Följ oss

Nyheter

Guldpriset kan stiga till 1 400 USD per troy ounce

Publicerat

den

Guldtacka, Susisse 1 kilo fine gold 999,9

Guldpriset föll under det första kvartalet 2019, men analytikerkåren är ändå fast övertygad om att den gula ädelmetallen kommer att återhämta sig och till och med stiga innan årets slut.

Förra veckan föll guldet inför rapportsäsongen samtidigt som dollarn steg. Guldpriset sjönk emellertid till sin lägsta nivå under april månad förra torsdagen. Guldet föll 1,23 procent vid slutet av torsdagens handelssession för att stänga på ett pris på 1 295,15 USD per troy ounce. Analytiker hävdar att detta bara är ett tillfälligt bakslag.

Från ett tekniskt analytikerperspektiv är det dock en anmärkningsvärd aktör som tittar på guldets förmåga att sväva runt 1 275 USD, vilket representerar en nyckelfibonacci retracement-nivå. Det senaste fallet under 1 250 dollar kan säkert testa guldpriserna med ett mer nedåtgående tryck.

Grafer över guldpriset

Guldpriset kan stiga till 1 400 USD per troy ounce

Trots detta sa Martin Huxley, chef för ädla metaller hos finansföretaget INTL FCStone i Singapore, att guldpriset kan komma att stiga till 1 400 USD före utgången av 2019.

”Vi förväntar oss att guldet fortsätter att handlas inom detta intervallet under de närmaste månaderna,” sa Huxley till CNBC. ”Men under andra halvåret förväntar vi oss att den ska röra sig högre och potentiellt kan det testa 1 400 mot slutet av året”.

Nyheter

Guld kostar för första gången någonsin 3600 USD per uns

Publicerat

den

Priset på guld har denna kväll svensk tid nått 3600 USD per uns för första gången någonsin. Nedanstående graf är från handeln på CME-börsen i USA.

Samtidigt som länder arbetar med att pressa ner den korta räntan så fortsätter de långa räntorna, dvs obligationer på 10-30 år, att stiga kraftigt. Och de långa räntorna är inte höga för att marknaden förväntar sig att ekonomin ska växa kraftigt på lång sikt, utan för att den förväntar sig att inflationen kommer att stiga snabbare än den nominella avkastningen. Det är ett förhållande som skriker köpläge i guld.

Guldpriset på CME
Fortsätt läsa

Nyheter

Ombytliga elpriser på elmarknaden

Publicerat

den

Elledning transporterar ström i Marum / Björkö.

Försommarens låga elpriser vände i juli och fortsatte uppåt under augusti, vilket även märks nu när den första höstmånaden inleds. Vädret, tillfälligt minskad elproduktion och oförutsedda händelser gör stor skillnad på elpriset.

Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning
Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning

Sommaren inleddes med historiskt låga elpriser. I norra Sverige, i elområde 1, noterades ett medelpris på 3,03 öre/kWh för juni månad, den lägsta nivån sedan elprisområden infördes 2011. Marknaden förväntade sig fortsatt låga elpriser men elpriset under juli och augusti blev nästan dubbelt så högt som väntat. Samtidigt har prisskillnaderna mellan norr och söder fortsatt att öka.

– Oförutsägbarheten gör det väldigt utmanade att förutspå elpriserna. Det är många faktorer som bidrar till dagens varierande priser. Främst vädret men även händelser som är svåra att förutspå påverkar elpriset. I ett historiskt perspektiv ligger elpriserna ändå på normala nivåer och blir hösten blötare än vanligt kommer det att verka stabiliserande, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning.

Den nordiska kärnkraften har just nu cirka 65 procent av sin installerade kapacitet i drift. I Sverige är tre av sex reaktorer avställda. I kombination med mindre vind- och vattenkraft skapar det ett underskott i elproduktionen vilket driver upp elpriserna, framförallt i elområdena 3 och 4, södra Sverige.

MedelspotprisAugusti 2024Augusti 2025
Elområde 1, Norra Sverige     8,86 öre/kWh    23,79 öre/kWh  
Elområde 2, Norra Mellansverige     8,51 öre/kWh    23,15 öre/kWh  
Elområde 3, Södra Mellansverige     8,54 öre/kWh    48,77 öre/kWh  
Elområde 4, Södra Sverige     45,93 öre/kWh    73,48 öre/kWh 
Medelspotpris är det genomsnittliga priset på den nordiska elbörsen. Priserna är exklusive moms, påslag och elcertifikat.
Fortsätt läsa

Nyheter

Silverpriset når 40 USD, högsta sedan 2011

Publicerat

den

Silverpriset steg precis över 40 USD per uns, vilket är den högsta nivån sedan 2011. Silverpriserna stiger på grund av ett betydande och långvarigt underskott i utbudet, där efterfrågan konsekvent överstiger produktionen. Drivkraften bakom detta är en stark industriell konsumtion, särskilt kopplad till energiomställningen och gröna teknologier som solenergi. Geopolitiska risker och global osäkerhet har dessutom ökat metallens attraktionskraft som en trygg tillgång, samtidigt som marknadens förväntningar på framtida tillväxt och efterfrågan bidrar till att stödja priserna. En svagare amerikansk dollar gör även att silverpriset i USD har lättare att stiga.

Silverpriset på Comex
Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära