Nyheter
Belgien skjuter upp nedstängningen av kärnkraften med 10 år

Belgiens regering tog på fredagen beslut om att förlänga livslängden på två kärnkraftsreaktorer med tio år. Planen har hittills varit att stänga ner kärnkraften år 2025 och nu ska de fortsätta till 2035. En förhandling måste dock ske med det franska energibolaget Engie som driver reaktorerna, speciellt som energibolaget tidigare sagt att det är för sent att ändra beslutet om nedstängning.
Belgiens regering har samtidigt bestämt att satsa ännu mer på klimatneutralitet med vätgas, vindkraft och solceller. Vidare så visar regeringen intresse för små modulära kärnreaktorer (SMR) och satsar nu 25 miljoner euro per år under fyra år.
Detta kommer bara dagar efter att Tyskland meddelat att de överväger att skjuta upp utfasningen av kolkraft.
Nyheter
Aktier i guldbolag laggar priset på guld
Sedan år 2013 har aktierna i bolag som producerar guld inte alls hängt med prisutvecklingen på guld. I takt med att guldpriset har stigit så har avståndet bara blivit större. Detta trots att riskaptiten på aktiemarknaden i stort är högt.
I diagrammet jämförs priset på guld med Arca Gold Bugs Index, där indexet består av flera av de största guldbolagen.
Nyheter
Guld når sin högsta nivå någonsin, nu även justerat för inflation
Guld har slagit prisrekord efter prisrekord det senaste året och nu har ädelmetallen tagit det hela till en ny nivå. När man mäter priser över längre tid kan det vara relevant att justera för inflation. Inflation kan mätas på många olika sätt, men vad guldet nu har gjort är att passera alla sätt och nå sin högsta nivå någonsin oavsett vad.
Det har varit en pristopp från år 1980 som har varit högre när man justerat för inflation, men även den har alltså nu fått se sig överträffad.
Nyheter
Mahvie Minerals i en guldtrend
Mahvie Minerals är inriktade på guld och med ett guldpris som rusat i höjden och inte visar några tecken på att avta så har företaget hamnat i en trevlig position. VD Per Storm presenterar verksamheten och svarar på frågor.
-
Nyheter3 veckor sedanMeta bygger ett AI-datacenter på 5 GW och 2,25 GW gaskraftverk
-
Nyheter3 veckor sedanAker BP gör ett av Norges största oljefynd på ett decennium, stärker resurserna i Yggdrasilområdet
-
Analys4 veckor sedanBrent sideways on sanctions and peace talks
-
Nyheter4 veckor sedanEtt samtal om koppar, kaffe och spannmål
-
Nyheter4 veckor sedanSommarens torka kan ge högre elpriser i höst
-
Analys3 veckor sedanBrent edges higher as India–Russia oil trade draws U.S. ire and Powell takes the stage at Jackson Hole
-
Nyheter3 veckor sedanMahvie Minerals är verksamt i guldrikt område i Finland
-
Analys3 veckor sedanIncreasing risk that OPEC+ will unwind the last 1.65 mb/d of cuts when they meet on 7 September

