Nyheter
Vetepriset stiger då rädslan för skördarna ökar
Priset på vete stiger på båda sidorna av Atlanten och i London stängde vetet i fredags på den högsta nivån på tre månader efter att rapporter från Argentina och Ryssland smulat sönder förhoppningarna om en högre produktion.
Julivetet i Chicago stängde 2,0 procent högre när marknaden stängde i fredags, en uppgång på över tio procent. I London där det är novembervetet som tilldrar sig det högsta intresset, steg med 1,1 procent till 161,55 GBP per ton, den högsta stängningsnivån sedan slutet av mars. Uppgångarna har skett som en följd av nya, mer pessimistiska rapporter om tillståndet bland världens grödor, bland annat den kanadensiska provinsen Saskatchewan som är en av världens största jordbruksproducenter där vissa delar av delstaten under föregående vecka fick mer än tio centimeters nederbörd.
I Argentina, där bönderna har belagts med exportrestriktioner, var den regeringens prognoser för vetesådden 3,82 miljoner hektar, den lägsta rapporterade siffran på årtionden. Siffran skall även ställas mot skörden 1970/1971 när de argentinska bönderna endast skördade vete på 3,70 miljoner hektar.
Låga skördar
Samtidigt rapporterar forna Sovjetunionen en nedslående avkastning från den tidiga skörden av vintergrödan. I Ryssland har torkan drabbade Rostov-regionen vilket har resulterat i spannmålsskördar om 1-1,3 ton per hektar i de östra delarna av landet, men i södra delarna där värme har haft en mindre inverkan har resultaten kom in på 3,2-3,4 ton per hektar. I Ukraina har den första skörden visat ”låg avkastning” på cirka 2 ton per hektar, säger Agritel och tillade att den nationella grödan såg ut att komma bli ”lägre än 8m ton, nära 7,7 ton” jämfört med 9m ton förra året.
Ett icke namngivet råvarurelaterat företag med stora intressen inom bland annat Svarta Havsvete och andra jordbruksprodukter i regionen rapporterar en avkastning på ”1,6 ton per hektar jämfört med 4,3 ton förra året”. Även kvalitén är en besvikelse med låga specifika vikter på sädeskornen och det talas om sjukdomar och insektsangripna skördar.
Tysk uppgradering
Från den europeiska unionen är rapporterna något mer positiva, till exempel har Toepfer International höjt prognosen för den tyska skörden till 22,71m ton, från tidigare estimerade 21,49m ton. Detta är en marginellt högre siffra än förra årets skörd om 22,70m ton, vilken verkar stödjas av Strategie Grains som förra veckan publicerade en prognos om 22,5m ton. De tyska bönderna är emellertid mer försiktiga och tror själva på en skörd om 21,3m ton enligt den senast publicerade prognosen.
I Frankrike rapporterat FranceAgriMer att 73 procent av den inhemska veteskörden, Europas största, klassificeras som ”good” eller ”excellent” vilket är en betydande uppgång från förra årets siffra på 27 procent som följde av den ovanligt torra våren 2011.
Nyheter
Ett samtal om ädelmetaller ur ett längre perspektiv
Det har varit en dramatisk tid för ädelmetaller, guld har gått upp kraftigt och silver har varit bortom alla gränser volatilt. Men vad kan vi lära oss av tidigare snabba rusningar i ädelmetaller? Och vilka faktorer ligger bakom det senaste årets markanta uppgång? Michael Livijn, historieintresserad chefsstrateg på Formue, diskuterar med EFN:s Gabriel Mellqvist den ovanliga utvecklingen och tittar på en krasch från 1980-talet. Han sätter också ett 100-årssperspektiv på realtillgångar.
Nyheter
Under 2025 byggde Kina klart 78 GW ny kolkraft
Kina satsade tidigare på att ersätta fossil energi med sol- och vindkraft. Men när elnäten under 2021 och 2022 började haverera på grund av det så inledde landet en ny storskalig satsning på kolkraft. En enorm infrastruktur för kolkraft började byggas och nu har landet verkligen fått upp farten på att bygga nya kolkraftverk. Över 50 stycken kolkraftverk på 1 GW vardera har under 2025 tagits i bruk med en total kapacitet på 78 GW. Det kan jämföras med att hela EU:s totala installerade kapacitet av kolkraft är 70-100 GW.
78 GW under 2025 är dock bara början. Enbart under 2025 beställde Kina mer kolkraft än det kolälskande landet Indien har gjort under ett helt årtionde. 83 GW kolkraftverk började under 2025 att byggas i Kina.
Den enorma utbyggnaden av kolkraft är väldigt positivt för sol- och vindkraftsbranschen. Ju mer kolkraft som byggs desto mer sol- och vindkraft kan elnätet hantera.
Nyheter
Samtal om den senaste tidens råvarurörelser
Det har varit dramatiska prisrörelser i flera råvaror de senaste dagarna, där bland annat silver som mest tappade 30 procent under fredagen. Spekulationshandlaren Henrik Ekenberg och mineralexperten Anton Löf ger sin syn på händelserna.
-
Nyheter4 veckor sedanSilverpriset stiger över 100 USD per uns
-
Nyheter3 veckor sedanGuldpriset stiger till över 5000 USD per uns
-
Nyheter3 veckor sedanSamtal om guld och andra råvaror när flera priser rusar i höjden
-
Nyheter4 veckor sedanChristian Kopfer om marknadens olika råvaror
-
Nyheter3 veckor sedanSilver utgör nu 30 procent av kostnaden för att producera solcellspaneler
-
Nyheter2 veckor sedanKall och nederbördsfattig månad driver upp elpriset
-
Nyheter3 veckor sedanIndien kommer inte att göra slut med kol
-
Nyheter3 veckor sedanKylan lyfter elpriset i vinter, minst 40 procent högre än väntat

