Nyheter
Så utvecklas råvarorna år 2018

Förväntningar enligt ETF Securities Outlook 2018:
- Guldpriset förblir i stort sett oförändrat under 2018
- Uppgången i Palladium avtar medan platina och silver stiger
- Ökad efterfrågan av litium, kobolt och sällsynta jordartsmetaller
Disruptiva förändringar i samhället såsom självkörande bilar och automatiseringsteknik kommer troligtvis att öka efterfrågan av litium och kobolt, medan övriga råvaror kan ha en mindre imponerande utveckling under 2018, enligt ETF Securities, en av världens ledande oberoende leverantörer av Exchange Traded Products (ETPs).
Guldpriset förväntas i stort sett förbli oförändrat under 2018, enligt ETF Securities årliga outlook, och USA / OPEC-problematiken kommer begränsa utsikterna för oljan. Däremot är förväntningarna höga gällande råvaror som påverkas av den globala förändringen med ökad automatisering och självkörande bilar.
James Butterfill, ETF Securities analyschef : ”Råvaror tenderar att följa strukturella förändringar inom teknik och tillväxt: jordbruket utgjorde huvuddelen av råvarumarknaden under 1700-talet, stål och kol under den efterföljande industrirevolutionen, och olja och petroleum har dominerat under det senaste århundradet. Vi står nu vid ett vägskäl för en ny generation av råvaror som drivs av tekniken för teman som energieffektivitet, automatisering och klimatförändringar, vilket sannolikt kommer att vara centralt för efterfrågan.”
De berörda råvarorna omfattar litium och kobolt, som båda är nödvändiga för batteriproduktion. Kobolt och litium har redan uppvisat stigande priser under 2017.
ETF Securities menar i sin outlook att efterfrågan på metall kan komma att stiga som en förbisedd följd från ökad användning av automatiserade fordon. Koppar, silver och guld används i mängder av elektriska komponenter och i övrig elektronik för dessa fordon. Då framtida fordonsflottor blir mer tekniskt beroende och självgående kan det även innebära en motsvarande ökning av komponenter i tillhörande system.
ETF Securities förväntar sig också att revolutionen inom automatisering ska driva ökad efterfrågan av sällsynta jordartsmetaller som yttrium och praseodymium, som har blivit viktiga inom modern teknik.
James Butterfill fortsätter: ”Det som kanske är mest intressant i denna nya generation av råvaror är även det minst kända, sällsynta jordartsmetaller. Trots att de flesta ej känner till dessa, har denna grupp blivit viktig för att skapa modern teknik inom många branscher, däribland medicin, försvar, transport och energiproduktion samt till viktiga beståndsdelar av våra dagliga liv såsom elektronik och mobila enheter. Med en växande global medelklass i kombination med stigande automatisering kommer en rad material som du skulle ha svårt att uttala, som yttrium och praseodymium, fortsätta att befästa sin centrala roll i vår moderna levnadsstandard.”
Utsikter för ädelmetaller
ETF Securities förväntar sig ingen större förändring av guldpriset under det kommande året då stigande guldpriser är beroende av oförutsebara politiska händelser som driver riskminimering, vilket historiskt skapat ökad efterfrågan för guld, samt antalet räntehöjningar från Fed, då stigande räntor är förknippade med ett svagare guldpris.
Nitesh Shah, Råvarustrateg , säger: ”Högre nominella räntor, en brantare avkastningskurva och en starkare dollar kommer sannolikt att vara hinder för en betydande uppgång av guldpriset. Vi förväntar oss att Fed kommer fortsätta att strama åt penningpolitiken, men vi tror att riskerna för guldpriset är begränsade eftersom reala räntor kommer att förbli låga då inflationen ökar i USA. Totalt sett ser vi inte några större förändringar i guldpriset under det kommande året.”
ETF Securities anser däremot att silver är undervärderat och troligtvis kommer att stiga i värde med stöd av industriell efterfrågan från solpaneler och fordonstillverkare.
Palladium var den råvara som uppvisade starkast utveckling under 2017 med en ökning motsvarande 43%*, och därmed överträffade utvecklingen av platina för första gången på 16 år. Men ETF Securities förväntar sig inte att palladiums uppgång kommer att fortsätta under 2018, på samma sätt kommer inte platinans rabatt mot guld på nuvarande nivån 28%* kunna upprätthållas, då konsumenter av smycken kan komma att byta till den relativt billiga platinan.
ETF Securities tror även att oljan kommer att visa en beskedlig utveckling eftersom US / OPEC-problematiken kommer att förhindra betydande neddragningar av utbudet och det nuvarande överutbudet kommer därmed bibehållas.
Nitesh Shah, Råvarustrateg: ”OPECs strategi att försöka tvinga bort USAs produktion har misslyckats. 2018 förväntas den amerikanska produktionen nå rekordnivåer och överträffa den topp på cykeln som uppnåddes före priskriget 2014 samt överstiga nivån på 10 miljoner fat som senast uppnåddes 1970. Det finns ingen indikation på att nedgången i terminer kommer att stoppa expansionen av den amerikanska produktionen och OPECs överenskommelser kommer att fortsätta att misslyckas.”
Ser vi till valutor är ETF Securities förväntan att svaga globala avkastningskurvor kan bana väg för en uppgång i dollarn då amerikanska Fed kan öka takten på åtstramningen av den expansiva penningpolitiken.
Europeiska centralbankens (ECBs) försiktigt tilltagna inflationsutsikter kommer fortsätta sätta press på euron. Vi förväntar oss att Sterling kommer att förbli inom ett visst intervall på kort sikt, men med potential att stiga om osäkerheten kring Brexit-förhandlingarna minskar.
* All data från ETF Securities Outlook, per 20 november, 2017
Nyheter
Oljepriset faller efter ny handelskonflikt mellan USA och Kina

Priset på amerikansk råolja föll med nära 4 procent på fredagen, efter att president Donald Trump hotat Kina med nya tullar. Uttalandet kom som svar på att Peking infört striktare exportkontroller av sällsynta jordartsmetaller – en åtgärd som återigen väcker oro för en avmattning i den globala ekonomin.
USA:s WTI-olja stängde på 58,90 dollar per fat, en nedgång med 2,61 dollar. Brentoljan föll med 3,8 procent till 62,73 dollar.
”Jag kommer att tvingas att ekonomiskt motverka deras drag,” skrev Trump på sin plattform Truth Social och antydde ”massiva tullhöjningar” på kinesiska varor.
Marknaden reagerade kraftigt på beskedet. ”När marknaden ser dessa vedergällningsåtgärder tolkas det som svagare tillväxt och lägre efterfrågan på olja,” sade Andy Lipow, chef för Lipow Oil Associates, till CNBC.
Samtidigt pressas priserna av ökat utbud från OPEC+ och minskad efterfrågan under pågående underhållsarbete vid raffinaderier. Ett eldupphör mellan Israel och Hamas har dessutom minskat oron för störningar i oljeleveranser från Mellanöstern.
”Marknaden fokuserar nu mer på utbudet än på geopolitiken,” sade Helima Croft, råvaruchef vid RBC Capital Markets.
Nyheter
Christian Kopfer kommenterar guld, koppar, olja och stål, samt några råvarubolag

Handelsbankens råvaruanalytiker Christian Kopfer kommenterar vad som just nu händer med råvarorna guld, koppar, olja och stål. Han tar bland annat upp att man inte vill att kopparpriset kommer upp FÖR mycket, utan att det i stället är högt under lång tid.
Han avslutar även med att ge några korta kommentar om råvaruaktier. Han anser att SSAB sköter sig bra samtidigt som värderingen är låg. Han gillar Lundin Mining och Boliden, även om den senare aktien kommit upp något senaste dagarna. Lundin Gold har banken ingen täckning på men han säger att det är ett fantastiskt bolag.
Nyheter
Silver spränger den magiska gränsen, kostar nu över 50 USD per uns

Ädelmetallen silver spränger en smått magisk gräns och handlas nu över 50 USD per uns. Priset har verkligen exploderat. Silver följer med i ett bredare rally där fult nyligen sprängde 4000 USD per uns-nivån. Priset för att låna silver har också skjutit i höjden på senare tid vilket indikerar att tillgången på silver på den fysiska marknaden har börjat bli lågt. Samtidig är efterfrågan från industrin bra och räntorna låga. Och på toppen av det kan vi lägga geopolitisk oro som gör att fler letar sig till fysiska tillgångar som silver.

-
Nyheter4 veckor sedan
Mahvie Minerals i en guldtrend
-
Analys4 veckor sedan
Volatile but going nowhere. Brent crude circles USD 66 as market weighs surplus vs risk
-
Nyheter4 veckor sedan
Aktier i guldbolag laggar priset på guld
-
Nyheter4 veckor sedan
Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde
-
Nyheter4 veckor sedan
Tyskland har så höga elpriser att företag inte har råd att använda elektricitet
-
Nyheter4 veckor sedan
Guld når sin högsta nivå någonsin, nu även justerat för inflation
-
Nyheter4 veckor sedan
Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare
-
Analys4 veckor sedan
Brent crude ticks higher on tension, but market structure stays soft