Nyheter
Colombia känner av låga kaffepriser

Trots ett mycket effektivt landsomfattande återplanteringsprogram för rostbeständiga kaffesorter kämpar den colombianska kaffesektorn bland låga internationella kaffepriser och ökade produktionskostnader, medan producenterna söker medel för att nå den högre betalande specialmarknaden för kaffe.
Enligt den senaste årsrapporten från USDA:s globala jordbruksinformationsnätverk (GAIN) förväntas den colombianska exporten nå 14,2 miljoner säckar det här marknadsåret, ner från en tidigare uppskattning på 14,7 miljoner säckar på grund av bland annat kraftiga regn i flera viktiga växtregioner i början av 2018.
Trots lägre uppskattningar fortsätter Colombia att producera högkvalitativt tvättat Arabica-kaffe i volymer som inte setts sedan 1990-talet, tack vare i stor utsträckning organisatoriskt stöd från Colombian Coffee Growers Federation (FNC eller FEDECAFE) och ett ambitiöst landsomfattande omplanteringsprogram för lövresistenta sorter efter bladrodsepidemin som svepte igenom många av landets kaffeodlingar 2012.
”Från och med början av återplanteringsprogrammet 2012 har hittills över 420 000 hektar renoverats, vilket motsvarar 45 procent av det totala colombianska kaffeproduktionsområdet” konstaterade GAIN-rapporten. ”I genomsnitt renoveras 84 000 hektar årligen.”
Den historiska uppgången i produktionen har dock detta år mötts av en relativt lägre export på grund av låga råvarupriser, vilket medför att producenterna söker bistånd från FNC och andra statliga och icke-statliga organisationer för att nå den högre betalande specialmarknaden för kaffe.
Colombia är världens näst största arabicaproducerande land bakom Brasilien och nästan hälften av volymen går till USA. Detta gör USA:s efterfrågan marknadskritisk för hållbarheten i den colombianska kaffesektorn.
FNC uppskattar att 35-40 procent av den totala kaffeproduktionen i Colombia hämtar premier bundna till specialmarknaden årligen, medan gruppen sedan 2016 har öppnat möjligheten för direkta handelsförhandlingar mellan internationella kaffesäljare och -köpare till högre priser för lågvolymer transporter.
Men lika kritiskt som den amerikanska konsumentmarknaden är för den colombianska kaffesektorns hälsa blir växande inhemsk efterfrågan på colombianskt kaffe en allt viktigare faktor. Enligt GAIN-rapporten har inhemska priser gått ner på grund av återhämtningen av det colombianska peson och de lägre internationella priserna på grönt kaffe, vilket resulterade i krav på statligt stöd till jordbrukare.
Nyheter
Uppgången i oljepriset planade ut under helgen

Oljepriset gick upp direkt när Israel attackerade Iran förra veckan, men under helgen har prisutvecklingen planat ut trots att konflikten tilltagit. Thina Saltvedt, energianalytiker på Nordea, kommenterar utvecklingen och vad som kan hända framåt.
Nyheter
Låga elpriser i sommar – men mellersta Sverige får en ökning

Snittpriset på el väntas landa på cirka 30 öre per kilowattimme i sommar – i nivå med fjolåret. Men i elområde SE3, där bland annat Stockholm ingår, väntas priserna stiga med 70 procent till följd av att kärnkraftreaktorn Oskarshamn 3 står still. Samtidigt pressar höga vattennivåer ner priserna i norra Sverige. Det visar Bixias elprisprognos för sommaren.

Väderprognoserna pekar på normala förhållanden i Skandinavien. Men det blöta vädret under förra hösten och vintern har fyllt vattenmagasinen rejält, vilket bidrar till låga och stabila elpriser under juni till augusti.
– Att vi går in i sommaren med välfyllda vattenmagasin borgar för riktigt låga elpriser, särskilt i norr. I kombination med låg elförbrukning minimeras risken för några större prischocker i sommar, säger Johan Sigvardsson, analytiker på Bixia.
Ner i norr, upp i syd
Det ovanligt stora vattenöverskottet både i Sverige och Norge fortsätter att pressa priserna norra Sverige. I SE1 och SE2 väntas elpriserna landa på 13–14 öre per kilowattimme, jämfört med 18 öre i fjol.
I mellersta Sverige, elområde SE3, väntas elpriset i stället stiga till cirka 32 öre per kilowattimme, vilket är 70 procent högre än förra sommaren. Orsaken är att underhållet av kärnkraftsreaktorn Oskarshamn 3 förlängts till den 15 augusti, vilket minskar den planerbara elproduktionen.
Även SE4, längst i söder, påverkas av den reducerade kärnkraftsproduktionen, då kopplingen till kontinentens högre elpriser blir större. Här väntas elpriset landa på cirka 50 öre per kilowattimme vilket är i linje med fjolåret.
– Om inte underhållet i Oskarshamn förlängts hade vi för ovanlighetens skull haft full kärnkraftsproduktion i både Sverige och Finland i sommar. Nu får vi istället ett underskott som höjer priserna i mellersta och södra Sverige, säger Johan Sigvardsson.
Under sommaren väntas också många så kallade minustimmar – timmar med negativt elpris – framför allt mitt på dagen när solkraften är som mest effektiv.
– En riktigt het sommardag kan solkraften stå för 80-90 procent av det tyska elbehovet under dagtid. Då blir ankkurvan djup och vi får negativa priser, vilket såklart pressar ner dygnsmedelpriset och gör att vi i Norden kan importera billigt, säger Johan Sigvardsson.
Europa kan pressa upp priserna till hösten
Samtidigt visar prognoser att södra Europa går mot en varm och torr sommar, vilket kan påverka elmarknaden längre fram.
– Hetare väder ökar behovet av luftkonditionering och elförbrukningen stiger. Det innebär att gaslagren inte fylls på i samma takt under påfyllnadssäsongen och efterfrågan i höst lär öka, vilket kan driva upp elpriserna i Europa till hösten och påverka även oss i Sverige, säger Johan Sigvardsson.
Elpriset juni-augusti 2025 jämfört med 2024
Elområde | 2024 (utfall) | 2025 (prognos) |
Systempris | 27 öre | 29 öre |
SE1 | 18 öre | 14 öre |
SE2 | 18 öre | 13 öre |
SE3 | 19 öre | 32 öre |
SE4 | 51 öre | 50 öre |
Nyheter
Stor uppsida i Lappland Guldprospekterings aktie enligt analys

Impala Nordic har gjort en uppdragsanalys på Lappland Guldprospektering, som noterades på Spotlight förra hösten, där man ser en rejält uppsida i aktien.
Lappland Guldprospektering är ett svenskt bolag verksamt inom guldprospektering med fokus på att utveckla och bedriva guldbrytning i större skala i Sverige och övriga Norden. Bolaget har som målsättning att bli en betydande guldproducent, där bolagets nyckelpersoner besitter en mångårig erfarenhet av utveckling och drift av gruvor över hela världen.
Bolaget drivs med väldigt slimmad kostnadsbas, som understiger 1 miljon kronor per kvartal. Således har bolaget en betydande runway med nuvarande kassa, som uppgick till cirka 18 miljoner kronor i utgången av Q1 2025.
”Vi ser det som möjligt att Bolaget kan etablera en gruvverksamhet i huvudprojektet Stortjärnhobben inom 3–4 år, vilket skulle innebära kassaflöden under många år framöver. Om Bolaget lyckas med sitt mål att klassificera en mineralresurs på 500 000 troy ounce (uns) ser vi potential till betydande uppvärdering baserat på värderingen av bolag som varit i liknande skede. Vi bedömer att uppsidan motsvarar ett börsvärde på minst 500 MSEK, drygt 400 % över dagens värdering.”
-
Analys4 veckor sedan
Brent steady at $65 ahead of OPEC+ and Iran outcomes
-
Nyheter3 veckor sedan
USA slår nytt produktionsrekord av naturgas
-
Analys3 veckor sedan
All eyes on OPEC V8 and their July quota decision on Saturday
-
Analys4 veckor sedan
A shift to surplus will likely drive Brent towards the 60-line and the high 50ies
-
Nyheter2 veckor sedan
Brookfield ska bygga ett AI-datacenter på hela 750 MW i Strängnäs
-
Nyheter2 veckor sedan
Stor uppsida i Lappland Guldprospekterings aktie enligt analys
-
Nyheter3 veckor sedan
Sommaren inleds med sol och varierande elpriser
-
Nyheter3 veckor sedan
OPEC+ ökar oljeproduktionen trots fallande priser