Följ oss

Nyheter

Ökade behov av sojabönor i Sydostasien

Publicerat

den

Produktion av fjäderfä för mat kräver foderSydostasiens foderproduktion spås fortsätta att öka med minst fem till sex procent de kommande åren. Trots detta medför den expanderande jordbrukssektorn i Kina att landet kan komma att behöva importera betydande mängder jordbruksprodukter, till exempel foder.

Den ökande produktionen av djurfoder kommer sannolikt att driva upp importen av sojabönor, sojamjöl och majs i Sydostasien, råvaror som redan stöds av höga priser. Sydostasiens foderproduktion förväntas öka 4,5 procent till rekordhöga 5,2 miljoner ton under det regleringsår som slutade 30 september.

Kina är världens största köttkonsument och landets förmåga att producera sötvattenbruksprodukter som till exempel räkor och fisk närmar en topp på grund av miljörelaterade frågor och stigande efterfrågan. Stigande export av levande fisk från Malaysia, Filippinerna och Vietnam har också gett en stimulans till industriella vattenbruk i Sydostasien. Sojamjölspriserna har stigit under de senaste månaderna, men sojamjöl är fortfarande billigare än fiskmjöl och har snabbt ersatt fiskmjölet som en foderingrediens.

Starkare lokal efterfrågan på kött har också ökat behovet av produktionen av djurfoder. Under de senaste åren har den årliga per capita-förbrukningen av fjäderfä i Indonesien nästan fördubblats till 7 kg och det finns en hel del utrymme för tillväxt, eftersom samma siffra ligger på 38 kg i grannlandet Malaysia. Indonesiens efterfrågan på djurfoder förväntas öka med 9 procent under 2012 till 1,12 miljoner ton.

Thailand har återupptagit sin fjäderfäexport till Europa efter att ha stoppat denna ett par år grund av fågelinfluensautbrott. Landets djurfoderproduktion har ökat med 6 procent under 2012.

Den filippinsk foderproduktion har dämpats under året på grund av en shake-up i den lokala svinindustrin som lett till att många små producenter gått i konkurs, och tvingat landet till en ökad köttimport från Kanada och Europa.

Nyheter

Christian Kopfer om de rusande guld- och silverpriserna

Publicerat

den

Graf över silverpriset

Både silverpriset och guldpriset är på rekordnivåer, marknaden är glödhet. Handelsbankens råvaruanalytiker Christian Kopfer kommenterar de två ädelmetallerna. Kommenterar detta med att analysera gruvbolag och hur han ser på ståltullar.

Fortsätt läsa

Nyheter

Samtal om olja, guld, silver och stålmarknaden

Publicerat

den

Fossilfritt stål

Ett samtal om vad som händer på oljemarknaden, de stigande priserna på guld och silver samt vad som händer på stålmarknaden för olika typer av aktörer.

Fortsätt läsa

Nyheter

Guld nära 4000 USD och silver 50 USD, därför kan de fortsätta stiga

Publicerat

den

Guld- och silvertackor

Jeffrey Christian på CPM Group gästar Monex för att prata guld och silver. Det framhålls att vi befinner oss i en tid av extrem osäkerhet, präglad av politiska, ekonomiska och sociala spänningar som bedöms vara mer oroande än under kriserna i slutet av 1970-talet. Detta har drivit investerare mot tryggare tillgångar som guld, silver och även platina.

Priserna på ädelmetaller ligger nu på rekordnivåer, med guld nära 3 900 dollar per uns och silver omkring 48 dollar. Analytiker menar att uppgången främst beror på oro för den globala utvecklingen snarare än tekniska prisnivåer. De bedömer att priserna kommer fortsätta stiga tills det sker en tydlig förbättring i det politiska och ekonomiska klimatet, något som inte förväntas inom den närmaste framtiden.

Samtidigt påpekas att guld och dollarn ibland kan stiga parallellt, vilket tidigare skett under perioder av stor osäkerhet. Den kommande osäkerheten kring ett möjligt amerikanskt regeringsstopp kan enligt bedömare förstärka trenden mot fortsatt stark efterfrågan på ädelmetaller.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära