Följ oss

Nyheter

Torkan i amerikanska mellanvästern är mest pressande för majs

Publicerat

den

Majsfält

Terminer för majs och sojabönor steg i förra veckan när ett bestående torrt mönster över det amerikanska majsbältet tog hårt på skördeförhållandena.

Analytiker sa att den förlängda torrperioden under viktiga utvecklingsperioder för radgrödor kan minska produktionen när grödorna skördas om några månader. Torkan hjälpte till att driva upp priset på veteterminerna.

Majsförhållandena är de värsta sedan början av 1990-talet” säger Erin Nazetta, en lantbruksanalytiker på Broadview Capital. ”Skörden var tidigt ute, så den kommer att gå igenom pollineringen, vilket är dess kritiska utvecklingsfas, tidigare än normalt i år. Och vi har sett jordfuktighetsnivåerna fortsätta att sjunka under de senaste veckorna. Inte bara kommer vi att behöva en stor mängd regn för att stabilisera västförhållandena, utan ännu mer för att börja se förbättringar.

Sojabönor, som också odlas i huvudsakligen arton amerikanska delstater, många på samma sätt som för majs, har också drabbats av torkan under senvåren. Femtiofyra procent av skörden var i bra till utmärkt skick den 18 juni, en minskning från 59 procent en vecka tidigare och 62 procent för veckan som slutade den 4 juni, den första veckan som USDA utvärderade grödans tillstånd. 

I Iowa var betygen från gott till utmärkt tillstånd 70 procent den 4 juni, 66 procent den 11 juni och 56 procent den 18 juni. Illinois sojabönor var 51 procent i bra till utmärkt skick den 4 juni. Den 18 juni betyg hade sjunkit till 33 procent.

”Om vi skulle se ”normalt” väder i juli, augusti, september, har vi fortfarande stor produktionspotential, säger Alex Norton, president för Beeson and Associates.

Sojabönsterminerna sköt också i höjden efter USDAs betyg för den tredje veckan i juni. Priset på sojabönor för leverans i augusti nådde 14,47 per bushel, en nivå som inte setts sedan mitten av mars. Sojabönsterminernas uppåtgående trend startade den 1 juni efter att ha sjunkit under 12 dollar per skäppa en dag tidigare.

”Torrheten ser lite värre ut för sojabönor än för majs, men sojabönornas viktigaste skördeavgörande fas är lite senare, i augusti. Men sojabönor klarar torka lite bättre och även om plantorna inte är stora i det här skedet av spelet kan vi se dem lägga på ett anständigt antal baljor och fylla dem om de får nederbörd i sin viktigaste utvecklingsfas” sa Nazetta.

Nyheter

Blykalla, Evroc och Studsvik vill bygga kärnkraftsdrivna datacenter i Sverige

Publicerat

den

Datacenter med kärnkraftverk

Blykalla, Evroc och Studsvik har undertecknat ett samförståndsavtal för att undersöka möjligheten att utveckla Sveriges första kärnkraftsdrivna datacenter vid Studsviks licensierade kärnkraftsanläggning i Nyköping.

Blykalla utvecklar avancerade blykylda kärnreaktorer för att leverera säker, kostnadseffektiv och hållbar basenergi. Evroc bygger hyperscale-moln- och AI-infrastruktur för att driva Europas digitala framtid. Studsvik driver en licensierad kärnkraftsanläggning i Nyköping och tillhandahåller livscykeltjänster för kärnkraftssektorn, inklusive bränsle, material och avfallshantering. Tillsammans kombinerar de teknik, infrastruktur och anläggningsexpertis för att påskynda utbyggnaden av kärnkraftsdrivna datacenter.

Det finns en växande internationell efterfrågan på kärnkraftsdrivna datacenter, driven av parallella krav från AI och elektrifiering. Med sin kapacitet att leverera ren, pålitlig baskraft och inbyggd redundans är små modulära reaktorer särskilt väl lämpade för att möta detta behov.

Belastar inte elnätet

En stor fördel med att bygga datacenter och kärnkraftverk bredvid varandra är att elnätet inte belastas. Det gör totalpriset för elektriciteten blir lägre, samtidigt som det inte tillkommer investeringskostnader för operatören av elnätet.

Vill etablera Sverige som en föregångare

Med detta avtal strävar parterna efter att etablera Sverige som en föregångare i denna globala omställning, genom att utnyttja Studsviks licensierade anläggning, Evrocs digitala infrastruktur och Blykallas avancerade SMR-teknik.

”Detta samarbete är en möjlighet för Sverige att bli ledande inom digital infrastruktur. Det ger oss möjlighet att visa hur små modulära reaktorer kan tillhandahålla den stabila, fossilfria energi som krävs för AI-revolutionen”, säger Jacob Stedman, vd för Blykalla. ”Studsviks anläggning och evrocs ambitioner erbjuder rätt förutsättningar för ett banbrytande projekt.”

Samförståndsavtalet fastställer en ram för samarbete mellan de tre parterna. Målet är att utvärdera den kommersiella och tekniska genomförbarheten av att samlokalisera datacenter och SMR på Studsviks licensierade anläggning, samarbeta med kommuner och markägare samt definiera hur en framtida kommersiell struktur för elköpsavtal skulle kunna se ut.

”Den ständigt växande efterfrågan på AI understryker det akuta behovet av att snabbt bygga ut en massiv hyperskalig AI-infrastruktur. Genom vårt samarbete med Blykalla och Studsvik utforskar vi en modell där Sverige kan ta ledningen i byggandet av en klimatneutral digital infrastruktur”, kommenterar Mattias Åström, grundare och VD för Evroc.

”Studsvik erbjuder en unik plattform med anläggningsinfrastruktur och unik kompetens för att kombinera avancerad kärnkraft med nästa generations industri. Detta samförståndsavtal är ett viktigt steg för att utvärdera hur sådana synergier kan realiseras i Sverige”, kommenterar Karl Thedéen, vd för Studsvik.

Parterna kommer nu att inrätta en gemensam styrgrupp för att utvärdera anläggningen och affärsmodellen, med målet att inleda formella partnerskapsförhandlingar senare i år. Deras fortsatta samarbete ska möjliggöra ren och säker energi för Europas AI-infrastruktur och digitala infrastruktur.

Fortsätt läsa

Nyheter

Toppmöte om framtidens kärnkraft runt Östersjön hölls idag

Publicerat

den

Toppmöte om kärnkraft i Stockholm

Sveriges regering arrangerade på tisdagen ett toppmöte om framtidens kärnkraft i Östersjöregionen tillsammans med Finland. Ministrar från Polen, Lettland och Estland deltog, liksom investerare, banker och kärnkraftsbolag. EFN:s reporter Thomas Arnroth rapporterar från mötet.

Energi- och näringsminister Ebba Busch betonade att målet är att göra Sverige till regionens ledande kärnkraftsnation och en hub för kärnkraft i Östersjöområdet.

Tanken är att länderna ska samarbeta och se regionen som en gemensam marknad, vilket kan påskynda och sänka kostnaderna för nya reaktorer. Kunskap kan användas gemensamt över hela regionen och en reaktortyp skulle bara behöva godkännas en gång.

Fortsätt läsa

Nyheter

Nytt prisrekord, guld stiger över 4000 USD

Publicerat

den

Guldtackor och graf som pekar uppåt

Priset på guld på CME-börsen steg precis för första gången någonsin över 4000 USD per uns. Detta efter att både investerare och centralbanker söker en trygg hamn, om än av delvis olika orsaker. Vi har tidigare idag rapporterat att Goldman Sachs skruvat upp sin guldprognos för slutet av 2026 till 4900 USD per uns.

Prisgraf för guld där priset passerat 4000 USD per uns
Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära