Följ oss

Analys

SHB Råvarubrevet 22 november 2013

Publicerat

den

Handelsbanken - Råvarubrevet - Nyhetsbrev om råvaror

Kvartalsrapport för råvaror från HandelsbankenRåvaror allmänt

Kina ger kött på benen

Till slut kom så beslutsdokumentet från Kinas högsta ledare efter landets strategiska högmöte som hålls vart tionde år och banar vägen för det centralstyrda jättelandets utveckling. Tyngdpunkten ligger på reformer och dessa är massiva. Effekterna beror slutligen på hur väl dessa lyckas implementeras men det kommer sannolikt att kosta tillväxt att genomföra. Det blir alltså fortsatt en balansakt för landets ledare att genomföra reformer i en takt som ekonomins utveckling tål. De stora förändringarna har adresserats kända krishärdar som statligt ägda bolags oförmåga att tjäna pengar och reformer av finansmarknaden.

I stora drag hittar vi inte mycket som har direkt påverkan på råvarumarknaden. Det är tydligt att fokus nu ligger på ”mjuka” variabler och tiden med högsta prioritet för antal km byggda järnvägar och motorvägar ligger bakom oss. Mycket infrastruktur kommer dock fortfarande krävas för att öka inkomstnivåerna utanför kustprovinserna men det är en långsam process. För råvarumarknaden blir därför slutsatsen att i närtid kommer balansakten på kniveggen då ledarna ska implementera reformer utan att stjäla tillväxt vara det viktigaste för prisbidraget från Kina.

Sammanfattar vi andra makrohändelser i veckan så har vi både bättre än väntat jobless claims från USA och amerikanskt markit PMI. Från Fed sa Bernanke i tal att nollräntan kan bestå en avsevärd tid efter att QE har avslutats och kanske även långt efter att arbetslöshetströskeln (6,5%) passerats. Tapering är åter på tapeten efter fedprotokollet publicerats där tapering kan väntas de kommande månaderna. HSBC´s preliminära PMI för Kina i november kom in sämre än väntat (50,4 mot väntat 50,8).

Handelsbanken om råvaror

Basmetaller

Lugn vecka för metallerna

Metallerna har handlats ganska oförändrat under veckan och vårt basmetallindex likaså. Koppar och nickel sticker dock ut där koppar stiger under veckan dels på grund av ökad import av koppar i Kina, världens största konsument av metallen, men även på fortsatt fallande lager. Nickel däremot slutar veckan på minus och tyngs till motsats till koppar på stigande lager. Nickel fortsätter att handlas långt under produktionskostnad vilket har fått några nickelproducenter att dra ner på kapacitet. Vi väntar att fler följer i samma spår. Nickel handlas nu på 13 560 USD/ton och med en marginalkostnad för produktion på 18 900 USD/ton blir bilden väldigt tydlig.

Det återstår att se vad Kina inköpschefsindex (PMI) kommer in på för november. Det publiceras inte förrän 1 december men under veckan har HSBC´s preliminära PMI visat för en siffra något är lägre än vad marknaden väntat sig. Oktobers PMI var 51,4 och förväntningar för november är något lägre på 51,0.

Kopparpris och kopparlager

Vi tror att Kinas tillväxt kommer överraska positivt under Q4 och Q1, vilket kommer stärka metallerna. Vi tror på: LONG BASMETALLER

Ädelmetaller

Guldet fortsätter sin kräftgång

Vi är som bekant negativa till guldet sedan ganska lång tid, och dess kräftgång fortsätter. En analys från Bloomberg från igår hänger upp guldets snara återhämtning på att dollarn ska fortsätta falla, vilket i sig kan ifrågasättas givet Feds förestående nedtrappning kombinerat med ECB:s troligt låga räntor under lång tid framöver. Vår syn på guldets svaghet är upphängd primärt runt att det köps och säljs i syfte att tjäna pengar, alltmedan övriga råvaror köps för att förbrukas, i en förenklad förklaring. Detta gör att när guldköparna inte längre kan sälja till andra guldköpare till högre pris, ja då slutar man köpa. När priset börjar falla så blir det en form av ”chicken race” där man testas i sin uthållighet.

Under 2013 har guldet fallit mot alla valutor, inklusive årets största valutaförlorare, den Sydafrikanska randen. Detta får oss att misstänka att om 2014 blir ett år då dollarn kommer tillbaks, då är det inte omöjligt att det får stor negativ påverkan på guldet.

Veckan som gått har sett guldet falla ytterligare drygt 3.5 procent, och pengarna fortsätter att flöda ur guld-ETF:er (chicken-racet börjar bli smärtsamt). Nuvarande nivå, 1250 dollar per uns, var en motståndsnivå på uppsidan när det bröt igenom år 2010, vilket gör att det kan vara en känslig nivå om vi skulle falla under nu. I den närmast panikartade stämning som rådde i somras föll det så lågt som 1200, varför området mel-lan 1200 och 1250 borde ses som kritiskt. Ett brott här öppnar upp för en rörelse ner mot 1000 dollar per uns, en psykologiskt viktig nivå som ansträngda guldinnehavare inte önskar se.

Guldpriset på Comex enl februari-termin

Efter en uppgång under sommaren tror vi åter att guldets väg lutar utför. Vi tror på: SHRT GULD H

Energi

Fortsatt utbudsproblem för oljan

Oljemarknaden stärks ytterligare 1.5 procent under veckan och handlas nu på 110 USD/fat. De två främst drivande faktorerna utöver veckans positiva sysselsättningssiffror och optimism kring USA (USA konsumerar 21 procent av världens olja så minsta förändring i den förväntade efterfrågan brukar slå på en marknad med låg reservkapacitet) är fortsatt Libyen´s utbudsproblem samt Iran där tidigare optimism kring den nukleära tvisten nu slagit om till skepticism och utdragna sanktioner vilket hindrar landets oljeexport. Iran´s produktion var i september endast 2.63 miljoner fat per dag och de lägsta på 23 år (Iran producerade som mest 6.6 mfpd under 1976) och är ned 1 mfpd sedan sanktionerna infördes. Den minskade exporten som fallit från 2.2 mfpd till 700,000 fpd innebär med andra ord att det kostat landet hela 4.2 miljarder USD. Så vad är då risken för att marknaden faller tillbaka vid en eventuell tillfällig lösning? Visst kan marknaden falla tillbaka några dollar direkt på en sådan nyhet men bör ganska snabbt återhämta rörelsen eftersom inget förändrats fundamentalt i marknaden och det lär dröja lång tid innan vi ser denna volym på exportmarknaden då något mer konkret och det kommer ta lång tid. Oljan har nu nått en mer balanserad nivå, dvs ca 5 dollars riskpremie över fundamental nivå om 105 dollar där varje produktionsbortfall och/eller politiskt upptrappning kring MENA´s produktionsländer bör skapa ytterligare möjlighet på uppsidan.

Förra veckans uppgång på elmarknaden raderades ut av kraftiga nederbördsfronter där en ny rekordhög energivolym noterades för Sverige och Norge på 4.1 TWh under ett dygn! Totalt fick vi närmare 3 TWh mer regn än normalt vilket innebär att energibalansen förbättrats till -9.16 TWh. Den långa kurvan (10 år) tappar 2.5 öre till lite drygt 34.5 öre /kWh (36.57 EUR/MWh). Samtidigt som utsläppsrätterna handlas oförändrat fortsätter den positiva trenden på kol, bilden nedan visar utvecklingen på Api2 som nu handlas på 82.20 USD/ ton för närmsta kvartalet och vi räknar med att den trenden håller i sig. Väderprognoserna pekar på ett mer normalbetonat väder de kommande 10-dagarna där vi förväntar oss en neutral till stark utveckling på marknaden nu när all nederbörd diskonterats för.

Kolpris första kvartalet 2014

Energiunderskott tillsammans med osäkerhet kring kärnkraftsverken inför vintern talar för högre elpris. Vi tror på: LONG EL

Livsmedel

Bra utsikter för sydamerikansk soja

Priserna på majs i Chicago är i stort sett oförändrade jämfört med förra veckan. Skörden i USA är nästan helt klar och inte mycket kan överraska där nu. Argentina har länge varit väl torrt men har fått en del regn nu vilket ses som klart gynnsamt för pågående sådd även om mer önskas – omkring 55 procent av sådden uppges nu vara klar. Utan väderproblem i Sydamerika är det för tillfället svårt att se varför majspriserna skulle börja stiga då tillgången på majs globalt är väldigt god.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Priserna på sojabönor i Chicago noteras upp sedan förra veckan. Skörden i USA är i stort sett helt klar och lär inte bjuda på så mycket överraskningar. Mer intressant att följa nu är väderutvecklingen i Sydamerika, vilken hittills varit tillfredställande. I Argentina uppges sådden vara avklarad till 32 procent. Fortsätter vädret att utvecklas väl och nuvarande produktionsestimat håller kommer globala lager av sojabönor nå nära rekordnivå.

Sojabönor

Efter flera år av rekordskördar handlas kaffe idag på femårslägsta. Vi finner kaffe köpvärd och ser risken på nedsidan begränsad. Vi tror på: BULL KAFFE

Handelsbankens Råvaruindex

Handelsbankens råvaruindex 22 november 2013

Handelsbankens råvaruindex består av de underliggande indexen för respektive råvara. Vikterna är bestämda till hälften från värdet av nordisk produktion (globala produktionen för sektorindex) och till hälften från likviditeten i terminskontrakten.

[box]SHB Råvarubrevet är producerat av Handelsbanken och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]

Ansvarsbegränsning

Detta material är producerat av Svenska Handelsbanken AB (publ) i fortsättningen kallad Handelsbanken. De som arbetar med innehållet är inte analytiker och materialet är inte oberoende investeringsanalys. Innehållet är uteslutande avsett för kunder i Sverige. Syftet är att ge en allmän information till Handelsbankens kunder och utgör inte ett personligt investeringsråd eller en personlig rekommendation. Informationen ska inte ensamt utgöra underlag för investeringsbeslut. Kunder bör inhämta råd från sina rådgivare och basera sina investeringsbeslut utifrån egen erfarenhet.

Informationen i materialet kan ändras och också avvika från de åsikter som uttrycks i oberoende investeringsanalyser från Handelsbanken. Informationen grundar sig på allmänt tillgänglig information och är hämtad från källor som bedöms som tillförlitliga, men riktigheten kan inte garanteras och informationen kan vara ofullständig eller nedkortad. Ingen del av förslaget får reproduceras eller distribueras till någon annan person utan att Handelsbanken dessförinnan lämnat sitt skriftliga medgivande. Handelsbanken ansvarar inte för att materialet används på ett sätt som strider mot förbudet mot vidarebefordran eller offentliggörs i strid med bankens regler.

Analys

Trump’s China sanctions stance outweighs OPEC+ quota halt for Q1-26

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

Easing last week and lower this morning as Trump ”non-enforcement of sanctions towards China” carries more weight than halt in OPEC+ quotas in Q1-26. Brent crude calmed and fell back 1.3% to $65.07/b last week following the rally the week before when it touched down to $60.07/b before rising to a high of $66.78/b on the back of new US sanctions on Rosneft and Lukeoil. These new sanctions naturally affect the biggest buyers of Russian crude oil which are India and China. Trump said after his meeting last week with Xi Jinping that: ”we didn’t really discuss the oil”. China has stated explicitly that it opposes the new unilateral US sanctions with no basis in international law. There is thus no point for Trump to try to enforce the new sanctions versus China. The meeting last week showed that he didn’t even want to talk to Xi Jinping about it. Keeping these sanctions operational on 21 November onwards when they kick into force will be an embarrassment for Donald Trump. Come that date, China will likely explicitly defy the new US sanctions in yet another show of force versus the US.

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

Halt in OPEC+ quotas shows that 2026 won’t be a bloodbath for oil. Though still surplus in the cards. Brent crude started up 0.4% this morning on the news that OPEC+ will keep quotas unchanged in Q1-26 following another increase of 137k b/d in December. But following a brief jump it has fallen back and is now down slightly at $64.7/b. The halt in quotas for Q1-26 doesn’t do anything to projected surplus in Q1-26. So rising stocks and a pressure towards the downside for oil is still the main picture ahead. But it shows that OPEC+ hasn’t forgotten about the price. It still cares about price. It tells us that 2026 won’t be a bloodbath or graveyard for oil with an average Brent crude oil price of say $45/b. The year will be controlled by OPEC+ according to how it wants to play it in a balance between price and volume where the group is in a process of taking back market share.

Better beyond the 2026 weakness. Increasing comments in the market that the oil market it will be better later. After some slight pain and surplus in 2026. This is definitely what it looks like. The production forecast for non-OPEC+ production by the US EIA is basically sideways with no growth from September 2025. Thus beyond surplus 2026, this places OPEC+ in a very comfortable situation and with good market control.

US IEA October forecast for US liquids and non-OPEC+, non-US production. No net production growth outside of OPEC+ from September 2025 to end of 2026. OPEC+ is already in good position to control the market. It still want’s to take back some more market share. Thus still 2026 weakness.

US IEA October forecast for US liquids and non-OPEC+, non-US production.
Source: SEB graph and highlights, US EIA data
Fortsätt läsa

Analys

OPEC+ quotas looks set to rise and US oil sanctions looks set to be toothless

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

Down this morning with concerns that US won’t enforce Russian oil sanctions towards China. Brent crude closed up 0.7% yesterday to a close of $65.0/b after having traded in a fairly narrow range of $64.06 – 65.15/b. This morning it is down 0.1% at $64.7/b while the ICE Gasoil crack is down 1% as reports from Trump’s high level talks with Xi Jinping sows doubts about the enforcement of the new US sanctions towards Russia’s Lukoil and Rosneft.

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

Concerns that US sanctions will create significant friction in crude and product markets. Much focus in the oil market yesterday was on whether the recent new sanctions on Rosneft and Lukeoil would have a material impact on the supply/demand balance in the global oil market. Total CEO, Patrick Pouyanne, said that the market was underestimating the sanctions with three Indian refineries accounting for half of India’s Russian crude oil imports now placing crude oil orders elsewhere. FGE added that there would be massive trade friction over the coming 6-8 weeks with 800k b/d of products and 1m b/d of crude at risk of being stranded at sea in November and December. While Brent crude traded to an intraday low of $60.07/b on 20 October, it is currently only up $3.4/b since its lowest recent close of $61.3/b on 17 October. That is not much in the scale of things. Maybe the market is underestimating the problem as argued by Total and FGE. But Russia and its shadow fleet companions have been hard at work avoiding western sanctions since 2022. Today they are experts at this. Ship to ship transfers of crude to hide that the oil is coming from Russia. Blending Russian crude into other streams. And if Russian crude oil is cheap then there is a lot of profits on the table for willing hands. 

But it is highly unlikely that the US will enforce Russian oil sanctions when it comes to China. Both crude oil and gasoil are down this morning in part because Trump said about his meeting with Xi Jinping that ”we really didn’t discuss the (Russian) oil”. China is one of the biggest buyers of Russian crude oil. Not discussing the new US sanctions with China is a clear signal that these sanctions won’t be enforced. China has been standing up against the US this year on any issue of importance. China’s Foreign Ministry spokesperson Guo Jiakun stated right after the new sanctions were announced that China “oppose unilateral sanctions which lack a basis in international law and authorization of the UN Security Council”. China won’t be bullied by over something as important as its oil purchases. If Trump tried to push the issue on sanctions on Russian oil versus China he would lose. He would get nowhere. So sensibly enough he didn’t lift the topic at the high level meeting. So China will likely pick up Russian crude cargoes who no one else dare to touch. Naturally at a bargain as well. If at all, the new sanctions are not in effect anyhow before 21 November. And as it said in the sanctions: ”may” and ”run the risk of” be prosecuted. Donald Trump thus stands free to not enforce the new sanctions. And how can he enforce them versus India if he can’t/won’t enforce them versus China. Again, as we said on 24 October: ”Sell the (sanctions) rally..”

OPEC+ likely to lift its December quotas by 137k b/d on 2 November. OPEC+ will on 2 November discuss what it wants to do with its quotas for December. We expect the group to lift its quotas with an additional 137k b/d as it has done the last couple of meetings.

Crude oil at sea rose 69m b over week to 26 October and is up 253m b since mid-August.

Crude oil at sea rose 69m b over week to 26 October and is up 253m b since mid-August.
Source: SEB graph and highlights, Vortexa data, Bloomberg data feed.
Fortsätt läsa

Analys

Brent slips to USD 64.5: sanction doubts and OPEC focus reduce gains

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

After reaching USD 66.78 per barrel on Friday afternoon, Brent crude has since traded mostly sideways, yet dipping lower this morning. The market appears to be consolidating last week’s sharp gains, with Brent now easing back to around USD 64.5 per barrel, roughly USD 2.3 below Friday’s peak but still well above last Monday’s USD 60.07 low.

Ole R. Hvalbye, Analyst Commodities, SEB
Ole R. Hvalbye, Analyst Commodities, SEB

The rebound last week was initially driven by Washington’s decision to blacklist Russia’s two largest oil producers, Rosneft and Lukoil, which together account for nearly half of the country’s crude exports. The move sparked a wave of risk repricing and short covering, with Brent rallying almost 10% from Monday’s trough. Yet, the market is now questioning the actual effectiveness of the sanctions. While a full blacklisting sounds dramatic, the mechanisms for enforcement remain unclear, and so far, there are no signs of disrupted Russian flows.

In practice, these measures are unlikely to materially affect Russian supply or revenues in the near term, yet we have now seen Indian refiners reportedly paused new orders for Russian barrels pending government guidance. BPCL is expected to issue a replacement spot tender within 7–10 days, potentially sourcing crude from non-sanctioned entities instead. Meanwhile, Lukoil is exploring the sale of overseas assets, and Germany has requested extra time for Rosneft to reorganize its refining interests in the country.

The broader market focus is now shifting toward this week’s Fed decision and Sunday’s OPEC+ meeting, both seen as potential short-term price drivers. Renewed U.S.-China trade dialogue ahead of Trump’s meeting with President Xi Jinping in South Korea is also lending some macro support.

In short, while the White House’s latest move adds to geopolitical noise, it does not yet represent a true supply disruption. If Washington had intended to apply real pressure, it could have advanced the long-standing Senate bill enforcing secondary sanctions on buyers of Russian oil, legislation with overwhelming backing, or delivered more direct military assistance to Ukraine. Instead, the latest action looks more like political theatre than policy shift, projecting toughness without imposing material economic pain.

Still, while the immediate supply impact appears limited, the episode has refocused attention on Russia’s export vulnerability and underscored the ongoing geopolitical risk premium in the oil market. Combined with counter-seasonal draws in U.S. crude inventories, record-high barrels at sea, and ongoing uncertainty ahead of the OPEC+ meeting, short-term fundamentals remain somewhat tighter than the broader surplus story suggests.

i.e., the sanctions may prove mostly symbolic, but the combination of geopolitics and uneven inventory draws is likely to keep Brent volatile around the low to mid-USD 60s in the days ahead.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära