Följ oss

Nyheter

Denna råvara kan drabbas hårt av El Niños framfart

Publicerat

den

Naturgas på spis

Naturgas på spisDe flesta meteorologer är av samma uppfattning, även om den inte delas av råvarujätten Olams VD Sunny Verghese, nämligen att vi kan se fram mot en väldigt kraftfull El Niño i år. De tror också att detta väderfenomen kan komma att sträcka sig fram till den tidiga våren. Detta vädermönster har olika effekt på olika råvaror, och av denna anledning kommer El Niño att driva upp priset på vissa råvaror, och ned priset på andra.

Om El Niño utvecklas som meteorologerna tror kommer det att bli en varmare och torrare vinter än normalt i den nordöstra delen av USA.

El Niño orsakar ovanligt varm havstemperaturer i den del av Stilla Havet som finns vid Ekvatorn, och har förutsättningar att skapa en varm vinter över hela den nordamerikanska kontinenten. Meteorologerna arbetar just nu med vädermodeller som projicerar förhållanden som kan komma att pågå långt in under 2016.

Priset på naturgas har fallit till rekordlåga nivåer, efter skifferoljeboomen i USA som har pressat både gas- och oljepriserna. Under tiden har energiproducenter som Range Resources (NYSE: RRC) och Chesapeake Energy (NYSE: CHK) reviderat ned sina prognoser för innevarande år och spår en nedgång i energipriserna, till exempel för olja och andra flytande bränslen.

Den starkaste El Niño på 65 år

Om meteorologernas prognoser stämmer kan årets El Niño komma att bli den starkaste på 65 år. Den kan då få temperaturen i stora delar av norra USA att stiga samtidigt som polarströmmarna försvagas. Detta har fått till exempel WSI, som är en del av The Weather Company, att spå ett minskat behov av naturgas under vintern 2015/2016. WSI spår att behovet kommer att falla med minst tio procent jämfört med vintern 2014/2015. Samtidigt är lagernivåerna för naturgas höga och ligger 16 procent över nivåerna vid samma tidpunkt 2014, samt 4 procent högre än det femåriga genomsnittet. Detta kan förklara varför terminskontraktet för leverans av naturgas i januari 2016 handlas till den lägsta nivån på 16 år.

Ökad konsolidering kan leda till högre kostnader

En ökad konsolidering av branschen kan leda till högre kostnader för producenterna, vilket i slutändan skulle kunna innebära ett högre naturgaspris. Bättre borrteknik kan däremot komma att sänka både kostnaderna men också priset på naturgas. En svagare ekonomi kan leda till minskad borrverksamhet och högre gaspriser

De höga lagren av naturgas är förvånande med tanke på att sommaren 2015 varit varmare än somrarna 2013 och 2014. Denna sommar har även medfört temperaturer som her legat över det 10-åriga genomsnittet. Baserat på den amerikanska elförbrukningen har det gått åt 4 miljarder kubikfot naturgas mer under sommaren 2015 än under 2014 för att driva en ökad efterfrågan på energislukande luftkonditionering. Att lagren ökar är en följd av en stigande produktion från de amerikanska skiffergasproducenterna. Blir vintern mildare än vanligt kommer efterfrågan på naturgas att minska ytterligare, vilket kommer öka lagren ännu mer och därmed är det sannolikt att naturgaspriset faller ännu mer.

Nyheter

Guld stiger till över 3500 USD på osäkerhet i världen

Publicerat

den

Guldtacka i popart-stil

Investerare har den senaste tiden sökt sig till guld som en säker hamn i en konfliktfylld värld. Trumps ständiga attacker på både vänner och fiender har skapat en stor oreda. Med en ökad sannolikhet för en sänkt ränta i USA så blir guld ännu mer tilltalande. Kring midnatt mellan torsdag och fredag svensk tid passerade den gula ädelmetallen 3500 USD per uns på Comex-börsen.

Graf över guldpriset
Fortsätt läsa

Nyheter

Lyten, tillverkare av litium-svavelbatterier, tar över Northvolts tillgångar i Sverige och Tyskland

Publicerat

den

Northvolt-fabriken tas över av Lyten

Amerikanska Lyten, världsledande inom litium-svavelbatterier, har tecknat ett bindande avtal om att förvärva Northvolts återstående tillgångar i Sverige och Tyskland. I affären ingår batterifabrikerna Northvolt Ett och Ett Expansion i Skellefteå, Northvolt Labs i Västerås samt planerade Northvolt Drei i tyska Heide. Dessutom förvärvas alla immateriella rättigheter (IP) från Northvolt.

De tillgångar Lyten nu tar över har tidigare värderats till cirka 5 miljarder dollar och omfattar 16 GWh i befintlig batteriproduktionskapacitet samt ytterligare 15 GWh under uppbyggnad. Transaktionen, som är helt finansierad med eget kapital från privata investerare, väntas slutföras under det fjärde kvartalet 2025, förutsatt myndighetsgodkännande.

Återstart av verksamheter och jobbtillfällen

Lyten planerar att omedelbart återuppta verksamheten vid anläggningarna i Skellefteå och Västerås efter att affären slutförts. Bolaget har även för avsikt att återanställa en stor del av den personal som tidigare sagts upp från Northvolt och ser långsiktiga sysselsättningsmöjligheter som en nyckel till fortsatt framgång.

– Det här är ett avgörande ögonblick för Lyten. Förvärvet ger oss de anläggningar och den svenska kompetens som krävs för att snabbare möta den kraftigt ökande efterfrågan på våra litium-svavelbatterier, säger Dan Cook, vd och medgrundare av Lyten.

Positivt mottagande från svenska regeringen

Förvärvet välkomnas även från politiskt håll.
– Det här är en vinst för Sverige och för våra ambitioner inom energi och industriell innovation, säger Ebba Busch, Sveriges vice statsminister.

Fortsatt global expansion

Förvärvet i Sverige och Tyskland är en del av Lytens större strategi att bygga en stark närvaro i både Europa och Nordamerika. Tidigare i år har Lyten också köpt Northvolt Dwa i Polen – Europas största tillverkare av batterilagringssystem – samt förvärvat Northvolts IP-portfölj för energilagring. Bolaget har även uttryckt intresse för att ta över Northvolt Six i Quebec, Kanada.

Batterier för framtiden – även i rymden

Lyten har utvecklat en egen teknikplattform baserad på 3D-grafen och fokuserar på nästa generations litium-svavelbatterier – en teknik med potential att revolutionera batteribranschen. Förutom försäljning till drönar- och försvarsindustrin förbereder Lyten även en batterilansering på den internationella rymdstationen ISS senare i år.

En svensk medgrundare, Lars Herlitz

Även om Lyten är amerikanskt så finns det en svensk medgrundare, Lars Herlitz.

Fortsätt läsa

Nyheter

Lundin Gold hittar ny koppar-guld-fyndighet vid Fruta del Norte-gruvan

Publicerat

den

Lundin Golds Sandia

Gruvbolaget Lundin Gold har presenterat starka resultat från sin pågående prospektering vid Fruta del Norte-gruvan i Ecuador. Bolaget meddelar att man har utökat mineraliseringen vid Trancaloma samt upptäckt ett nytt koppar-guld-porfyrsystem vid Sandia, endast fyra kilometer norr om Trancaloma.

Enligt vd Ron Hochstein visar resultaten på den stora, ännu outnyttjade potentialen i området. ”Vi har nu bekräftat att mineraliseringen vid Trancaloma är kontinuerlig och sträcker sig både på djupet och i sidled. Samtidigt har vi upptäckt ett helt nytt system vid Sandia, vilket stärker bilden av en lovande porfyrkorridor direkt intill vår befintliga verksamhet,” säger han.

Bland höjdpunkterna från borrprogrammet märks ett borrhål vid Trancaloma som visade 667 meter med en koppar-ekvivalent (CuEq) på 0,44 %, inklusive 226 meter med 0,58 % CuEq. Vid Sandia påträffades 730 meter med 0,35 % CuEq från markytan, vilket bekräftar förekomsten av ett andra porfyrsystem.

Utforskningsprogrammet för 2025 är det största hittills inom området kring Fruta del Norte, med över 48 000 meter borrning genomförd hittills. Fokus ligger på att identifiera nya fyndigheter i närheten av den befintliga gruvan.

Trancaloma-Sandia korridoren i närheten av Fruta del Norte.
Trancaloma-Sandia korridoren i närheten av Fruta del Norte.
Fortsätt läsa

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära