Följ oss

Nyheter

Franskt vete för fuktigt

Publicerat

den

Vetefält med blå himmel

Ett av veckans samtalsämnen bland spannmålshandlarna var det franska vetet. Egypten, världens största veteimportör, meddelade att landets statliga spannmålsbyrå GASC inte längre ansåg att det franska vetet uppfyllde de krav på kvalité som Egypten ställer.

Vetefält med blå himmel

I tysthet har GASC ändrat på de regler som gäller för den tillåtna mängden fukt i det vete som tillåts importeras till Egypten. Ändringen har gjort att den maximala fukthalten får uppgå till 13 procent, medan franskt vete i genomsnitt håller en fukthalt om 13,5 procent. Enligt uppgift har denna förändring gjort de franska bönderna upprörda, vilket är naturligt då en stor del av deras exportmarknad försvinner med de nya kraven.

GASC fick i veckan följande erbjudanden på sin begäran om veteimport med leverans mellan den 1 och den 10 mars 2014. Samtliga laster avser 60 000 ton, f o b.

Ryssland

Louis Dreyfus 283,62 USD
CHS 283,25 USD
Nidera $ 286,89 USD (55.000 ton)
Venus 283,90 USD
Olam 285 USD
Glencore 287,90 USD (55.000 ton)

USA (soft, red wheat)

Ameropa 259,88 USD
Venus 266,50 USD
Cargill 269,90 USD

Nyheter

Nystart för koppargruvan Viscaria i Kiruna – en av Europas största

Publicerat

den

Viscaria i Kiruna

Gruvbolaget Viscaria kommer allt närmare att starta Viscariagruvan i Kiruna, vilken kommer att bli en av Europas största koppargruvor. Brytning påbörjas under 2026 och anrikningsverket tas i bruk under 2027 som då produceras det första koncentratet.

Bolaget har hittills satsat 1,8 miljarder kronor men kommer att behöva ytterligare 6 miljarder, där fördelningen är tänkt att vara 60 procent lån och 40 procent eget kapital.

EFN intervjuar Viscarias vice vd Anna Tyni.

Fortsätt läsa

Nyheter

Hur USA blev världens största exportör av propan

Publicerat

den

Export av propan från USA

USA har på 15 år gått från nästan ingen export alls av propan till att bli störst i världen. Det är en utveckling som följer den explosiva produktionsökningen av naturgas och olja. Propan är en biprodukt från naturgasbearbetning och oljeraffinering. Genom tekniker som fracking och horisontell borrning ökade den amerikanska olje- och gasproduktionen kraftigt från omkring 2008, särskilt i Permian (Texas/New Mexico). Det ledde till en kraftig ökning av propanproduktionen.

Trots ökande produktion har efterfrågan inom USA varit relativt stillastående eller minskat. Det skapade ett överskott som drev på exporten.

Företag som Enterprise Products Partners byggde ut terminaler för att exportera propan, särskilt från Houston. Priserna på amerikansk propan är lägre än i exempelvis Qatar eller Förenade Arabemiraten, vilket gör den konkurrenskraftig globalt.

Kina är en av de största importörerna, särskilt för sin kemikalieindustri. Mexiko är också starkt beroende av amerikansk propan, medan Kanada främst exporterar till USA. USMCA-avtalet undantar Kanada och Mexiko från tullar.

Handelstullar, särskilt från Kina, har skapat oro men påverkar inte efterfrågan nämnvärt eftersom Kina fortfarande är beroende av amerikansk propan. Alternativ från Mellanöstern är dyrare.

Amerikanska företag bygger ut exportkapaciteten. Även om andra länder ökar sin produktion, förväntas USA behålla ledningen. Då inhemsk konsumtion är begränsad, måste överskottet säljas internationellt.

Fortsätt läsa

Nyheter

Utbudsunderskott och stigande industriell efterfrågan av silver på marknaden

Publicerat

den

Representation av silvertackor

I denna presentation ger Jochen Staiger en omfattande analys av silvermarknaden och belyser det pågående utbudsunderskottet, den stigande industriella efterfrågan och framväxande faktorer som försvarsutgifter och grön teknik. Han diskuterar trendernas inverkan på silverpriset och ger insikter om specifika gruvbolag och deras framtidsutsikter.

Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära