Nyheter
Utdragen El Niño kan leda till spannmålsrally

Ett stort antal meteorologer har aviserat att de ser förutsättningar för en utdragen El Niño, något som i sin tur kan leda till utbudsstörningar för börshandlade grödor i allmänhet men även för de råvaror som brukar benämnas softs.
Sannolikheten ligger på 80 procent
The Climate Predictions Center som ingår i National Weather Service anser att sannolikheten nu ligger så pass högt som 80 procent för att vi kommer att få se hur väderfenomenet El Niño fortsätter under våren 2016 i den norra hemisfären. Tidigare metereologiska rapporter har förutspått att väderfenomenet skall fortsätta under vintern 2015/2016. El Niño, som är ett väderfenomen, brukar leda till att yttemperaturen i Stilla Havet stiger, något som kan leda till kraftig nederbörd och översvämningar i Sydamerika samt torka i Asien och i Östafrika. The Climate Predictions Center varnar nu för att effekterna av El Niño kan intensifieras under senhösten och vintern.
Den huvudsakliga orsaken till varningen är att temperaturen i Stilla Havet just nu är varmare än normalt vid denna tid på året. De förändrade väderförhållandena kan komma att påverka priset på jordbruksråvaror framöver, speciellt i samband med planteringssäsongen i september. Det är sannolikt att Australiens högproteinhaltiga veteskörd som odlas i landets östra delar kommer att drabbas av torrare förhållanden. Produktionen av sojabönor i Indien, Asiens näst största producent, kan komma att drabbas negativt av torka i landets centrala och västra delar. Majsproduktionen i Kina och Indien kan också komma att drabbas negativt. Det betyder emellertid att amerikanska och sydamerikanska spannmålsodlare kan exportera sin gröda till Asien.
Nyheter
Kina slår nytt rekord i produktion av kol

Energianalytikern John Kemp rapporterar, baserat på Kinas officiella statistik, att landet slagit ett nytt rekord i produktion av kol. I mars producerade man 441 miljoner ton. Grafen nedan visar hur perioden januari-mars varit per år och där har produktionen gått upp till 1203 miljoner ton från 1106 miljoner ton för samma period föregående år.
Kina använder spektakulära mängder kol, det man också gradvis gör är att ersätta importerad kol med egen produktion. Det är en säkerhetsfråga att man vill vara mindre beroende av omvärlden för energi. Fördelen med importerade kol är att den kan levereras med lastfartyg till de energislukande kustregionerna. Men Kina har med tiden byggt energislukande industri vid sina kolgruvor, vilket delvis minskar behovet av att frakta kolen.

Nyheter
Två samtal om det aktuella läget på råvarumarknaden

Det är stormiga tider på råvarumarknaden där oljepriset leder nedgången. Guld klarar sig däremot hyggligt väl, berättar Lars Henriksson på råvarufonden Centaur. Han tar vidare upp aluminium och koppar. Han säger även att den värld med en global råvarumarknad nu kanske kommer att förändras där vi i stället kan få se en mer segmenterad marknad där det handlas utanför och inom USA. Prisutvecklingen för olika råvaror skiljer sig kraftigt åt, jordbruksråvaror som vete klarar sig ganska bra, priserna var redan låga.
Nästa gäst är Maria Sunér från Svemin som diskuterar marknaden ur andra perspektiv, så som satsningar på försvar och grön energi samt hur de påverkar efterfrågan på råvaror.

Nyheter
Oljepriserna slaktas på samtidiga negativa faktorer

Både WTI- och Brent-oljan har idag fallit med omkring 7 procent, där WTI handlas kring 66,50 USD och Brent kring 69,89 USD. De kan dessutom tilläggas att USAs valuta idag faller mot i princip alla andra valutor, vilket gör oljepriset för alla utanför USA har fallit ännu mer.
USA:s handelskrig mot alla världens länder, förutom Ryssland, har skadeskjutit hela världsekonomin vilket förväntas minska efterfrågan på olja. Samtidigt fortsätter OPEC+ att enligt plan trappa ner sin begränsning av oljeproduktionen, dvs man kommer att producera mer olja.
Tullsmärta för amerikansk oljeproduktion
Fallande oljepriser är ingenting amerikanska oljeproducenter gillar. De drabbas dock även på kostnadssidan. Stålrör och andra saker som oljeproducenter använder har belagts med tullar, vilket gör att produktionskostnaderna stiger. Amerikanska oljebolag är det dock svårt att gråta över, de har trots allt finansierat och marknadsfört denna utveckling.
Någonting som USA dock inte införde tullar på är olja. Hade Trump fullföljt de planerna då hade det kunnat bli ett ännu större kaos.
-
Analys4 veckor sedan
Crude oil comment: Ticking higher as tariff-panic eases. Demand growth and OPEC+ will be key
-
Analys3 veckor sedan
Crude prices hold gains amid fresh tariff threats
-
Nyheter4 veckor sedan
Ett samtal om råvarorna som behövs för batterier
-
Nyheter3 veckor sedan
Tysklands SEFE skriver avtal om att köpa 1,5 miljarder ton LNG per år från Delfin i USA
-
Nyheter4 veckor sedan
700 timmar med negativa elpriser och dyrare biobränsle gav lägre resultat för Jämtkraft
-
Nyheter3 veckor sedan
Danska Seaborg Technologies siktar på serieproduktion av smältsaltsreaktorer till mitten av 2030-talet
-
Analys3 veckor sedan
Brent Edges Lower After Resisting Equity Slump – Sanctions, Saudi Pricing in Focus
-
Nyheter2 veckor sedan
Oljepriserna slaktas på samtidiga negativa faktorer