Följ oss

Nyheter

Över 100 000 personer i upprop mot Michael Treschow

Publicerat

den

Hampton Creek Foods Just Mayo i hyllan

Vi har tidigare skrivit om Hampton Creek, startup-företaget som forskar i högt tempo för att hitta växter som kan ersätta ägg. Ganska omgående blev äggindustrin i USA livrädd och inledde en kampanj mot bolaget. Konsumenterna har visat ett sådant intresse för bolagets första produkt Just Mayo, en majonäs, att bolagsjätten Unilever också kände sig hotade (de säljer bland annat produkten Hellmann’s). Unilever har stämt Hampton Creek för bedrägeri då det finns en gammal lag som definierar vad majonäs är, vilken bland annat säger att produkten ska innehålla ägg. Men vi pratar inte om att Unilever vill skydda konsumenten, för de bryter själva mot samma lag. När Unilever lämnade in sin stämning så började de städa undan information om sina egna produkter på sina hemsidor, men som alltid på Internet så finns det kopior. Och man började även döpa om beskrivningen av flera av sin produkter till Mayonnaise dressing, för genom att lägga till ”dressing” hoppas man ta sig runt lagen.

100 000 i upprop mot Michael Treschow

Allt det här har inte fallit i god jord och på Change.org har ett upprop till Unilevers styrelseordförande Michael Treschow samlat över 100 000 underskrifter om att företaget ska sluta trakassera Hampton Creek och företag som gör hållbara produkter.

Hampton Creek ökar tempot

Hampton Creek tänker trots Unilevers stämning inte byta namn på Just Mayo. I stället ökar man tempot. Företaget tog för bara några månader sedan in 23 miljoner USD i en B-runda och nu gör man en C-runda på 90 miljoner USD. Pengarna ska användas för att bygga ut distributionen, bland annat i Asien. Och två nya produkter ska lanseras nästa år, nämligen Just Pasta (pasta utan ägg) och Just Scrambled (äggröra utan ägg).

Hellmans majonäs - Unilever

 

Uppdatering: Ett knappt halvt dygn efter att vi publicerade denna artikel twittrar Hampton Creek att Unilever har dragit tillbaka sin stämning.

Unilever drar tillbaka stämning mot Hampton Creek

Nyheter

Samtal om flera delar av råvarumarknaden

Publicerat

den

Olika råvaror

Ett samtal som sammanfattar ett relativt stabilt halvår på råvarumarknaden trots volatilitet och geopolitiska spänningar som sannolikt fortsätter in i andra halvan av året. Vi bjuds även på kommentarer från Carlos Mera, Rabobanks analyschef för jordbrukssektorn och Kari Kangas, skogsanalytiker.

Fortsätt läsa

Nyheter

Jonas Lindvall är tillbaka med ett nytt oljebolag, Perthro, som ska börsnoteras

Publicerat

den

Jonas Lindvall, grundare och vd för Perthro AB

Jonas Lindvall, ett välkänt namn i den svenska olje- och gasindustrin, är tillbaka med ett nytt företag – Perthro AB – som nu förbereds för notering i Stockholm. Med över 35 års erfarenhet från bolag som Lundin Oil, Shell och Talisman Energy, och som medgrundare till energibolag som Tethys Oil och Maha Energy, är Lindvall redo att än en gång bygga ett bolag från grunden.

Tillsammans med Andres Modarelli har han startat Perthro med ambitionen att bli en långsiktigt hållbar och kostnadseffektiv producent inom upstream-sektorn – alltså själva oljeutvinningen. Deras timing är strategisk. Med ett inflationsjusterat oljepris som enligt Lindvall är lägre än på 1970-talet, men med fortsatt växande efterfrågan globalt, ser de stora möjligheter att förvärva tillgångar till attraktiva priser.

Perthro har redan säkrat bevisade oljereserver i Alberta, Kanada – en region med rik oljehistoria. Bolaget tittar även på ytterligare projekt i Oman och Brasilien, där Lindvall har tidigare erfarenhet. Enligt honom är marknadsförutsättningarna idealiska: världens efterfrågan på olja ökar, medan utbudet inte hänger med. Produktionen från befintliga oljefält minskar med cirka fem procent per år, samtidigt som de största oljebolagen har svårt att ersätta de reserver som produceras.

”Det här skapar en öppning för nya aktörer som kan agera snabbare, tänka långsiktigt och agera med kapitaldisciplin”, säger Lindvall.

Perthro vill fylla det växande gapet på marknaden – med fokus på hållbar tillväxt, hög avkastning och effektiv produktion. Med Lindvalls meritlista och branschkunskap hoppas bolaget nu kunna bli nästa svenska oljebolag att sätta avtryck på världskartan – och på börsen.

Fortsätt läsa

Nyheter

Oljan, guldet och marknadens oroande tystnad

Publicerat

den

Oljepriset är åter i fokus på grund av kriget i Mellanöstern. Är marknadens tystnad om de stora riskerna, det som vi egentligen verkligen bör oroa oss för? Och varför funderar Tyskland på att plocka hem sin guldreserv från New York? I veckans avsnitt av Världsekonomin pratar Katrine Kielos och Henrik Mitelman om olja, tystnad och guld. Europa är ju mer beroende av oljepriset än USA, hur orolig ska man vara för att det stiger? En krönika i Financial Times lyfte nyligen “marknadens oroande tystnad”, den syftade på skillnaden mellan den dystra geopolitiska utvecklingen i världen och en marknad som samtidigt återhämtat sig 20 procent sen början av april, trots tullkriget. Vad säger marknadens tystnad egentligen? I Tyskland pågår en debatt om att plocka hem sin guldreserv från USA. Handlar det om bristande förtroende för Donald Trump – och kan det rentav ha något med “hämndskatten” att göra?

Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära