Följ oss

Nyheter

Vindkraften når rekordnivåer

Publicerat

den

Solceller och vindkraftverk
Solceller och vindkraftverk

Bild: E.ON Sverige

Sommaren och inledningen av hösten har präglats av mycket höga elpriser, främst beroende på torkan som lett till minskad vattenkraft. Dessutom har det blåst mindre än normalt. De senaste veckornas intensiva lågtrycksvandring med mycket vind och nederbörd i delar av Skandinavien har lett till ökad produktion av vind- och vattenkraft, vilket pressar ner elpriset rejält, från 55 öre per kWh förra veckan till 43 öre denna vecka.

– Den här veckan är vindkraften på rekordnivåer och står för drygt 18 procent av vår elförbrukning, medan kärnkraften täcker 24 procent av vår elförbrukning. Den ökade produktionen av såväl vind- vatten och kärnkraftsproduktion har återigen gjort oss till nettoexportörer av el, säger Matina Rosenberg, meteorolog och analytiker på elbolaget Bixia.

Den ökade vind- och vattenkraften tillsammans med hög kärnkraftstillgänglighet har gjort att elpriset har fallit från 55 öre per kWh förra veckan till 43 öre denna vecka. Bixia räknar med att den hydrologiska balansen, dvs den samlade mängden vatten och snö i de nordiska magasinen, stärks kraftigt.

– I början av september låg den hydrologiska balansen på minus 26 TWh, vilket är extremt lågt. Under denna vecka har den stärkts till minus 18 TWh, vilket fortfarande är under det normala, säger Matina Rosenberg.

Vi är nu inne i slutet av årets andra revisionsperiod av kärnkraftverken.

– Kärnkraftstillgängligheten ökar under veckan och i slutet av veckan beräknas den vara uppe på 95 procent, säger Matina Rosenberg.

Från import till export

Norden har under sommaren varit nettoimportörer av el på grund av de låga vattenmagasinsnivåerna, reducerad kärnkraft och lite vind. Men under förra veckan och innevarande vecka har vi gått från att importera till att exportera.

Omkring 60 procent av den el vi använder i Sverige kommer från förnybara källor som vatten, vind och sol och varje år ökar den andelen. Tittar man på Europa som helhet är motsvarande siffra cirka 20 procent och en stor del av energiförsörjningen importeras i form av gas.

–Vårt land har fantastiska naturförutsättningar – med alla våra vattendrag, goda geografiska lägen för vindkraft och långt bättre lägen för solkraft än vad många tror, säger Matina Rosenberg.

Nyheter

Hur USA blev världens största exportör av propan

Publicerat

den

Export av propan från USA

USA har på 15 år gått från nästan ingen export alls av propan till att bli störst i världen. Det är en utveckling som följer den explosiva produktionsökningen av naturgas och olja. Propan är en biprodukt från naturgasbearbetning och oljeraffinering. Genom tekniker som fracking och horisontell borrning ökade den amerikanska olje- och gasproduktionen kraftigt från omkring 2008, särskilt i Permian (Texas/New Mexico). Det ledde till en kraftig ökning av propanproduktionen.

Trots ökande produktion har efterfrågan inom USA varit relativt stillastående eller minskat. Det skapade ett överskott som drev på exporten.

Företag som Enterprise Products Partners byggde ut terminaler för att exportera propan, särskilt från Houston. Priserna på amerikansk propan är lägre än i exempelvis Qatar eller Förenade Arabemiraten, vilket gör den konkurrenskraftig globalt.

Kina är en av de största importörerna, särskilt för sin kemikalieindustri. Mexiko är också starkt beroende av amerikansk propan, medan Kanada främst exporterar till USA. USMCA-avtalet undantar Kanada och Mexiko från tullar.

Handelstullar, särskilt från Kina, har skapat oro men påverkar inte efterfrågan nämnvärt eftersom Kina fortfarande är beroende av amerikansk propan. Alternativ från Mellanöstern är dyrare.

Amerikanska företag bygger ut exportkapaciteten. Även om andra länder ökar sin produktion, förväntas USA behålla ledningen. Då inhemsk konsumtion är begränsad, måste överskottet säljas internationellt.

Fortsätt läsa

Nyheter

Utbudsunderskott och stigande industriell efterfrågan av silver på marknaden

Publicerat

den

Representation av silvertackor

I denna presentation ger Jochen Staiger en omfattande analys av silvermarknaden och belyser det pågående utbudsunderskottet, den stigande industriella efterfrågan och framväxande faktorer som försvarsutgifter och grön teknik. Han diskuterar trendernas inverkan på silverpriset och ger insikter om specifika gruvbolag och deras framtidsutsikter.

Fortsätt läsa

Nyheter

Inflationsjusterat är olja nu billigare än på mitten av 1980-talet

Publicerat

den

Graf över oljepriset, 25 år

Javier Blas uppmärksammar att oljepriset nu är det lägsta på fyra år när råvaran nu handlas kring 60 USD. Det innebär också att det är på samma nivå som för 20 år sedan. Men i all rimlighet bör man inflationsjustera priset och då är olja idag billigare än den var i mitten av 1980-talet.

Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära