Följ oss

Nyheter

”Ciara” ger gratis el

Publicerat

den

Svensk vindkraft producerar mycket el (energi)

Entelios veckans kommentar om elmarknaden v.07. 2020

Veckan har präglats av ovädret ”Ciara” som har gett starka vindar, rikligt med nederbörd och höga temperaturer. Ovädret har bidragit till att ytterligare fylla på energilagren i Norden med vatten och snö samtidigt som det också har gett mycket vindkraft. 

Entelios

Mycket kraft på marknaden bidrar till att pressa priserna på el i Norden och natten till måndagen kunde svenska och finska konsumenter glädja sig över negativa priser på el, för första gången i historien. I Danmark är man van vid att elpriset då och då ligger under noll, men i resten av Norden har vi inte upplevt det tidigare. I Norge kan kraftproduktionen kontrolleras så pass att priset inte hamnade på den negativa sidan i måndags, men priset var ända nere på € 8/ MWh några timmar även i Norge.

Resurssituationen i Norden fortsätter att förbättras och utvecklingen hittills i år är helt unik. Visst har vi upplevt milda vintrar och ”blöta år” tidigare, men det som gör situationen så speciell nu är att det samtidigt har byggts ut stor kapacitet inom vindkraft och att priserna utanför Norden håller sig relativt låga. Ett stort elöverskott på marknaden betyder som regel hög export ut ur Norden, men den exporten har begränsats något på grund av att elpriserna är låga även utanför Norden.

Fortsatt svaga globala energimarknader ger relativt låga priser på el i Europa. Corona-viruset ligger fortfarande som en våt filt över många marknader och volatiliteten är hög.

Veckans siffror:

Hydrologisk balans: + 24,7 TWh (+ 3,3 TWh)
Systempris: 16,32 €/MWh (- 2,92 €/MWh)
Terminspris YR-21: 26,85 €/ MWh (+ 0,05 €/MWh)

Nyheter

Tyskland har så höga elpriser att företag inte har råd att använda elektricitet

Publicerat

den

Elstation i närbild

Tyskland har skrivit ner prognosen på hur mycket elektricitet landet kommer att behöva 2030. Hittills har prognosen varit 750 TWh, vilken nu har skrivits ner till 600-700 TWh,

Det kan vid en första anblick låta positivt. Men orsaken är inte att effektiviseringar. Utan priserna är så pass höga att företag inte har råd att använda elektriciteten. Elintensiv industri flyttar sin verksamhet till andra länder och få företag satsar på att etablera energikrävande verksamhet i landet.

Tyskland har inte heller någon plan för att förändra sin havererade energipolitik. Eller rättare sagt, planen är att uppfinna fusionskraft och använda det som energikälla. Något som dock inte löser problemet på några årtionden.

Prognos över efterfrågan på elektricitet i Tyskland
Fortsätt läsa

Nyheter

Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde

Publicerat

den

Kol i Kina

Kinas officiella statistik för elproduktion har släppts för augusti och den visar att landet slog ett nytt rekord. Under augusti producerades 936 TWh elektricitet.

Stephen Stapczynski på Bloomberg lyfter fram att det är ungefär lika mycket som Japan producerar per år, vilket innebär är de producerar ungefär lika mycket elektricitet per invånare.

Kinas elproduktion kom i augusti från:

Fossil energi67 %
Vattenkraft16 %
Vind och Sol13 %
Kärnkraft5 %

Stapczynskis kollega Javier Blas uppmärksammar även att det totala rekordet inkluderade ett nytt rekord för kolkraft. Termisk energi (där nästan allting är kol) producerade 627,4 TWh under augusti. Vi rapporterade tidigare i år att Kina under första kvartalet slog ett nytt rekord i kolproduktion.

Fortsätt läsa

Nyheter

Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare

Publicerat

den

Priset på guld i svenska kronor per gram

Guldpriset når hela tiden nya höjder och det märks för folk när de ska köpa smycken. Det gör att butikerna måste justera upp sina priser löpande och kunder funderar på om det går att välja något med lägre karat eller mindre diamant. Anna Danielsson, vd på Smyckevalvet, säger att det samtidigt gör att kunderna får upp ögonen för värdet av att äga guld. Det högre guldpriset har även gjort att gamla smycken som ligger hemma i folks byrålådor kan ha fått ett överraskande högt värde.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära