Följ oss

Nyheter

Brasilien kan komma att tredubbla exporten av sojabönor till Argentina

Publicerat

den

Sojabönor

Argentina ökade inköpen av brasilianska sojabönor i januari 2023 och kan komma att importera upp till 2 miljoner ton från sin granne 2023 eftersom det står inför en minskad skörd och lägre inhemsk tillgång.

Marknadsaktörer från båda länderna säger att under de första veckorna i januari såldes 300 000-400 000 ton brasilianska sojabönor till Argentina för leverans i februari-mars 2023 De uppskattar att en miljon ton av oljeväxterna har förhandlats fram för året och att transporterna kan nå två miljoner ton år 2023. Den största mängden sojabönor som Brasilien har exporterat till Argentina var 657 000 ton 2018, men transporterna har inte överstigit 300 000 ton de senaste åren.

Ökningen av transporter drevs av missväxt i det av torka hårt ansatta Argentina. Sojabönsproduktionen i Argentina förväntas nå 41 miljoner ton under regleringsåret 2022-2023, en minskning med 7 miljoner ton från föregående prognos, enligt Buenos Aires Grain Exchange (Bage) senaste uppskattning. Det är fortfarande mycket högre än Rosario Board of Trades (BCR) prognos, som nyligen trimmades till 37 miljoner ton från tidigare 49 miljoner ton.

Argentina har en robust sojamjöl- och sojabönoljaindustri. Därför ökar krossarna spannmålsimporten från grannländerna, särskilt Paraguay, när den nationella produktionen sjunker.

Då den kinesiska efterfrågan har varit svagare samtidigt som Brasiliens sojabönsproduktion förväntas nå ett nytt rekord – över 152 miljoner ton – så borde landet ha mer sojabönor tillgängliga att exportera till Argentina. 

Minst tre handelsföretag har stängt affärer för att exportera sojabönor till Argentina genom Santarem, bekräftade marknadsaktörer för Argus. Företagen avslöjade inte priset som betalades i dessa transaktioner, men det uppskattas att vid toppen av branschens behov – i mitten av januari – gick affärer ut till en premie på 110¢/bushels under Chicago Board of Trades mars kontrakt, som vid den tiden utgjorde cirka 590 USD/t.

Import för att uppfylla avtal

Flera argentinska exportörer av sojabönolja som hade leveranser planerade till februari och mars kommer att behöva importera spannmålen.

När skörden startar i mitten av februari har ett fönster öppnats för brasilianska sojabönor i Argentina, där handelsföretag försöker uppfylla sina kontraktsåtaganden. För att argentinska exportörer ska kunna uppfylla sina kontrakt måste brasilianska sojabönor anlända till hamnarna i Rosario senast under första hälften av februari. Minst tre fartyg har inte lastats eller har ännu inte lämnat Santarem, vilket har väckt oro hos argentinska sojaproducenter.

En eventuell försening av osäkrade leveranser ökar risken för köpare eftersom de ekonomiska utsikterna kan förändras när sojabönor anländer till destinationen. Förlängda restider kan urholka lastens konkurrenskraft.

Fortsätt läsa
Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Nyheter

Solkraften pressar elpriserna dagtid

Publicerat

den

Solcellspark

Snabba väderomslag har präglat elmarknaden i april, med både prisfall och pristoppar som följd. Samtidigt får solkraften allt större påverkan och pressar ner elpriserna, särskilt i södra Sverige.

Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning
Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning

Månadsmedelpriset för april på den nordiska elbörsen Nord Pool utan påslag och exklusive moms blev 58,66 öre/kWh i elområde 3, södra Mellansverige, och 22,75 öre/kWh i elområde 1, norra Sverige. På kontinenten syns den så kallade ankkurvan tydligt.

– Nu är solen helt klart på gång. I Tyskland har solen under april producerat nästan 2 TWh mer än ifjol vilket även gynnar oss i Sverige. Ankkurvefenomenet innebär att elpriset är lågt mitt på dagen och stiger raskt mot kvällen. Under perioder med soligt och varmare vårväder är solen ett välkommet inslag här hemma och det påverkar elpriserna nedåt. Den ökar produktionen och minskar konsumtionen, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef på Vattenfall Försäljning.

De årliga, planerade underhållsarbetena på kärnkraftverken pågår, vilket innebär att den tillgängliga kapaciteten just nu är cirka 60 procent. Vinden var varierande under april, med snabba skiften mellan stilla och blåsiga perioder, vilket märktes på elpriset.

Den hydrologiska balansen i Norden, alltså det sammanlagda vatteninnehållet i snö, mark och magasin, är svag med betydande underskott i södra Norge. Men magasinsnivåerna i Sverige ligger kring normala nivåer för årstiden och har börjat fyllas på.

– Dock förväntas årets vårflod att, givet dagens förutsättningar, bli lägre än normalt då snötäcket är avsevärt mindre än vanliga nivåer. Vädret kommer avgöra hur väl vårfloden fyller magasinen inför sommaren, säger Jonas Stenbeck.

De höga gaspriserna har fallit något, samtidigt som stigande temperaturer på kontinenten och den stora andelen solkraft haft en stabiliserande effekt. Det geopolitiska läget är dock fortsatt ett orosmoment.

– Det vi sett är att marknaden är väldigt nyhetsdriven. Beroende av vad som rapporteras så reagerar marknaden direkt. Det gör att vi befinner oss i en väldigt speciell situation eftersom denna osäkerhet skapar svängiga och oförutsägbara bränslepriser, vilket i slutändan påverkar elpriset. Jag förstår att många känner en oro men i och med att det blir varmare så kommer man inte att behöva lika mycket el, vilket ger en lägre elkostnad, säger Jonas Stenbeck.

MedelspotprisApril 2025April 2026
Elområde 1, Norra Sverige     14,39 öre/kWh      26,09 öre/kWh   
Elområde 2, Norra Mellansverige     14,21 öre/kWh      26,85 öre/kWh   
Elområde 3, Södra Mellansverige     37,61 öre/kWh      56,08 öre/kWh   
Elområde 4, Södra Sverige     58,35 öre/kWh      66,55 öre/kWh 
Medelspotpris är det genomsnittliga priset på den nordiska elbörsen. Priserna är exklusive moms, påslag och elcertifikat.

*Ankkurva: Ankkurvan beskriver hur elproduktionen från förnybara energikällor, som solenergi, påverkar elnätet och elanvändningen över en dag. Kurvan har fått sitt namn eftersom grafen under en dag liknar profilen av en anka.

Fortsätt läsa

Nyheter

Michel Gubel ger sin syn på oljemarknaden

Publicerat

den

Oljerigg producerar olja

Råvaran olja handlas fortsatt över 100 USD per fat och det är något stökigt med prissättningen. Michel Gubel ger sin syn på läget för oljan, att priskurvan kan vara i contango och backwardation, samt vad som kan hända med olja på längre sikt.

Fortsätt läsa

Nyheter

Svag vårflod dubblar elpriserna

Publicerat

den

Solsken på blå himmel

Den norrländska vårfloden väntas dra igång den här veckan och pågå fram till slutet av maj. Att den är ovanligt svag i år bidrar till att elpriset i system fram till midsommar blir ungefär dubbelt så högt som under samma period i fjol. Det visar Bixias elprognos för maj och juni.

Johan Sigvardsson, elprisanalytiker på Bixia
Johan Sigvardsson, elprisanalytiker på Bixia

Efter en relativt dyr april väntas systempriset landa på 55 öre per kilowattimme i maj och 50 öre i juni, att jämföra med 31 respektive 21 öre förra året.

– Vi har inte haft så lite snö någon vinter sedan 2019 och det syns tydligt i vårfloden. Den prispress vi normalt sett räknar med den här tiden på året blir betydligt svagare än vanligt. Dessutom ligger bränslepriserna på en högre nivå än i fjol på grund av oron i Mellanöstern, vilket spiller över på de svenska elpriserna, säger Johan Sigvardsson, elprisanalytiker på Bixia.

Den hydrologiska balansen ligger på minus 20 terawattimmar, jämfört med ett överskott på 5–10 terawattimmar vid samma tidpunkt i fjol. Tillrinningen väntas kulminera på ungefär 7 terawattimmar per vecka i slutet av maj, långt under ett normalår.

Hur elpriserna utvecklas under resten av 2026 beror i hög grad på hur blöt sommaren blir. Terminspriset för fjärde kvartalet ligger på runt 70 öre per kilowattimme, vilket speglar marknadens oro inför hösten.

– Det krävs fyra till fem blöta veckor för att ta igen underskottet och fylla på vattenmagasinen. Det finns indikationer på att sommaren kan bli torr i mellersta och södra Skandinavien, men osäkerheten är stor. Om det blir så lär priserna stiga ytterligare, säger Johan Sigvardsson.

Elpris april–juni 2026 jämfört med utfall 2025 (öre/kWh)

Område  Apr 2026  Apr 2025Maj 2026Maj 2025Juni 2026Juni 2025
System 703555315021
SE127142714233
SE228142915245
SE3503857434723
SE4625866605941
Källa: Bixia/Nord Pool. Aprilsiffrorna för 2026 är preliminära. Siffrorna för maj och juni 2026 är prognos.
Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära