Följ oss

Analys

SHB Råvarubrevet 6 juni 2012

Publicerat

den

Handelsbanken - Råvarubrevet inklusive ädelmetallerRåvaror Allmänt

  • Energi: Neutral
  • Basmetaller: Neutral
  • Ädelmetaller: Negativ
  • Livsmedel: Neutral

En händelserik vecka ligger bakom oss och en händelserik helg ligger framför oss. Kina släpper majdata för inflation, industriproduktion och handelsdata, vilken inkluderar import av olika råvaror.

Under veckan sänkte Kina räntan för första gången sedan 2008. Det gav marknaden farhågor om att helgens data kommer visa på en allt sämre kinesisk konjunktur som behöver ytterligare stimulanser för att komma på fötter. Räntesänkningen indikerar att de tidigare sänkningarna i reservkraven inte gett önskad effekt och att efterfrågan på pengar kanske är ett större problem än utbudet på pengar.

Chefen för amerikanska centralbanken, Bernanke svävade på målet kring framtida amerikanska stimulanser vilket fick marknaden att vekna och guldet såldes av. Under veckan fick också Spanien sänkt kreditbetyg och sex tyska banker fick en släng av samma slev.

Bottenfiske brukar löna sig men före vi rekommenderar köp på bred front i råvaror vill vi se tydliga tecken på att kinas konjunktur har bottnat ut och att den fundamentala råvarumarknaden får stöd av att lagercykeln i Kina ska fyllas på. I det korta perspektivet är det fortfarande investerares sentiment som styr marknaden. Det gör den nyckfull och svår.

Energi (neutral)

Elmarknaden handlas i stort sett oförändrat över veckan där våta väderprognoser och låga spotpriser fortsatt tynger utvecklingen. Inga rörelser inom bränslekomplexet som påverkar elmarknaden i någon större utsträckning, fossila bränslen och energikol i synnerhet är under press och med en förväntat stark utveckling på dollarn har vi svårt att se hur kolet ska stiga på kort sikt. Utsläppsrätter och kontinentala marknader ger inte heller de någon riktning utan fokus förblir på väderprognoserna. De senaste körningarna pekar på ett scenario med nederbörd om närmare 7-8 TWh vilket i så fall skulle förbättra energibalansen med ytterligare 3 TWh.

SHB Power Index - Januari - juni 2012

Kvartalet Q4 2012 som från och med denna vecka är underliggande för SHB Power Index handlas på 37.65 euro mot slutet av veckan vilket får ses som förhållandevis lågt om man tänker på att kontraktet omfattar ett antal vinterdagar där det alltid finns risk för kyla och bortfall av kärnkraftskapacitet som kan dra upp spotnivåerna. Vi har dock svårt att se hur kontraktet skall stiga på kort sikt när de flesta faktorer pekar fortsatt ned och marknaden fastnat i en range. Med andra ord kan det vara klart intressant för den som kanske vill prissäkra de lite längre kontrakt men mindre intressant för den som vill gå in i ett hävstångscertifikat just nu eftersom man sannolikt behöver sitta på det en längre tid innan vi lyckas bryta ur dessa nivåer.

Basmetaller (neutral)

Det har varit en händelserik vecka för basmetallerna som startade veckan med två dagar där LME höll stängt. Sedan fick vi se uppgångar efter Kinas räntesänkning som sedan raderades efter Bernankes tal. Aluminium och koppar har haft samma rörelsemönster som övriga metaller under veckan med både upp och nedgångar men stänger veckan i princip oförändrad. Aluminium lagret i Shanghai steg för första gången på 5 veckor med 915 ton till 320 495 ton. Samtidigt föll lagret på LME med 11 175 ton till 4,86 miljoner ton. Fallande lager på LME ger stöd till priset som pressas i en marknad som denna. Värt att notera är att nickel går mot strömmen och steg med nästan 1,5 % under fredagens handel. Nickel, 3-månaders på LME handlas i skrivande stund på 16840 USD/ton vilket är 4% högre än öppningen i onsdags. Priset får stöd av bland annat fallande lager på LME som på tre dagar sjönk med 2,3 %.

Ädelmetaller (Negativ)

Upp som en sol, ner som en pannkaka

Förra fredagen steg guldpriset med drygt fem procent efter usla amerikanska jobbmarknadssiffror, och vi fick uppleva ett kort ögonblick av guldets klassiska ”säker hamn”-funktion. En händelselös vecka har därefter gjort att ädelmetallerna legat still större delen av veckan, fram till att USA:s centralbankschef Ben Bernanke talade inför kongressens finansutskott. Avsaknad av tydlighet gjorde att marknaden sålde guld igen, och större delen av förra fredagens uppgång är nu utraderad.

Vi hoppas att nästa vecka bjuder på mer spänning på guldfronten än den vecka som nu gått, och vi behåller vår negativa vy på sektorn.

Softs och livsmedel

50 % risk för El Nino senare i år enligt rapporter från US Weather Center. El Nino är ett ett av de mest kraftfulla återkommande klimat och hydrologiska fenomen i Stilla Havet, och innebär i korta drag förändringar i tryckförhållandena i atmosfären, vilket leder till att passadvindarna försvagas och ändrar riktning vilket påverkar havsströmmarna. Normalt är ytvattnet i Stilla Havet ca 8 grader kallare utanför Ecuadors och Perus kuster än vad det är utanför Indonesien och Australien, El Nino skulle vända på dessa förhållanden. El Nino skulle medföra torka i sydöstra Asien och Australien samt översvämningar i Sydamerika. Senast El Nino orsakade stor skada var 1998, fler än 2000 personer omkom, och skadorna på skördar och gruvor var omfattande. El Nino påverkar även orkansäsongen i Atlantområdet (färre till antalet) och meteorologer har redan estimerat färre kraftiga orkaner (jämfört med året innan) för säsongen som startade 1 juni och pågår till sista november. National Oceanic and Atmospheric Administration förutspår 9-15 tropiska stormar under årets säsong varav 4-8 kan utvecklas till orkaner och av dessa 1-3 till kraftiga orkaner (kategoriserat 3:or på Saffir-Simpson
skalan).

Men, atlantområdet har redan namngivit två orkaner innan säsongen påbörjats, Alberto och Beryl. Alberto var den tidigaste Atlantstormen sedan 2003.

Vete

Rapporter om torrt väder, främst i USA och Ryssland, har drivit upp priserna på vete under veckan. Novemberkontraktet på matif har stigit med 1,7 % och på Chicagobörsen har decemberkontraktet 2012 stigit med 1,2 %. Det varma och torra vädret ser ut att fortsätta i USA, dock med någon lätt nederbörd som kan ses som positivt för vetet. Torka med fortsatt höga temperaturer fortsätter även i Ryssland, även om det ser ut att komma en del regn behövs mer nederbörd. Skörden i USA är igång och ligger långt fram jämfört med normalt, vilket fick priset att falla tillbaka något under fredagen. Situationen just nu gör marknaden svårbedömd och vi håller en neutral vy.

Majs

Terminspriset på majs har likt vete stigit under veckan, upp dryga 5 % för det närmaste kontraktet. Vädersituationen för de majsproducerande regionerna ser även de torra ut men prognoser visar på regn till nästa vecka i flertalet regioner vilket talar för en bättre skörd. Vi ser därför fallande priser under fredagen.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Sojabönor

Sojapriserna i Chicago har även de stigit i veckan, novemberterminen har stigit med 5,3 %. Idag rapporterar USDA (U.S. Department of Agriculture) att USA sålt 410 000 ton sojabönor till Kina och ytterligare 120 000 ton till Egypten.

Socker

Regn i Brasilien, handeln inför Ramadan och en svagare valuta (Real) har fått priset på socker att stiga under veckan. En kallfront passerar Brasilien och har medfört kraftig nederbörd vilket dels har påverkat skörden men även lastning av råvaran. Flertalet sockerproducenter har stoppat skörden de senaste dagarna och mängden socker som inväntar export i landets hamnar ökade med 37 % under veckan som gick. Totalt 2 197 millioner ton socker finns lagrat i hamnarna av vilket ca 20 % (430 250 ton) har Kina som destination. Hur mycket den senaste tidens regn påverkar volymen på Brasiliens totala skörd är fortfarande oklart.

Prisutveckling på socker (SB)

Kakao

Afrika stod för nästan 75 % av världens kakaoproduktion förra året. Ghana och Elfenbenskusten producerade bägge rekordskördar 2011/12, vilket kan komma att ändras på i framtiden. Nanga Coulibaly, Alliance of Cocoa Producing countries generalsekreterare uttalade sig i veckan om utsikterna för Afrikas framtid som kakaoproducent. Ett globalt väderskifte skapar på sikt mer torka i Afrika vilket inte är gynnsamt för kakaoproduktionen. De regnperioder man tidigare kunnat räkna med i området är inte längre lika självklara, och flertalet afrikanska producenter rapporterar ovanligt långa perioder av torka i år, vilket får International Cocoa Organisation att rapportera 12 % lägre produktion än säsongen 2010/11. Stora delar av Afrikas kakaoträd behöver bytas ut p.g.a. ålder, d.v.s . oberoende av ändrade väderförhållanden, träden producerar inte tillräckligt eller är mer mottagliga för diverse sjukdomar som kan påverka totala skörden. Detta innebär en merkostnad för producenterna vilka även fått sina inkomster reducerade till följd av de rådande låga priserna. Låga inkomster i landet har fått flertalet unga att söka jobb i städerna och underskottet på unga kakaoproducenter är stort. Flere Afrikanska länder har insett problematiken i detta och har påbörjat åtgärdsplanering.

Prisutveckling på kakao-termin

Kaffe

Världens största kaffeproducent Brasiliens valuta Real fortsätter att vara svag gentemot dollarn vilket har genererat en högre exportvolym och större utbud på den internationella marknaden. Priset på kaffe fortsätter på låga nivåer och Arabica terminerna har fallit tillbaka med över 30 % i år. Globala kaffeproduktionen har reviderats upp för säsongen som påbörjats i oktober. Globala kaffekonsumtionen steg 1,7 % under 2011 vilket är något under snittet för de senaste 12 åren, enligt International Coffee Organization. All Japan Coffee Association rapporterar något lägre lagersiffror, april ner 2,4 % jämfört med mars och med andra ord andra månaden i följd som japanska kaffelagren minskar.

Kaffe - Arabica-terminerna har fallit tillbaka

Handelsbankens Råvaruindex

Handelsbankens råvaruindex den 8 juni 2012

Handelsbankens råvaruindex består av de underliggande indexen för respektive råvara. Vikterna är bestämda till hälften från värdet av global produktion och till hälften från likviditeten i terminskontrakten.

[box]SHB Råvarubrevet är producerat av Handelsbanken och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]

Ansvarsbegränsning

Detta material är producerat av Svenska Handelsbanken AB (publ) i fortsättningen kallad Handelsbanken. De som arbetar med innehållet är inte analytiker och materialet är inte oberoende investeringsanalys. Innehållet är uteslutande avsett för kunder i Sverige. Syftet är att ge en allmän information till Handelsbankens kunder och utgör inte ett personligt investeringsråd eller en personlig rekommendation. Informationen ska inte ensamt utgöra underlag för investeringsbeslut. Kunder bör inhämta råd från sina rådgivare och basera sina investeringsbeslut utifrån egen erfarenhet.

Informationen i materialet kan ändras och också avvika från de åsikter som uttrycks i oberoende investeringsanalyser från Handelsbanken. Informationen grundar sig på allmänt tillgänglig information och är hämtad från källor som bedöms som tillförlitliga, men riktigheten kan inte garanteras och informationen kan vara ofullständig eller nedkortad. Ingen del av förslaget får reproduceras eller distribueras till någon annan person utan att Handelsbanken dessförinnan lämnat sitt skriftliga medgivande. Handelsbanken ansvarar inte för att materialet används på ett sätt som strider mot förbudet mot vidarebefordran eller offentliggörs i strid med bankens regler.

Analys

OPEC+ in a process of retaking market share

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

Oil prices are likely to fall for a fourth straight year as OPEC+ unwinds cuts and retakes market share. We expect Brent crude to average USD 55/b in Q4/25 before OPEC+ steps in to stabilise the market into 2026. Surplus, stock building, oil prices are under pressure with OPEC+ calling the shots as to how rough it wants to play it. We see natural gas prices following parity with oil (except for seasonality) until LNG surplus arrives in late 2026/early 2027.

Ole R. Hvalbye, Analyst Commodities, SEB
Ole R. Hvalbye, Analyst Commodities, SEB

Oil market: Q4/25 and 2026 will be all about how OPEC+ chooses to play it
OPEC+ is in a process of unwinding voluntary cuts by a sub-group of the members and taking back market share. But the process looks set to be different from 2014-16, as the group doesn’t look likely to blindly lift production to take back market share. The group has stated very explicitly that it can just as well cut production as increase it ahead. While the oil price is unlikely to drop as violently and lasting as in 2014-16, it will likely fall further before the group steps in with fresh cuts to stabilise the price. We expect Brent to fall to USD 55/b in Q4/25 before the group steps in with fresh cuts at the end of the year.

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

Natural gas market: Winter risk ahead, yet LNG balance to loosen from 2026
The global gas market entered 2025 in a fragile state of balance. European reliance on LNG remains high, with Russian pipeline flows limited to Turkey and Russian LNG constrained by sanctions. Planned NCS maintenance in late summer could trim exports by up to 1.3 TWh/day, pressuring EU storage ahead of winter. Meanwhile, NE Asia accounts for more than 50% of global LNG demand, with China alone nearing a 20% share (~80 mt in 2024). US shale gas production has likely peaked after reaching 104.8 bcf/d, even as LNG export capacity expands rapidly, tightening the US balance. Global supply additions are limited until late 2026, when major US, Qatari and Canadian projects are due to start up. Until then, we expect TTF to average EUR 38/MWh through 2025, before easing as the new supply wave likely arrives in late 2026 and then in 2027.

Fortsätt läsa

Analys

Manufacturing PMIs ticking higher lends support to both copper and oil

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

Price action contained withing USD 2/b last week. Likely muted today as well with US closed. The Brent November contract is the new front-month contract as of today. It traded in a range of USD 66.37-68.49/b and closed the week up a mere 0.4% at USD 67.48/b. US oil inventory data didn’t make much of an impact on the Brent price last week as it is totally normal for US crude stocks to decline 2.4 mb/d this time of year as data showed. This morning Brent is up a meager 0.5% to USD 67.8/b. It is US Labor day today with US markets closed. Today’s price action is likely going to be muted due to that.

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

Improving manufacturing readings. China’s manufacturing PMI for August came in at 49.4 versus 49.3 for July. A marginal improvement. The total PMI index ticked up to 50.5 from 50.2 with non-manufacturing also helping it higher. The HCOB Eurozone manufacturing PMI was a disastrous 45.1 last December, but has since then been on a one-way street upwards to its current 50.5 for August. The S&P US manufacturing index jumped to 53.3 in August which was the highest since 2022 (US ISM manufacturing tomorrow). India manufacturing PMI rose further and to 59.3 for August which is the highest since at least 2022.

Are we in for global manufacturing expansion? Would help to explain copper at 10k and resilient oil. JPMorgan global manufacturing index for August is due tomorrow. It was 49.7 in July and has been below the 50-line since February. Looking at the above it looks like a good chance for moving into positive territory for global manufacturing. A copper price of USD 9935/ton, sniffing at the 10k line could be a reflection of that. An oil price holding up fairly well at close to USD 68/b despite the fact that oil balances for Q4-25 and 2026 looks bloated could be another reflection that global manufacturing may be accelerating.

US manufacturing PMI by S&P rose to 53.3 in August. It was published on 21 August, so not at all newly released. But the US ISM manufacturing PMI is due tomorrow and has the potential to follow suite with a strong manufacturing reading.

US manufacturing PMI by S&P
Source: Bloomberg
Fortsätt läsa

Analys

Crude stocks fall again – diesel tightness persists

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

U.S. commercial crude inventories posted another draw last week, falling by 2.4 million barrels to 418.3 million barrels, according to the latest DOE report. Inventories are now 6% below the five-year seasonal average, underlining a persistently tight supply picture as we move into the post-peak demand season.

Ole R. Hvalbye, Analyst Commodities, SEB
Ole R. Hvalbye, Analyst Commodities, SEB

While the draw was smaller than last week’s 6 million barrel decline, the trend remains consistent with seasonal patterns. Current inventories are still well below the 2015–2022 average of around 449 million barrels.

Gasoline inventories dropped by 1.2 million barrels and are now close to the five-year average. The breakdown showed a modest increase in finished gasoline offset by a decline in blending components – hinting at steady end-user demand.

Diesel inventories saw yet another sharp move, falling by 1.8 million barrels. Stocks are now 15% below the five-year average, pointing to sustained tightness in middle distillates. In fact, diesel remains the most undersupplied segment, with current inventory levels at the very low end of the historical range (see page 3 attached).

Total commercial petroleum inventories – including crude and products but excluding the SPR – fell by 4.4 million barrels on the week, bringing total inventories to approximately 1,259 million barrels. Despite rising refinery utilization at 94.6%, the broader inventory complex remains structurally tight.

On the demand side, the DOE’s ‘products supplied’ metric – a proxy for implied consumption – stayed strong. Total product demand averaged 21.2 million barrels per day over the last four weeks, up 2.5% YoY. Diesel and jet fuel were the standouts, up 7.7% and 1.7%, respectively, while gasoline demand softened slightly, down 1.1% YoY. The figures reflect a still-solid late-summer demand environment, particularly in industrial and freight-related sectors.

US DOE Inventories
US Crude inventories
Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära