Följ oss

Nyheter

CME lanserar LNG-termin med fysisk avräkning

Publicerat

den

Naturgas (LNG) fraktar dit priset är högst

Under förra veckan meddelade börsoperatören CME Group att bolaget har för avsikt att lansera ett nytt terminskontrakt. CME ska lansera en LNG-termin med fysisk avräkning från amerikanska Cheniere Energy’s Sabine Pass exportterminal. Det nya terminskontraktet anses komma att öka både likviditet och transparensen i marknaden.

Flytande naturgas (LNG) skeppas till Japan

Det nya terminskontraktet kommer att lanseras den 14 oktober, med 24 olika leveransmånader. Det betyder att det går att köpa kontrakt för leverans om två år. Kontraktet kommer att hjälpa marknadsdeltagarna att hantera risker och ge dem tillgång till den snabbast växande källan till LNG samtidigt som det kastar ett ljus över en begynnande marknad.

CME säger samtidigt att bolaget har för avsikt att under de kommande två åren lansera ett antal nya terminskontrakt på LNG och LNG-frakter för att stödja råvaran och den infrastruktur denna kräver.

Kontrakt på 20 år

Större delen av all LNG på världsmarknaden säljs i dag på bilaterala kontrakt, ibland på så lång tid som 20 år. Det är vanligt att priset kopplas till oljepriset. Cirka 20 procent av all LNG handlas på spotmarknaden.

I USA har LNG numera en marknadsandel på cirka tio procent. LNG-priset har till stor del kopplats bort från oljepriset, och följer i stället priset på naturgas vid Henry Hub via leveransavtal med Cheniere och några andra producenter.

Dessa kontrakt har ofta flexibla destinationsklausuler som gör det möjligt för köpare att hämta sin LNG från exportterminalerna med sina egna fartyg och ta dem dit de vill, till skillnad från konventionella kontrakt som har en fast leveransplats.

Dessa förändringar har skapat en koppling på den globala LNG-marknaden som många handlare utnyttjar genom att dra fördel av geografiskt arbitrage och skillnader i olje- och gaspriser. Terminskontrakt kan hjälpa till att mildra dessa risker.

Nyheter

Mängden M1-pengar ökar kraftigt

Publicerat

den

Den globala tillgången på pengar ökar kraftigt. Mängden M1-pengar i Kina ökade med 4,6 procent jämfört med året tidigare och är på en ny rekordnivå. Även ökningstakten mot tidigare i år är högre. Kinas M1-mängd är nu dubbelt så stor som USA:s. Kinas M1 står nu för 33 procent av G10:s totala M1, vilket innebär att Kina nu är en betydande drivkraft till att öka den globala likviditeten.

Kommer stimulanserna att skapa inflation?

Graf över mängden M1-pengar
Fortsätt läsa

Nyheter

Fusionsföretag visar hur guld kan produceras av kvicksilver i stor skala – alkemidrömmen ska bli verklighet

Publicerat

den

Marathon Fusion i San Francisco har presenterat en lösning på hur alkemin att producera guld kan förverkligas. Detta genom att transmutera kvicksilver till guld. Det hela uppmärksammas även av Financial Times.

Marathon Fusion har tillkännagivit en lösning på alkemins tusenåriga stora utmaning: transmutationen av guld. Företaget uppger att deras metod är massivt skalbar, praktiskt genomförbar och ekonomiskt oemotståndlig.

I deuterium-tritium-fusion driver högenergetiska neutroner ”multiplikationsreaktioner” för att sluta bränslecykeln genom att producera det tritium som behövs för att upprätthålla driften. Genom att använda dessa neutroner för att driva en multiplikationsreaktion på kvicksilver-198, producerar företagets metod kvicksilver-197 som sedan sönderfaller på några dagar till den enda stabila isotopen av guld.

Med företagets metod kan kraftverk generera 5 000 kg guld per år, per gigawatt elproduktion (~2,5 GWth), utan att kompromissa med självförsörjningen av bränsle eller effekt.

18 år innan radioaktiviteten är borta

Guldet kan vara lätt radioaktivt efter att det har producerats och en uppskattning är att det kan behöva ligga i ett valv i 18 år innan det kan användas för exempelvis smycken.

Fortsätt läsa

Nyheter

Ryska militären har skjutit ihjäl minst 11 guldletare vid sin gruva i Centralafrikanska republiken

Publicerat

den

Afrikanska kontinenten med ryska flaggan i bakgrunden

Ryska militären har skjutit ihjäl minst 11 guldletare vid den ryska militärens guldgruva i Ndassima i Centralafrikanska republiken. Händelsen inträffade på onsdagskvällen, cirka 45 mil öster om huvudstaden Bangui. Offren ska ha varit unga personer från byar i området som olovligen tagit sig in på gruvområdet i jakt på guldfyndigheter.

Enligt hjälparbetare, som valt att vara anonyma av rädsla för repressalier, sköts de flesta av offren ihjäl på platsen. Flera personer uppges fortfarande vara saknade enligt AP. Ryska militären har tidigare anklagats för människorättsbrott och avrättningar i landet.

Rysslands militära närvaro i Afrika ska gå med vinst, eller i alla fall minst vara självfinansierande. Militären får därför ofta råvarutillgångar att utvinna i utbyte för sina tjänster. En fördel Ryssland har i sin råvaruverksamhet i Afrika är att de har straffrihet.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära