Följ oss

Nyheter

Den ryska veteskörden pressar marknaden

Publicerat

den

Veteskördar är mindre och sämre, vilket får vetepriset att stiga
Vetefält med blå himmel

Spannmålshandlare som försöker att prognostisera priserna fångas mellan rapporter om en blomstrande rysk veteodling och torka i Europa.

Statistik som produceras av International Grains Council (IGC) spår en ökning av världens veteproduktion för 2019/2020 med tre miljoner mt. Mycket av det beror på en ökning på 2,4 miljoner ton i den ryska grödan som skulle kunna ge 79,5 miljoner ton. Det är en ökning med mer än 8 miljoner ton från år 2018.

IGCs reviderade uppskattning av den globala produktionen är nu 762 miljoner ton jämfört med 735 miljoner ton förra året.

Priset för nya grödor har fallit efter dessa siffror, sade Fengrains verkställande direktör Rob Munro, eftersom ett mildare än genomsnittligt väder i Ryssland hade sänkt vinterdödsnivåerna för vetegrödor.

En betydande ökning av grödorna

Den följande torra våren ledde till en betydande ökning av grödan. Detta eftersom vädret gjorde det möjligt för odlarna att börja sin produktion tidigare och i större skala sade Munro. De fortsatta torra förhållandena över EU-länderna leda till avkastningsförluster om det blir för torrt. Detta skulle kunna leda till högre priser, tillade han.

Amerikanska översvämningspåverkan

I motsats till Europa har USA drabbats av deluges och vårsådden ligger under det femåriga genomsnittet, enligt ADM Agricultures verkställande direktör David Sheppard.

Detta borde ge upphov till oro över omfattningen på den amerikanska skörden. ”Spannmålshandlarna verkar dock gärna diskutera dessa väderproblem och ökar på sina redan korta positioner,” sa Sheppard, vilket innebär att traders förväntar sig att priserna kommer att falla ytterligare.

”Detta, tillsammans med en starkare US-dollar, högre än förväntad kanadensisk vår- och durumsådd och den allmänna förväntan om en stor återhämtning i den globala veteproduktionen, bibehåller den baisseöverskridande översikten”, sa han.

Det har medfört att de europeiska priserna följde den amerikanska marknaden, vilket innebar en lågkonjunktur för nya grödor trots en nästan två års-botten för valutaparet EURUSD.

Enligt AHDB Cereals har det globala spannmålet fortsatt att falla med en allmän nedgång på råvarumarknaderna. AHDB Cereals analytiker Peter Collier sa: ”Det har varit globala förluster för både gammal och ny gröda då förväntningar på en bättre skörd 2019/2020 har stigit.”

Under de senaste fyra veckorna, från den 28 mars till slutet den 25 april, har de globala priserna på spannmål fallit. De amerikanska majs- och vetepriserna som visar betydande förluster, liksom kvarnvetete i Paris.

Exponering mot Storbritannien

Brittiska foderveteterminer har också blivit utsatta för denna rörelse. Terminskontraktet för nya grödor med förfall den 19 november backade tillbaka £ 2,50/ton till £ 146,10/ton över månaden i det som har varit ett mer volatilt kontrakt.

Nyheter

NCC bygger testanläggning för kärnkraftsbolaget Blykalla i Oskarshamn

Publicerat

den

Blykalla SEALER-E i Oskarshamn

NCC ska på uppdrag av Blykalla och Uniper Sverige bygga en testanläggning för kärnkraft i Oskarshamn. Blykalla utvecklar små modulära reaktorer (SMR), och NCC ska uppföra en byggnad kopplad till testverksamheten.

Företaget Blykalla utvecklar och bygger små modulära reaktorer som är kylda av bly. Som ett nästa steg i deras utvecklingen byggs nu en testanläggning på kärnkraftverket OKG på Simpevarpshalvön, cirka 3 mil norr om Oskarshamn.

– Denna testanläggning är en milstolpe för svensk kärnkraftsinnovation och ett viktigt steg mot vårt mål att bygga Europas första avancerade SMR. Vi är glada att samarbeta med NCC, vars expertis inom industribyggnation kommer att säkerställa ett högkvalitativt genomförande av detta viktiga projekt, säger Jacob Stedman, vd för Blykalla.

NCC:s uppdrag är att uppföra en byggnad för testverksamhet i anslutning till den framtida reaktorbyggnaden, samt utföra markarbeten och installationer kopplat till denna byggnad. NCC har haft uppdrag på området i Oskarshamn sedan slutet av 1960-talet och har stor kompetens för de mycket speciella och krävande projekt som utförs vid kärnkraftverket.

– Det händer mycket inom energiområdet just nu och vi följer utvecklingen noga. Det här är ett spännande projekt där vi kan bidra med vår byggexpertis både vad gäller industribyggnation, ny teknik och relaterade områden som exempelvis eldistribution, elproduktion och elöverföring, säger Helena Hed, affärsområdeschef NCC Green Industry Transformation.

Byggnationen inleds i februari och väntas färdigställd i juni 2025.

Fortsätt läsa

Nyheter

Guldpriset stiger till över 1 miljon kronor per kilo

Publicerat

den

Guldtacka i popart-stil

Guld har det senaste året haft en enormt stark utveckling i svenska kronor. Denna morgon har priset till och med stigit över 1 miljon kronor per kilo.

Guldpriset i SEK

Priset på guld i amerikanska dollar stiger på grund av ökad efterfrågan. Till det kommer sedan att den svenska kronan är svag i relation till den amerikanska dollarn.

Fortsätt läsa

Nyheter

RES planerar för en andra stor vätgasanläggning i Ånge

Publicerat

den

RES vätgas-anläggning i Alby

Vätgassatsningen i Ånge kommun fortsätter med två projekt. RES och tyska Prime Capital investerar upp till 20 miljarder i en vätgasanläggning i Alby med en kapacitet på 500 megawatt. Nu planerar RES ytterligare en anläggning i Ljungaverk på 100 megawatt, som fortfarande är i projekteringsfas. Ljungaverk har fördelar som befintlig industriell infrastruktur, järnväg och elförsörjning. I Alby planeras även produktion av flygbränsle motsvarande 3-4 % av EU:s behov av grönt flygbränsle.

Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära