Följ oss

Nyheter

Vetepriset stiger då rädslan för skördarna ökar

Publicerat

den

Veteskördar är mindre och sämre, vilket får vetepriset att stigaPriset på vete stiger på båda sidorna av Atlanten och i London stängde vetet i fredags på den högsta nivån på tre månader efter att rapporter från Argentina och Ryssland smulat sönder förhoppningarna om en högre produktion.

Julivetet i Chicago stängde 2,0 procent högre när marknaden stängde i fredags, en uppgång på över tio procent. I London där det är novembervetet som tilldrar sig det högsta intresset, steg med 1,1 procent till 161,55 GBP per ton, den högsta stängningsnivån sedan slutet av mars. Uppgångarna har skett som en följd av nya, mer pessimistiska rapporter om tillståndet bland världens grödor, bland annat den kanadensiska provinsen Saskatchewan som är en av världens största jordbruksproducenter där vissa delar av delstaten under föregående vecka fick mer än tio centimeters nederbörd.

I Argentina, där bönderna har belagts med exportrestriktioner, var den regeringens prognoser för vetesådden 3,82 miljoner hektar, den lägsta rapporterade siffran på årtionden. Siffran skall även ställas mot skörden 1970/1971 när de argentinska bönderna endast skördade vete på 3,70 miljoner hektar.

Låga skördar

Samtidigt rapporterar forna Sovjetunionen en nedslående avkastning från den tidiga skörden av vintergrödan. I Ryssland har torkan drabbade Rostov-regionen vilket har resulterat i spannmålsskördar om 1-1,3 ton per hektar i de östra delarna av landet, men i södra delarna där värme har haft en mindre inverkan har resultaten kom in på 3,2-3,4 ton per hektar. I Ukraina har den första skörden visat ”låg avkastning” på cirka 2 ton per hektar, säger Agritel och tillade att den nationella grödan såg ut att komma bli ”lägre än 8m ton, nära 7,7 ton” jämfört med 9m ton förra året.

Ett icke namngivet råvarurelaterat företag med stora intressen inom bland annat Svarta Havsvete och andra jordbruksprodukter i regionen rapporterar en avkastning på ”1,6 ton per hektar jämfört med 4,3 ton förra året”. Även kvalitén är en besvikelse med låga specifika vikter på sädeskornen och det talas om sjukdomar och insektsangripna skördar.

Tysk uppgradering

Från den europeiska unionen är rapporterna något mer positiva, till exempel har Toepfer International höjt prognosen för den tyska skörden till 22,71m ton, från tidigare estimerade 21,49m ton. Detta är en marginellt högre siffra än förra årets skörd om 22,70m ton, vilken verkar stödjas av Strategie Grains som förra veckan publicerade en prognos om 22,5m ton. De tyska bönderna är emellertid mer försiktiga och tror själva på en skörd om 21,3m ton enligt den senast publicerade prognosen.

I Frankrike rapporterat FranceAgriMer att 73 procent av den inhemska veteskörden, Europas största, klassificeras som ”good” eller ”excellent” vilket är en betydande uppgång från förra årets siffra på 27 procent som följde av den ovanligt torra våren 2011.

Nyheter

Guld stiger till över 3500 USD på osäkerhet i världen

Publicerat

den

Guldtacka i popart-stil

Investerare har den senaste tiden sökt sig till guld som en säker hamn i en konfliktfylld värld. Trumps ständiga attacker på både vänner och fiender har skapat en stor oreda. Med en ökad sannolikhet för en sänkt ränta i USA så blir guld ännu mer tilltalande. Kring midnatt mellan torsdag och fredag svensk tid passerade den gula ädelmetallen 3500 USD per uns på Comex-börsen.

Graf över guldpriset
Fortsätt läsa

Nyheter

Lyten, tillverkare av litium-svavelbatterier, tar över Northvolts tillgångar i Sverige och Tyskland

Publicerat

den

Northvolt-fabriken tas över av Lyten

Amerikanska Lyten, världsledande inom litium-svavelbatterier, har tecknat ett bindande avtal om att förvärva Northvolts återstående tillgångar i Sverige och Tyskland. I affären ingår batterifabrikerna Northvolt Ett och Ett Expansion i Skellefteå, Northvolt Labs i Västerås samt planerade Northvolt Drei i tyska Heide. Dessutom förvärvas alla immateriella rättigheter (IP) från Northvolt.

De tillgångar Lyten nu tar över har tidigare värderats till cirka 5 miljarder dollar och omfattar 16 GWh i befintlig batteriproduktionskapacitet samt ytterligare 15 GWh under uppbyggnad. Transaktionen, som är helt finansierad med eget kapital från privata investerare, väntas slutföras under det fjärde kvartalet 2025, förutsatt myndighetsgodkännande.

Återstart av verksamheter och jobbtillfällen

Lyten planerar att omedelbart återuppta verksamheten vid anläggningarna i Skellefteå och Västerås efter att affären slutförts. Bolaget har även för avsikt att återanställa en stor del av den personal som tidigare sagts upp från Northvolt och ser långsiktiga sysselsättningsmöjligheter som en nyckel till fortsatt framgång.

– Det här är ett avgörande ögonblick för Lyten. Förvärvet ger oss de anläggningar och den svenska kompetens som krävs för att snabbare möta den kraftigt ökande efterfrågan på våra litium-svavelbatterier, säger Dan Cook, vd och medgrundare av Lyten.

Positivt mottagande från svenska regeringen

Förvärvet välkomnas även från politiskt håll.
– Det här är en vinst för Sverige och för våra ambitioner inom energi och industriell innovation, säger Ebba Busch, Sveriges vice statsminister.

Fortsatt global expansion

Förvärvet i Sverige och Tyskland är en del av Lytens större strategi att bygga en stark närvaro i både Europa och Nordamerika. Tidigare i år har Lyten också köpt Northvolt Dwa i Polen – Europas största tillverkare av batterilagringssystem – samt förvärvat Northvolts IP-portfölj för energilagring. Bolaget har även uttryckt intresse för att ta över Northvolt Six i Quebec, Kanada.

Batterier för framtiden – även i rymden

Lyten har utvecklat en egen teknikplattform baserad på 3D-grafen och fokuserar på nästa generations litium-svavelbatterier – en teknik med potential att revolutionera batteribranschen. Förutom försäljning till drönar- och försvarsindustrin förbereder Lyten även en batterilansering på den internationella rymdstationen ISS senare i år.

En svensk medgrundare, Lars Herlitz

Även om Lyten är amerikanskt så finns det en svensk medgrundare, Lars Herlitz.

Fortsätt läsa

Nyheter

Lundin Gold hittar ny koppar-guld-fyndighet vid Fruta del Norte-gruvan

Publicerat

den

Lundin Golds Sandia

Gruvbolaget Lundin Gold har presenterat starka resultat från sin pågående prospektering vid Fruta del Norte-gruvan i Ecuador. Bolaget meddelar att man har utökat mineraliseringen vid Trancaloma samt upptäckt ett nytt koppar-guld-porfyrsystem vid Sandia, endast fyra kilometer norr om Trancaloma.

Enligt vd Ron Hochstein visar resultaten på den stora, ännu outnyttjade potentialen i området. ”Vi har nu bekräftat att mineraliseringen vid Trancaloma är kontinuerlig och sträcker sig både på djupet och i sidled. Samtidigt har vi upptäckt ett helt nytt system vid Sandia, vilket stärker bilden av en lovande porfyrkorridor direkt intill vår befintliga verksamhet,” säger han.

Bland höjdpunkterna från borrprogrammet märks ett borrhål vid Trancaloma som visade 667 meter med en koppar-ekvivalent (CuEq) på 0,44 %, inklusive 226 meter med 0,58 % CuEq. Vid Sandia påträffades 730 meter med 0,35 % CuEq från markytan, vilket bekräftar förekomsten av ett andra porfyrsystem.

Utforskningsprogrammet för 2025 är det största hittills inom området kring Fruta del Norte, med över 48 000 meter borrning genomförd hittills. Fokus ligger på att identifiera nya fyndigheter i närheten av den befintliga gruvan.

Trancaloma-Sandia korridoren i närheten av Fruta del Norte.
Trancaloma-Sandia korridoren i närheten av Fruta del Norte.
Fortsätt läsa

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära