Följ oss

Nyheter

Ugandas kaffeexport ökar kraftigt i maj

Publicerat

den

Kaffebönor i säck

Ugandan Coffee Development Authority, UCDA, rapporterar att landets kaffeexport för maj 2020 uppgick till 437 597 säckar, vilket är 26,56 procent högre än maj 2019. Den kumulativa kaffeexporten från Uganda under perioden oktober 2019 till och med maj 2020 uppgår till 3 368 606 säckar, en ökning med mer än 21 procent jämfört med samma period året innan.

Kaffebönor i säck

Mängden Robusta som exporterades i maj i år jämfört med samma månad förra kaffet året ökade med 35,81 procent till totalt 340 830 säckar. På samma sätt registrerade Arabica-exporten också en ökning i kvantitet med 2,04 procent till totalt 96 767 säckar. Ökningen i exporten har hänförts till den ökade produktionen på grund av nyplanterade kaffeodlingar.

Realen, valutan i Brasilien, har visat en viss styrka gentemot den amerikanska dollarn de senaste dagarna och stärktes i veckan med 2,03 procent mot den amerikanska dollarn. Ett starkare brasiliansk Real avskräcker traditionellt exportförsäljning från Brasiliens kaffeproducenter, vilket skulle kunna leda till en viss flytkraft till kaffeterminerna under de kommande dagarna om denna trend skulle fortsätta.

Nyheter

Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde

Publicerat

den

Kol i Kina

Kinas officiella statistik för elproduktion har släppts för augusti och den visar att landet slog ett nytt rekord. Under augusti producerades 936 TWh elektricitet.

Stephen Stapczynski på Bloomberg lyfter fram att det är ungefär lika mycket som Japan producerar per år, vilket innebär är de producerar ungefär lika mycket elektricitet per invånare.

Kinas elproduktion kom i augusti från:

Fossil energi67 %
Vattenkraft16 %
Vind och Sol13 %
Kärnkraft5 %

Stapczynskis kollega Javier Blas uppmärksammar även att det totala rekordet inkluderade ett nytt rekord för kolkraft. Termisk energi (där nästan allting är kol) producerade 627,4 TWh under augusti. Vi rapporterade tidigare i år att Kina under första kvartalet slog ett nytt rekord i kolproduktion.

Fortsätt läsa

Nyheter

Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare

Publicerat

den

Priset på guld i svenska kronor per gram

Guldpriset når hela tiden nya höjder och det märks för folk när de ska köpa smycken. Det gör att butikerna måste justera upp sina priser löpande och kunder funderar på om det går att välja något med lägre karat eller mindre diamant. Anna Danielsson, vd på Smyckevalvet, säger att det samtidigt gör att kunderna får upp ögonen för värdet av att äga guld. Det högre guldpriset har även gjort att gamla smycken som ligger hemma i folks byrålådor kan ha fått ett överraskande högt värde.

Fortsätt läsa

Nyheter

Aktier i guldbolag laggar priset på guld

Publicerat

den

Graf som jämför priset på guld och guldaktier

Sedan år 2013 har aktierna i bolag som producerar guld inte alls hängt med prisutvecklingen på guld. I takt med att guldpriset har stigit så har avståndet bara blivit större. Detta trots att riskaptiten på aktiemarknaden i stort är högt.

I diagrammet jämförs priset på guld med Arca Gold Bugs Index, där indexet består av flera av de största guldbolagen.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära