Nyheter
Indien drar nytta av låga oljepriser och köper 32 miljoner ton

Indien har lagrat så mycket som 32 miljoner ton olja i underjordiska lager, tankar, rörledningar och på fartyg för att skapa ett lager med olja. Landet drar fördel av de låga globala oljepriserna sade landets oljeminister Dharmendra Pradhan på måndagen.

Indien, världens tredje största oljeimportör, tillgodoser över 80 procent av sitt oljebehov från utlandet. Nationen har en årlig förädlingskapacitet på cirka 250 miljoner ton.
Reserestriktioner och nedstängningar av industriell verksamhet för att hindra spridningen av COVID-19 har emellertid drabbat bränsleförbrukningen och raffineringen i landet.
Indien har också använt några av de statliga raffinaderiernas överskottsolja för att fylla landets 5,03 miljoner ton strategiska petroleumsreserver, vilket hjälper företag som kämpar för att hitta lagringsutrymmen att undvika avgifter för förseningar i avlastning av fraktleveranser.
25 miljoner ton olja i rörledningar och tankar
Företagen har parkerat 7 miljoner ton olja i flytande lagringsutrymmen och 25 miljoner ton i rörledningar och lagringstankar när oljepriserna sjönk, sade Pradhan på sociala medier.
”Indien kan möta cirka 20 procent av sin inhemska efterfrågan genom att lagra lågt prissatt råolja” sade han och tillade att efterfrågan på bränsle skulle återhämta sig när den ekonomiska aktiviteten tar fart.
”En del aktivitetsökning syns redan på den indiska landsbygden sedan den 17 april och från och med idag kommer aktiviteten att öka i resten av landet, vilket kommer att öka efterfrågan” sade han.
Den rikstäckande lockdownen är bland världens strängaste, har börjat släppa i vissa områden med färre infektioner, även om den kommer att pågå till 17 maj, sade regeringen förra veckan. Åtgärden antogs den 25 mars och har sedan dess förlängts två gånger. Den indiska efterfrågan på bensin och bensin började återhämta sig under andra halvan av april.
Nyheter
Australien och USA investerar 8,5 miljarder USD för försörjningskedja av kritiska mineraler

USA:s president Donald Trump och Australiens premiärminister Anthony Albanese undertecknade på måndagen ett avtal som ska tillföra miljarder dollar till projekt inom kritiska mineraler.
Länderna kommer tillsammans att bidra med 1-3 miljarder dollar till projekten under de kommande sex månaderna. Den totala projektportföljen är värd 8,5 miljarder dollar, enligt regeringarna.
Galliumraffinaderi med kapacitet för 5x USA:s efterfrågan
Som en del av avtalet kommer det amerikanska försvarsdepartementet även att investera i ett galliumraffinaderi i västra Australien med en kapacitet på 100 ton per år. För närvarande importerar USA omkring 21 ton gallium, vilket motsvarar hela den inhemska konsumtionen, enligt den amerikanska geologiska myndigheten.
Initiativet kommer samtidigt som Kina har infört exportrestriktioner på vissa mineraler, däribland sällsynta jordartsmetaller, som är avgörande för tillverkningen av elektronik och elmotorer. Gallium används till exempel i mikrovågskretsar samt blå och violetta lysdioder (LED), vilka kan användas för att skapa kraftfulla lasrar.
Nyheter
Vad guldets uppgång egentligen betyder för världen

Guldpriset har nyligen nått rekordnivåer, över 4 000 dollar per uns. Denna uppgång är inte bara ett resultat av spekulation, utan speglar djupare förändringar i den globala ekonomin. Bloomberg analyserar hur detta hänger samman med minskad tillit till dollarn, geopolitisk oro och förändrade investeringsmönster.
Guldets roll som säker tillgång har stärkts i takt med att förtroendet för den amerikanska centralbanken minskat. Osäkerhet kring Federal Reserves oberoende, inflationens utveckling och USA:s ekonomiska stabilitet har fått investerare att söka alternativ till fiatvalutor. Donald Trumps handelskrig har också bidragit till att underminera dollarns status som global reservvaluta.
Samtidigt ökar den geopolitiska spänningen, särskilt mellan USA och Kina. Kapitalflykt från Kina, driven av oro för övertryckta valutor och instabilitet i det finansiella systemet, har lett till ökad efterfrågan på guld. Även kryptovalutor som bitcoin stiger i värde, vilket tyder på ett bredare skifte mot hårda tillgångar.
Bloomberg lyfter fram att derivatmarknaden för guld visar tecken på spekulativ överhettning. Positioneringsdata och avvikelser i terminskurvor tyder på att investerare roterar bort från aktier och obligationer till guld. ETF-flöden och CFTC-statistik bekräftar denna trend.
En annan aspekt är att de superrika nu köper upp alla tillgångsslag – aktier, fastigheter, statsobligationer och guld – vilket bryter mot traditionella investeringslogiker där vissa tillgångar fungerar som motvikt till andra. Detta tyder på att marknaden är ur balans och att kapitalfördelningen är skev.
Sammanfattningsvis är guldets prisrally ett tecken på en värld i ekonomisk omkalibrering. Det signalerar misstro mot fiatvalutor, oro för geopolitisk instabilitet och ett skifte i hur investerare ser på risk och trygghet.
Nyheter
Spotpriset på guld över 4300 USD och silver över 54 USD

Guldpriset stiger i ett spektakulärt tempo, nya rekord sätts nu på löpande band. Terminspriset ligger oftast före i utvecklingen, men ikväll passerade även spotpriset på guld 4300 USD per uns. Guldet är just nu som ett ångande tåg som det hela tiden skyfflas in mer kol i. En praktisk fördel med ett högre pris är att det totala värdet på guld även blir högre, vilket gör att centralbanker och privatpersoner kan placera mer pengar i guld.
Även spotpriset på silver har nu passerat 54 USD vilket innebär att alla pristoppar från Hunt-brödernas klassiska squeeze på silver har passerats med marginal. Ett högt pris på guld påverkar främst köpare av smycken, men konsekvensen av ett högt pris på silver är betydligt mer kännbar. Silver är en metall som används inom många olika industrier, i allt från solceller till medicinsk utrustning.
-
Nyheter4 veckor sedan
OPEC+ missar produktionsmål, stöder oljepriserna
-
Nyheter4 veckor sedan
Ett samtal om guld, olja, fjärrvärme och förnybar energi
-
Nyheter2 veckor sedan
Goldman Sachs höjer prognosen för guld, tror priset når 4900 USD
-
Nyheter3 veckor sedan
Blykalla och amerikanska Oklo inleder ett samarbete
-
Nyheter3 veckor sedan
Guld nära 4000 USD och silver 50 USD, därför kan de fortsätta stiga
-
Analys4 veckor sedan
Are Ukraine’s attacks on Russian energy infrastructure working?
-
Nyheter4 veckor sedan
Guldpriset uppe på nya höjder, nu 3750 USD
-
Nyheter3 veckor sedan
Ett samtal om guld, olja, koppar och stål