Följ oss

Nyheter

Sydkoreansk helomvändning – köper guld

Publicerat

den

Sydkoreas centralbank har köpt guld

Sydkoreas centralbank köper guldFör första gången på 13 år har den sydkoreanska centralbanken köpt guld på den öppna marknaden. De 25 ton guld som den sydkoreanska centralbanken köpt betraktas som ett skyddsnät och har till syfte att stärka omvärldens förtroende för Sydkorea i kommande kristider. Huruvida den sydkoreanska centralbanken har för avsikt att fortsätta köpa guld eller inte är ännu inte klart, men vid månadsskiftet juli/augusti hade landet 39,4 ton guld i sina valv. De nyligen rapporterade guldköpen motsvarar ett värde om 1,24 miljarder USD och är det första guldet som Sydkorea köpt sedan den så kallade Asienkrisen 1997-1998, när koreanska medborgare donerade smycken till landets centralbank för att Sydkorea skulle kunna rida ur stormen.

För mindre än två år sedan då Bank of Korea valde att diversifiera sina utländska valutareserver och sålde betydande mängder av den amerikanska dollarn spekulerades det i att landet skulle komma att köpa guld. I samband med dessa spekulationer valde den koreanska centralbanken att gå ut och dementera att sådana planer existerade, och sade att ytterligare innehav av guld inte fanns på bankens agenda eftersom det var få andra centralbanker som då köpte guld och att denna metall inte gav någon direktavkastning. Lee Eung Baek, en av bankens chefer, sade vid detta tillfälle att guld är en illusion, och att Sydkorea följde den stora trenden. För två år sedan var det få centralbanker som köpte guld, men en av dem var Indien som bland annat var köpare av det guld som IMF sålde ut. Indien valde att köpa guld i syfte att försvara sin valuta mot en svagare dollar och möjliga inflationsökningar.

2009 hade Sydkorea, som hade världens sjätte största valutareserv, ett totalt innehav om 14,4 ton guld, motsvarade 0,03 procent av de totala reserverna, vilket skall jämföras med det genomsnittliga innehavet om 10,2 procent globalt sett. Det finns således utrymme för Sydkorea att köpa betydande mängder guld om landet anser att trenden nu har vänt. Många centralbanker lever emellertid kvar i det förflutna och minns den dåliga prisutvecklingen för guld under 1990-talet då metallen föll till som lägst 251,95 USD per troy ounce i augusti 1999.

Fortsätt läsa
Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Nyheter

Under 2025 byggde Kina klart 78 GW ny kolkraft

Publicerat

den

Kol i Kina

Kina satsade tidigare på att ersätta fossil energi med sol- och vindkraft. Men när elnäten under 2021 och 2022 började haverera på grund av det så inledde landet en ny storskalig satsning på kolkraft. En enorm infrastruktur för kolkraft började byggas och nu har landet verkligen fått upp farten på att bygga nya kolkraftverk. Över 50 stycken kolkraftverk på 1 GW vardera har under 2025 tagits i bruk med en total kapacitet på 78 GW. Det kan jämföras med att hela EU:s totala installerade kapacitet av kolkraft är 70-100 GW.

78 GW under 2025 är dock bara början. Enbart under 2025 beställde Kina mer kolkraft än det kolälskande landet Indien har gjort under ett helt årtionde. 83 GW kolkraftverk började under 2025 att byggas i Kina.

Den enorma utbyggnaden av kolkraft är väldigt positivt för sol- och vindkraftsbranschen. Ju mer kolkraft som byggs desto mer sol- och vindkraft kan elnätet hantera.

Fortsätt läsa

Nyheter

Samtal om den senaste tidens råvarurörelser

Publicerat

den

Guld- och silvertackor

Det har varit dramatiska prisrörelser i flera råvaror de senaste dagarna, där bland annat silver som mest tappade 30 procent under fredagen. Spekulationshandlaren Henrik Ekenberg och mineralexperten Anton Löf ger sin syn på händelserna.

Fortsätt läsa

Nyheter

Kall och nederbördsfattig månad driver upp elpriset

Publicerat

den

Elpriserna i Sverige steg kraftigt i januari när flera prispåverkande faktorer sammanföll. Det kyliga vädret har ökat elanvändningen, samtidigt som både vind och nederbörd i områden med kraftproduktion varit ovanligt lågt. Den hydrologiska balansen som i december visade ett överskott har snabbt gått över i ett tydligt underskott.

Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning
Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning

Januaripriserna på den nordiska elbörsen Nord Pool (utan påslag och exklusive moms) blev 108,45 öre/kWh i elområde 3, (södra Mellansverige). Senast elpriset var på samma nivå var 2022. I norra Sverige, elområde 1, blev elpriset 93,91 öre/kWh.  

– De senaste åren har elpriserna i norra Sverige som regel varit betydligt lägre. Men vid årsskiftet slog kylan till och elpriset blev ungefär jämnhögt i hela Sverige. Vädret har varit den klart största faktorn som drivit upp elpriset. Lägre temperaturer ökar elanvändningen samtidigt som det är mindre vind och nederbörd, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning.

Sedan början av januari ligger ett stabilt högtryck över Norden som innebär att det varit 80 procent mindre nederbörd, svaga vindar och kallt. Det påverkar den hydrologiska balansen som mäter det lagrade vatteninnehållet i magasin, snölager och markvatten. På kort tid har balansen gått från ett överskott till ett underskott. Vattenmagasinnivåerna är lägre sedan december men ligger på normala nivåer i Sverige. Kärnkraften producerar på 100 procent av installerad effekt vilket stabiliserar elsystemet.

Gaspriserna i Europa har stigit med cirka 25 procent på grund av kylan som lett till lägre lagernivåer. Det finns en oro för prisutvecklingen av flytande naturgas (LNG). Även priset på olja och koldioxid har ökat vilket innebär att det är dyrare med fossil elproduktion.

MedelspotprisJanuari 2025Januari 2026
Elområde 1, Norra Sverige     23,76 öre/kWh    93,91 öre/kWh  
Elområde 2, Norra Mellansverige     24,31 öre/kWh    94,16 öre/kWh  
Elområde 3, Södra Mellansverige     63,44 öre/kWh    108,45 öre/kWh  
Elområde 4, Södra Sverige     76,11 öre/kWh    112,99 öre/kWh
Medelspotpris är det genomsnittliga priset på den nordiska elbörsen. Priserna är exklusive moms, påslag och elcertifikat.
Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära