Analys
SHB Råvarubrevet 31 maj 2013
Råvaror allmänt
Dagen före dopparedagen
Denna vecka har makromässigt varit lätt och en uppladdning för morgondagens kinesiska inköpschefsindex och USA:s dito som kommer på måndag. Kinas preliminära siffra var svagare än väntat och förväntningarna på morgondagens siffra är 50.0 att jämföra med utfallet för april på 50.6. I USA har konsumtionsdata varit bra på sistone och den felande länken just nu är att inköpschefsindex som mer speglar tillverkningsindustrins konjunktur inte har visat samma styrka. Om den amerikanska siffran kommer in på bra nivåer så kommer vi förkasta vår oro under senvåren för den amerikanska konjunkturen då både husmarknaden och konsumtionen varit bra.
Annars har marknaden känt av volatilitet efter att Fed chefen hintade om eventuellt nedskuret stöd till marknaden redan under tredje kvartalet. Metallerna har varit speciellt volatila på denna signal och USA:s stödpolitik är svår att bedöma just nu. Generellt kan man säga att USA har fått en klart starkare betydelse för råvarumarknaden den här våren efter att förväntningarna på Kina fallit samtidigt som de trissats upp på USA.
Kinesiska data fortsätter vara något svagare än väntat med lägre aktivitet över lag. Få eller inga signaler om ytterligare stimulanser gör att marknaden kontinuerligt sänker förväntningarna på Kina. Problembarnet Europa fortsätter på svaga nivåer och indikatorer pekar på recession, men i alla fall en mildare sådan än för några månader sedan. Givet att förväntansbilden nu är så lågt ställd på Europa så tror vi snarare att Europeisk data har potential att överraska åt det positiva hållet i närtid.
Basmetaller
Basmetallerna finner stöd
Vårt Basmetallindex ligger kvar oförändrat över veckan efter att Aluminium, Zink och Bly stigit medan övriga basmetaller fallit tillbaka något. Freeport-McMoran har återstartat en viss del av produktionen vid Grasberg (Koppar) i Indonesien efter explosionen tidigare i maj där 28 gruvarbetare miste livet. Vidare noteras att Kinesiska myndigheter håller på att utveckla en plan för att minska överkapaciteten inom stål- och aluminiumsektorn i landet där kapacitetsutnyttjandet för närvarande ligger kring 70 procent. En del mindre verk i Hebeiprovinsen har stängts ned de senaste veckorna vilket i sin tur bidragit till att pressa järnmalmen med hela 19 procent sedan mitten av april. Vi uppskattar att ca 25 av aluminiumproduktionen idag sker till förlust och man successivt stänger ned äldre kapacitet.
Bland metallerna håller vi Aluminium som en liten favorit inte minst om man tittar på den tekniska bilden. Nedan ser ni prisutvecklingen samt marknadens forwardpris i blått och vår egen prognos i gult.
Den fysiska marknaden för basmetaller är stark och efter vårens nedgång ser vi basmetallerna som köpvärda på dessa nivåer. Vi tror på: LONG BASMET H
Ädelmetaller
På guldfronten intet nytt!
En vecka med stora börssvängningar i Japan framför allt, som trots en stark avslutning stänger ner nästan 6 % har präglat marknaden. Generellt minskad riskaptit har lockat in en del nya köpare i guldet, och i skrivande stund noteras den ädla metallen drygt 2 % högre än förra veckan. Vi bibehåller vår negativa syn, veckan som gått borde ha stärkt guldet betydligt mer än vad som skett, särskilt mot bakgrund av att veckan också bjudit på en ganska ordentlig dollarförsvagning.
Vi ser det fortfarande som att guldmarknaden är ”lång” i sin positionering, och uppgångarna blir än så länge beskedliga och kortlivade, i en miljö som borde passa guldet. Vi vill påminna om att guldprisets uppgång bygger på att det hela tiden tillkommer nya köpare som är beredda att betala mer än föregående köpare. När priset istället – som de senaste månaderna – faller, då blir det svårt att motivera långa positioner. Till skillnad från övriga råvaror, som faktiskt går åt till något, så är det få guldinvesterare som förbrukar sitt guld. Det är inte kul att smälta ner guldtackan och göra ett örhänge för att priset faller.
Urprisningen av QE driver ner guldet ytterligare samtidigt som dollarn stärks – vilket i sin tur ger lägre guld. Vi tror på: SHRT GULD H
Energi
OPEC håller produktionen oförändrad
Fokus var denna vecka på OPECs möte i Wien och huruvida man skulle komma att dra ner produktionen för att balansera överskottet i marknaden. Disciplinen har blivit bättre inom OPEC bland medlemsländerna men man producerar fortfarande mer än målet om 30 miljoner fat per dag. Saudiarabien producerar på högsta nivån sedan november 2012, dvs 9.35 miljoner fat per dag, vilket gör det svårt för dem att tvinga andra medlemmar att dra ned sin produktion. OPEC beslutade därför vid sitt möte i Wien att hålla produktionsmålet om 30 miljoner fat per dag oförändrat, trots att det bidrar till överskottet. I övrigt var det mest effekterna av den amerikanska skifferproduktionen som stod i fokus. Skiffer-produktionen minskar det amerikanska importbehovet vilket i sin tur leder till en större konkurrens kring marknadsandelar i Asien för OPECs medlemmar. Oljan backar med en dollar under veckan bla till följd av EIA´s lagersiffror som visade på en ökning mot förväntan till rekordhöga nivåer.
Sidledes utveckling på den Nordiska elmarknaden där den inledande handeln präglats av våta väderprognoser men där prognoserna svängt om mot ett något torrare scenario (energibalansen landar på ca -9 TWh). Ser vi till bränslekomplexet så balanseras ett vikande kolpris av stigande gaspriser och en stabiliserad utsläppsmarknad så för att sammanfatta är det egentligen bara kolet som verkar för nedsidan. Vi räknar dock med att elmarknaden handlas kvar på nuvarande nivåer.
Livsmedel
Kommande skörd väntas bli hög
Priserna på majs i Chicago för ny skörd har gått upp under veckan, påverkat främst av att regn fördröjer den sista delen av den amerikanska sådden. Det är dock en liten del av sådden som återstår nu och regnet gynnar redan sådd gröda. Väderprognosen för kommande vecka är ganska osäker men inte mycket lär återstå av sådden när vi kommit en bit in i veckan. Andelen av grödan som nått uppkomststadiet ligger efter det normala men hopp finns om en återhämtning även där. I Argentina fortsätter skörden utan större problem i torrt och varmt väder, omkring 80 procent av skörden uppges nu vara klar. Kommande prisbild kommer vara väldigt beroende av utvecklingen för grödan i USA och än finns alla chanser för att kommande skörd blir hög.
Vetepriset handlats på veckan i princip oförändrat. Det amerikanska höstvetet har fått en del regnskurar men framförallt har temperaturen stigit, vilket bör gynna grödorna något. En del regnskurar fortsätter att fördröja den amerikanska vårsådden men andelen av sådden som är avklarad ligger nu inte långt efter genomsnittet för de senaste fem åren och ingen större oro verkar finnas. Mer regn fortsätter även att störa sådden i Kanada men generellt upplevs mer torrt än blött väder. I EU är fortfarande generellt sett ganska kallt och regnigt, vilket gör att inte mycket händer med de redan sent utvecklade grödorna. Mer värme och sol önskas och ser också ut att komma i nästa vecka. Kommande prisutveckling är väldigt beroende av vädret den närmsta tiden, inte minst för majsen i USA men även i Europa där värmen behövs. I dagsläget upplevs dock större problem enbart för det amerikanska vetet. Mycket kan hända innan skörd men i dagsläget är vi kvar i vår tro om större skördar och ökade lagernivåer med lägre priser längre fram på året som följd.
Efter att alla frön är i jorden och prognoser på rekordskördar duggar tätt så finns alla förutsättningar för att priserna på de tre stora grödorna soja, majs och vete att falla fram till skörden är bärgad. Vi tror på: SHRT LIVSMEDEL H
Handelsbankens Råvaruindex

Handelsbankens råvaruindex består av de underliggande indexen för respektive råvara. Vikterna är bestämda till hälften från värdet av nordisk produktion (globala produktionen för sektorindex) och till hälften från likviditeten i terminskontrakten.
[box]SHB Råvarubrevet är producerat av Handelsbanken och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]
Ansvarsbegränsning
Detta material är producerat av Svenska Handelsbanken AB (publ) i fortsättningen kallad Handelsbanken. De som arbetar med innehållet är inte analytiker och materialet är inte oberoende investeringsanalys. Innehållet är uteslutande avsett för kunder i Sverige. Syftet är att ge en allmän information till Handelsbankens kunder och utgör inte ett personligt investeringsråd eller en personlig rekommendation. Informationen ska inte ensamt utgöra underlag för investeringsbeslut. Kunder bör inhämta råd från sina rådgivare och basera sina investeringsbeslut utifrån egen erfarenhet.
Informationen i materialet kan ändras och också avvika från de åsikter som uttrycks i oberoende investeringsanalyser från Handelsbanken. Informationen grundar sig på allmänt tillgänglig information och är hämtad från källor som bedöms som tillförlitliga, men riktigheten kan inte garanteras och informationen kan vara ofullständig eller nedkortad. Ingen del av förslaget får reproduceras eller distribueras till någon annan person utan att Handelsbanken dessförinnan lämnat sitt skriftliga medgivande. Handelsbanken ansvarar inte för att materialet används på ett sätt som strider mot förbudet mot vidarebefordran eller offentliggörs i strid med bankens regler.
Analys
Brent crude up USD 9/bl on the week… ”deal around the corner” narrative fades
Brent is climbing higher. Front-month is at USD 106.3/bl this morning, close to a weekly high and a USD 9/bl jump from Mondays open. This is the move we flagged as a risk earlier in the week: the market shifting from ”a deal is around the corner” to ”this is going to take longer than we thought”.

Analyst Commodities, SEB
During April, rest-of-year Brent remained remarkably stable around USD 90/bl. A stability which rested on one single assumption: the SoH reopens around 1 May. That assumption is now slowly falling apart.
As we highlighted yesterday: every week of delay beyond 1 May adds (theoretically) ish USD 5/bl to the rest-of-year average, as global inventories draw 100 million barrels per week. i.e., a mid-May reopening implies rest-of-year Brent closer to USD 100/bl, and anything pushing into June or July takes us meaningfully higher.
What’s changed in the last 48 hours:
#1: The US military has formally warned that clearing suspected sea mines from SoH could take up to six months. That is a completely different timescale from what the financial market is pricing. Even a political deal tomorrow does not immediately reopen the strait.
#2: Trump has shifted his tone from urgency to ”strategic patience”. In yesterday’s press conference: ”Don’t rush me… I want a great deal.” The market is reading this as a president no longer feeling pressured by timelines, with the naval blockade running in the background.
#3: So far, the military activity is escalating, not de-escalating. Axios reports Iran is laying more mines in SoH. The US 3rd carrier strike group (USS George H.W. Bush) is arriving with two countermine vessels. Trump yesterday ordered the US Navy to destroy any Iranian boats caught laying mines. While CNN reports that the Pentagon is actively drawing up plans to strike Iranian SoH capabilities and individual Iranian military leaders if the ceasefire collapses. i.e., NOT a attitude consistent with an imminent deal!
Spot crude and product prices eased off the early-April highs on a combination of system rerouting and deal optimism. Both now weakening. Goldman estimates April Gulf output is reduced by 14.5 mbl/d, or 57% of pre-war supply, a number that keeps getting worse the longer this drags on.
Demand-side adaptation is ongoing: S. Korea has cut its Middle East crude dependence from 69% to 56% by pulling more from the Americas and Africa, and Japan is kicking off a second round of SPR releases from 1 May. But SPRs are finite.
Ref. to the negotiations, we should not bet on speed. The current Iranian leadership is dominated by genuine hardliners willing to absorb economic pain and run the clock to extract concessions. That is not a setup for a rapid resolution. US/Israeli media briefings keep framing the delay as ”internal Iranian divisions”, the reality is more complicated and points toward weeks and months, not days.
Our point is that the complexity is large, and higher prices have only just started (given a scenario where the negotiations drag out in time). The market spent April leaning on the USD 90/bl rest-of-year assumption; that case is diminishing by the hour. If ”early May reopening” is replaced by ”June, July or later” over the next week or two, both crude and products have meaningful room to reprice higher from here. There is a high risk being short energy and betting on any immediate political resolution(!).
Analys
Market Still Betting on Timely Resolution, But Each Day Raises Shortage Risk
Down on Friday. Up on Monday. The Brent June crude oil contract traded down 5.1% last week to a close of $90.38/b. It reached a high of $103.87/b last Monday and a low of $86.09/b on Friday as Iran announced that the Strait of Hormuz was fully open for transit. That quickly changed over the weekend as the US upheld its blockade of Iranian oil exports while Iran naturally responded by closing the SoH again. The US blew a hole in the engine room of the Iranian ship TOUSKA and took custody of the ship on Sunday. Brent crude is up 5.6% this morning to $95.4/b.

The cease-fire is expiring tomorrow. The US has said it will send a delegation for a second round of negotiations in Islamabad in Pakistan. But Iran has for now rejected a second round of talks as it views US demands as unrealistic and excessive while the US is also blocking the Strait of Hormuz.
While Brent is up 5% this morning, the financial market is still very optimistic that progress will be made. That talks will continue and that the SoH will fully open by the start of May which is consistent with a rest-of-year average Brent crude oil price of around $90/b with the market now trading that balance at around $88/b.
Financial optimism vs. physical deterioration. We have a divergence where the financial market is trading negotiations, improvements and resolution while at the same time the physical market is deteriorating day by day. Physical oil flows remain constrained by disrupted flows, longer voyage times and elevated freight and insurance costs.
Financial markets are betting that a US/Iranian resolution will save us in time from violent shortages down the road. But every day that the SoH remains closed is bringing us closer to a potentially very painful point of shortages and much higher prices.
The US blockade is also a weapon of leverage against its European and Asian allies. When Iran closed the SoH it held the world economy as a hostage against the US. The US blockade of the SoH is of course blocking Iranian oil exports. But it is also an action of disruption directed towards Europe and Asia. The US has called for the rest of the world to engaged in the war with Iran: ”If you want oil from the Persian Gulf, then go and get it”. A risk is that the US plays brinkmanship with the global oil market directed towards its European and Asian allies and maybe even towards China to force them to engage and take part. Maybe unthinkable. But unthinkable has become the norm with Trump in the White House.
Analys
TACO (or Whatever It Was) Sends Oil Lower — Iran Keeps Choking Hormuz
Wild moves yesterday. Brent crude traded to a high of $114.43/b and a low of $96.0/b and closed at $99.94/b yesterday.

US – Iran negotiations ongoing or not? What a day. Donald Trump announced that good talks were ongoing between Iran and the US and that the 48 hour deadline before bombing Iranian power plants and energy infrastructure was postponed by five days subject to success of ongoing meetings. Iranian media meanwhile stated that no meetings were ongoing at all.
Today we are scratching our heads trying to figure out what yesterday was all about.
Friends and family playing the market? Was it just Trump and his friends and family who were playing with oil and equity markets with $580m and $1.46bn in bets being placed by someone in oil and equity markets just 15 minutes before Trump’s announcement?
Was Trump pulling a TACO as he reached his political and economic pain point: Brent at $112/b, US Gas at $4/gal, SPX below 200dma and US 10yr above 4.4%?
Different Iranian factions with Trump talking with one of them? Are there real negotiations going on but with the US talking to one faction in Iran while another, the hardliners, are not involved and are denying any such negotiations going on?
Extending the ultimatum to attack and invade Kharg island next weekend? Or, is the five day delay of the deadline a tactical decision to allow US amphibious assault ships and marines to arrive in the Gulf in the upcoming weekend while US and Israeli continues to degrade Iranian military targets till then. And then next weekend a move by the US/Israel to attack and conquer for example the Kharg island?
We do not really know which it is or maybe a combination of these.
We did get some kind of TACO ydy. But markets have been waiting for some kind of TACO to happen and yesterday we got some kind of TACO. And Brent crude is now trading at $101.5/b as a result rather than at $112-114/b as it did no the high yesterday.
But what really matters in our view is the political situation on the ground in Iran. Will hardliners continue to hold power or will a more pragmatic faction gain power?
If the hardliners remain in power then oil pain should extend all the way to US midterm elections. The hardliners were apparently still in charge as of last week. Iran immediately retaliated and damaged LNG infrastructure in Qatar after Israel hit Iranian South Pars. The SoH was still closed and all messages coming out of Iran indicated defiance. Hardliners continues in power has a huge consequence for oil prices going forward. The regime has played its ’oil-weapon’ (closing or chocking the Strait of Hormuz). It is using it to achieve political goals. Deterrence: it needs to be so politically and economically expensive to attack Iran that it won’t happen again in the future. Or at least that the US/Israel thinks 10-times over before they attack again. The highest Brent crude oil closing price since the start of the war is $112.19/b last Friday. In comparison the 20-year inflation adjusted Brent price is $103/b. So Brent crude last Friday at $112.19/b isn’t a shockingly high price. And it is still far below the nominal high of $148/b from 2008 which is $220/b if inflation adjusted. So once in a lifetime Iran activates its most powerful weapon. The oil weapon. It needs to show the power of this weapon and it needs to reap political gains. Getting Brent to $112/b and intraday high of $119.5/b (9 March) isn’t a display of the power of that weapon. And it is not a deterrence against future attacks.
So if the hardliners remain in power in Iran, then the SoH will likely remain chocked all the way to US midterm elections and Brent crude will at a minimum go above the historical nominal high of $148/b from 2008.
Thus the outlook for the oil price for the rest of the year doesn’t depend all that much of whether Trump pulls a TACO or not. Stops bombing or not. It depends more on who is in charge in Iran. If it is the hardliners, then deterrence against future attacks via chocking of the SoH and high oil prices is the likely line of action. It is impacting the world but the Iranian ’oil-weapon’ is directed towards the US president and the the US midterm elections.
If a pragmatic faction gets to power in Iran, then a very prosperous future is possible. However, if power is shifting towards a more pragmatic faction in Iran then a completely different direction could evolve. Such a faction could possibly be open for cooperation with the US and the GCC and possibly put its issues versus Israel aside. Then the prosperity we have seen evolving in Dubai could be a possible future also for Iran.
So far it looks like the hardliners are fully in charge. As far as we can see, the hardliners are still fully in control in Iran. That points towards continued chocking of the SoH and oil prices ticking higher as global inventories (the oil market buffers) are drawn lower. And not just for a few more weeks, but possibly all the way to the US midterm elections.
-
Nyheter4 veckor sedanChristian Kopfer om läget för oljan
-
Analys3 veckor sedanMarket Still Betting on Timely Resolution, But Each Day Raises Shortage Risk
-
Analys3 veckor sedanBrent crude up USD 9/bl on the week… ”deal around the corner” narrative fades
-
Nyheter2 veckor sedanMichel Gubel ger sin syn på oljemarknaden
-
Nyheter2 veckor sedanSolkraften pressar elpriserna dagtid
-
Nyheter2 veckor sedanSvag vårflod dubblar elpriserna






