkring i form av options- och terminskontrakt.
Till dess att validerade siffror redovisas avseende den brasilianska skörden och vi vet om El Niño kommer att drabba Indien är det sannolikt att anta att vi kommer att få se ett kaffepris som handlas utan tydlig riktning. Ett så kallat Wild Card är emellertid kafferosterierna och de stora kaffekedjorna. Om det visar sig att dessa kommer att behöva köpa kaffe på världsmarknaden för att täcka sina behov är sannolikheten att kaffepriset stiger kraftigt.
Nyheter
Christian Kopfer om läget för oljan
Christian Kopfer, analytiker på Arctic Securities, kommenterar läget på oljemarknaden till följd av kriget i Gulfen. Ännu så länge prisar marknaden in att situationen ändå löser sig, för fortsätter det 2-3 månader så går priset till 150-200 USD per fat.
Nyheter
Marknaden måste börja betrakta de höga kopparpriserna som det nya normala
Johannes Grunselius, analytiker på SB1, lyfter fram koppar som den mest attraktiva råvaran i gruvsektorn just nu, och menar att det finns både starka strukturella och långsiktiga drivkrafter bakom efterfrågan. Historiskt har den globala efterfrågan på koppar vuxit med cirka 2–3 procent per år under de senaste 50 åren, men enligt honom står marknaden inför en ny fas där tillväxten kan accelerera till 3–4 procent årligen.
Denna uppväxling drivs framför allt av elektrifieringen av samhället. Koppar är en central komponent i allt från elnät och elfordon till den snabba utbyggnaden av datacenter kopplade till AI-investeringar. Det innebär att efterfrågan inte bara växer, utan gör det på ett mer strukturellt och långsiktigt sätt än tidigare.
Samtidigt pekar Grunselius på ett avgörande problem på utbudssidan. det finns inte tillräckligt med nya kopparprojekt för att möta den ökande efterfrågan. Den globala projektportföljen är otillräcklig, och det är enligt honom i praktiken “omöjligt” för industrin att öka produktionen i den takt som krävs. Slutsatsen blir att marknaden med stor sannolikhet går mot ett underskott, en global kopparbrist, inom några år.
Mot den bakgrunden blir stora nya fyndigheter extremt viktiga. Han lyfter särskilt fram Vicuna-projektet, där omkring 50 miljoner ton koppar har identifierats, motsvarande cirka två års global konsumtion. Det är den största kopparupptäckten på över 30 år och beskrivs som betydelsefull inte bara för enskilda bolag utan för hela industrin. Dessutom finns betydande inslag av guld och silver, vilket ytterligare stärker projektets ekonomiska värde.
Grunselius betonar också att kopparpriserna, trots viss nedgång från toppnivåer, fortfarande ligger på historiskt höga nivåer. Han menar att marknaden behöver börja betrakta dessa nivåer som ett “nytt normalt”, givet de starka fundamentala drivkrafterna i både efterfrågan och utbud.
Sammanfattningsvis är hans bild tydlig att kopparmarknaden står inför en period av strukturell tillväxt kombinerad med begränsat utbud, vilket skapar goda förutsättningar för fortsatt höga priser och gör koppar till en av de mest intressanta råvarorna för investerare.
I relation till koppar diskuterar Grunselius även utsikterna för Lundin Mining och Boliden.
Nyheter
Det fysiska spotpriset på brentolja har slagit nytt rekord
När man följer oljepriset så är det vanligtvis priset på terminen som är närmast förfall man tittar på. Den handlas på börsen, det finns en stor likviditet, har hög transparens och går till lösen inom varje månad. Det är dock bara 1-3 procent av terminerna som går till fysisk leverans, resten avvecklas finansiellt och positionen rullas vidare till nästa termin.
När marknaden börjar skaka kan det därför vara intressant att även titta på ”dated brent”, dvs spotpriset på brentolja med fysisk leverans, där leverans vanligtvis sker inom 10-25 dagar.
Terminspriset på brentolja är nu 109 USD per fat. Men dated brent-priset är 141 USD! Enligt grafen nedan är det det högsta priset någonsin. Medan andra uppgifter säger att rekordet fortfarande är juli 2008 då det var 147-148 USD. Oavsett vilket, den aktuella prisnivån är enormt hög och viljan att betala ett rejält högre pris än terminspriset tyder på att köpare upplever att det är fysisk brist på olja.

-
Nyheter3 veckor sedanElpriserna fördubblas, stor osäkerhet inför sommaren
-
Nyheter2 veckor sedan40 minuter med Javier Blas om hur världen verkligen påverkas av energikrisen
-
Nyheter3 veckor sedanMP Materials, USA:s svar på Kinas dominans över sällsynta jordartsmetaller
-
Nyheter2 veckor sedanDet fysiska spotpriset på brentolja har slagit nytt rekord
-
Nyheter4 veckor sedanStudsvik har idag ansökt om att få bygga 1200-1600 MW kärnkraft i Valdemarsvik
-
Nyheter2 veckor sedanMarknaden måste börja betrakta de höga kopparpriserna som det nya normala
-
Nyheter4 veckor sedanMatproduktion är beroende av gödsel, Gulfkriget skapar brist
-
Analys4 veckor sedanTACO (or Whatever It Was) Sends Oil Lower — Iran Keeps Choking Hormuz

