Följ oss

Nyheter

De fem länder som producerar mest kaffe

Publicerat

den

Kaffebönor angripnaMedan många av de största kaffeproducerande nationerna är välkända kan vissa komma som en överraskning. Kaffeträdet är en tropisk vintergrön buske som växer mellan kräftans och stenbockens vändkretsar. Klimatet och förhållandena måste bara vara rätt för att odla världens mest populära böna. Cirka 70 länder producerar kaffe, men den överväldigande majoriteten av utbudet kommer från Brasilien, Vietnam, Colombia, Indonesien och Honduras.

1. Brasilien

Produktionen av kaffe har spelat en nyckelroll i den pågående utvecklingen i Brasilien och fortsätter att vara en drivkraft för landets ekonomi. Råvaran togs först till Brasilien i början av 1700-talet av franska bosättare. Med den ökande populariteten hos kaffe bland européerna blev Brasilien snabbt världens största producent år 1840 och har varit så sedan dess.

Enligt United States Department of Agriculture’s Foreign Agricultural Service, producerade Brasilien 2017/2018 3,05 miljoner ton kaffe, vilket var över 30 % av världens produktion. Över 300.000 plantager fördelas över mer än 10.000 kvadratkilometer av det brasilianska landskapet.

2. Vietnam

Relativt ny på den internationella kaffemarknaden är Vietnam som snabbt blivit en av de största producenterna. På 1980-talet satsade kommunistpartiet på på kaffe för nationens framtid, och varje år på 1990-talet ökade kaffeproduktionen med 20-30 % och omvandlade helt nationens ekonomi. År 2017/2018 producerade Vietnam 1,76 miljoner ton kaffe.

Vietnam hittade en nisch på den internationella marknaden genom att främst fokusera på den billigare robustabönan. Robusta-bönor kan ha upp till två gånger så mycket koffein som arabica-bönor, vilket ger kaffe en mer bitter smak. Om du gillar att spara pengar på ditt kaffe och letar efter en koffeinkick, finns det en bra chans att ditt kaffe kommer från Vietnam. Landet är världens största producent av robustakaffe och står för mer än 40 % av den globala produktionen i år 2017/2018.

3. Colombia

En populär reklamkampanj från National Federation of Coffee Growers of Colombia med en fiktiv kaffebonde som heter Juan Valdez hjälpte varumärket Colombia att göra nationen till en av de mest kända kaffeproducerande nationerna. Colombia är känt för sitt högkvalitativa kaffe och producerade 864 000 ton i år 2017/2018.

Under 2008 och 2009 resulterade kraftiga regn i att colombianska kaffegrödor drabbades av en bladsjukdom som kallades kafferost. Produktionen sjönk med så mycket som 40 % men har sedan återhämtat sig eftersom landet ersatte plantorna med rostbeständiga sorter. Colombia är den näst största producerande nationen av arabica-bönor, och miljontals konsumenter världen över föredrar dess milda, välbalanserade smak.

4. Indonesien

Trots att landet inte är lika känt som andra kaffeproducerande nationer har Indonesiens läge och klimat hjälpt landet att bli den tredje största producenten av robustabönor i världen.

Totalproduktionen av robusta och arabica var 636 000 ton kaffe under år 2017/2018. Den indonesiska kaffebranschen består av 1,5 miljoner oberoende småbrukare och få storskaliga verksamheter.

Indonesien producerar flera typer av mycket eftertraktade specialkaffesorter, där Kopi Luwak är mest känd. Detta kaffe skördas från avföring från asiatiska palmborger vilket ger bönorna en distinkt och förståeligt unik smak. Processen att samla och skörda bönorna är ganska intensiv, minst sagt, och resultatet är en av de dyraste kaffebönorna i världen.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

5. Honduras

Under 2016/2017 tog Honduras plats nr fem från Etiopien och 2017/2018 behöll landet sin plats och producerade 450 000 ton kaffe. Det är också den tredje största kaffeproducenten i Latinamerika. Även Honduras är en stor producent av specialkaffe, där exporten rusade med 145 % under skördeåret 2016/2017 jämfört med föregående år. Honduras producenter har utmärkt sig i denna nisch delvis tack vare den mängd område i landet som överskrider minimihöjden om 3 000-fot som krävs för specialkaffe.

Landets producenter kan dock få det kämpigt framöver. En rapport från USDA Foreign Agricultural Service från 2018 sade att fyra nya stammar av kaffebladsrost har hittats i nationen. Rapporten varnade också för att de kanske inte kan investera i förebyggande åtgärder på grund av att många Hondurasproducenter är små och saknar tillgång till kreditlinor. Många är fortfarande i skuld från ett tidigare rostutbrott 2012.

Fortsätt läsa
Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Nyheter

Christian Kopfer om läget för oljan

Publicerat

den

Råolja

Christian Kopfer, analytiker på Arctic Securities, kommenterar läget på oljemarknaden till följd av kriget i Gulfen. Ännu så länge prisar marknaden in att situationen ändå löser sig, för fortsätter det 2-3 månader så går priset till 150-200 USD per fat.

Christian Kopfer kommenterar läget för olja
Fortsätt läsa

Nyheter

Marknaden måste börja betrakta de höga kopparpriserna som det nya normala

Publicerat

den

Koppar från Boliden

Johannes Grunselius, analytiker på SB1, lyfter fram koppar som den mest attraktiva råvaran i gruvsektorn just nu, och menar att det finns både starka strukturella och långsiktiga drivkrafter bakom efterfrågan. Historiskt har den globala efterfrågan på koppar vuxit med cirka 2–3 procent per år under de senaste 50 åren, men enligt honom står marknaden inför en ny fas där tillväxten kan accelerera till 3–4 procent årligen.

Denna uppväxling drivs framför allt av elektrifieringen av samhället. Koppar är en central komponent i allt från elnät och elfordon till den snabba utbyggnaden av datacenter kopplade till AI-investeringar. Det innebär att efterfrågan inte bara växer, utan gör det på ett mer strukturellt och långsiktigt sätt än tidigare.

Samtidigt pekar Grunselius på ett avgörande problem på utbudssidan. det finns inte tillräckligt med nya kopparprojekt för att möta den ökande efterfrågan. Den globala projektportföljen är otillräcklig, och det är enligt honom i praktiken “omöjligt” för industrin att öka produktionen i den takt som krävs. Slutsatsen blir att marknaden med stor sannolikhet går mot ett underskott, en global kopparbrist, inom några år.

Mot den bakgrunden blir stora nya fyndigheter extremt viktiga. Han lyfter särskilt fram Vicuna-projektet, där omkring 50 miljoner ton koppar har identifierats, motsvarande cirka två års global konsumtion. Det är den största kopparupptäckten på över 30 år och beskrivs som betydelsefull inte bara för enskilda bolag utan för hela industrin. Dessutom finns betydande inslag av guld och silver, vilket ytterligare stärker projektets ekonomiska värde.

Grunselius betonar också att kopparpriserna, trots viss nedgång från toppnivåer, fortfarande ligger på historiskt höga nivåer. Han menar att marknaden behöver börja betrakta dessa nivåer som ett “nytt normalt”, givet de starka fundamentala drivkrafterna i både efterfrågan och utbud.

Sammanfattningsvis är hans bild tydlig att kopparmarknaden står inför en period av strukturell tillväxt kombinerad med begränsat utbud, vilket skapar goda förutsättningar för fortsatt höga priser och gör koppar till en av de mest intressanta råvarorna för investerare.

I relation till koppar diskuterar Grunselius även utsikterna för Lundin Mining och Boliden.

Fortsätt läsa

Nyheter

Det fysiska spotpriset på brentolja har slagit nytt rekord

Publicerat

den

Fat med olja

När man följer oljepriset så är det vanligtvis priset på terminen som är närmast förfall man tittar på. Den handlas på börsen, det finns en stor likviditet, har hög transparens och går till lösen inom varje månad. Det är dock bara 1-3 procent av terminerna som går till fysisk leverans, resten avvecklas finansiellt och positionen rullas vidare till nästa termin.

När marknaden börjar skaka kan det därför vara intressant att även titta på ”dated brent”, dvs spotpriset på brentolja med fysisk leverans, där leverans vanligtvis sker inom 10-25 dagar.

Terminspriset på brentolja är nu 109 USD per fat. Men dated brent-priset är 141 USD! Enligt grafen nedan är det det högsta priset någonsin. Medan andra uppgifter säger att rekordet fortfarande är juli 2008 då det var 147-148 USD. Oavsett vilket, den aktuella prisnivån är enormt hög och viljan att betala ett rejält högre pris än terminspriset tyder på att köpare upplever att det är fysisk brist på olja.

Dated brent-oljepris
Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära