Analys
SEB – Råvarukommentarer, 5 november 2012
Sammanfattning av rekommendationer
Råolja – Brent
Vi fortsätter rekommendera köp av Bull Olja och Olja S vid nedgång på Brent kring $105/fat. Vi bedömer det som osannolikt att priset på råolja kommer att rasa lägre än så, såvida inte tillväxtprognoserna skrivs ned väsentligt. Vår uppfattning är att oljepriset kommer att fortsätta vara väl understött med tanke på stora geopolitiska risker, strama marknader för oljeprodukter, höga incitamentpriser för att stimulera till tillräckliga investeringar i ny kapacitet och behovet av att producentländer försvarar priser för att balansera budgetar.
Medan balansen på råoljemarknaden förbättrats något är situationen för mellandestillat fortsatt mer ansträngd. Lagren av mellandestillat är historiskt låga och en kallare än normal vinter kan komma försvåra situation ytterligare. Även under normala omständigheter har raffinaderierna problem att producera tillräckligt med mellandestillat under uppvärmningssäsongen. Det gör förråden till en nyckelfaktor för balanseringen av marknaden. Den långsiktiga strukturella balansen för marknaden för mellandestillat är också oroande eftersom det är där vi ser den enda konsumtionstillväxten i Europa.
Det som dominerat nyhetsflödet i veckan är stormen Sandy, vars framfart lett till stor förödelse, både mänskligt och materiellt. Kostnaden för Sandy beräknas nu vara uppe i 50 mdr dollar. Två tredjedelar av raffinaderierna på den amerikanska östkusten, den största oljeledningen, de flesta större hamnar samt vägar och flygplatser stängdes som en följd av Sandy. Efterfrågan minskade därmed på råolja, vilket pressat priset något. Rörelserna har ändå varit begränsade och råoljepriset ganska stabilt mellan 108 och 110 usd. För oljeprodukter, inte minst bensin, har Sandy istället lett till stora uppgångar, eftersom utbudet minskat då raffinaderikapaciteten minskat och människor hamstrat drivmedel.
Iran som är starkt pressat av sanktionerna mot landet har hittills inte gett efter för trycket från omvärlden men Irans försvarsminister uppges nu ha sagt att man inte har några planer på att stänga den vitala farleden genom Hormuzsundet då ”dessa två frågor (stängning av Hormuzsundet och sanktioner mot landet) är helt oberoende och inte relaterade till varandra”.
Vår rekommendation förblir att köpa BULL OLJA X4 S eller OLJA S om priset faller ned mot 105 dollar. På den nivån ser vi goda möjligheter att tjäna pengar.
Elektricitet
Förra veckan sänkte vi vår ingångsnivå för longa positioner till €39/MWh för Q1-2013-kontraktet på Nord Pool. Motivet var att marginalkostnaden för kolkraftproduktion fortsatt falla. Vi rekommenderar att handla kontraktet från köpsidan under november om denna utgångsnivå uppnås. Å andra sidan är €43/MWh till €44/MWh bra utgångspunkter för de som tar risken att handla vinterkontraktet NELFQ3 från säljsidan med BEAR EL X2 S eller med BEAR EL X4 S.
Situationen sedan förra veckan är i stort oförändrad. Det totala hydrologiska överskottet är 10-13 TWh över normalt samtidigt som kärnkraften har god tillgänglighet. Vi har därför länge argumenterat för att differensen mellan NELF3Q och vårt MCCP-index (.MCC1Q13) varit alltför stor. Nu har så en korrigering skett och differensen minskat en del. Q1-2013-kontraktet (NELF3Q) har, i takt med lägre marginalkostnad för kolkraft och fortsatt nederbördsrikt väder, pressats lägre och är senast omsatt på €40,50/MWh. Kontraktet har ändå lite ytterligare fallhöjd och ska, i rådande miljö, närma sig €39/MWh nivån innan vi tycker att kontraktet är köpvärt.
Ska man sammanfatta elmarknaden, så är det att det stora prisfallet tycks vara över. Marknaden handlar ”sidledes” med 44 euro som övre gräns. Nu har vi sänkt den nedre gränsen till 39 euro från 40 euro. I den här typen av marknaden kan man försöka komma in med BULL EL X2 S nära 39 och försöka sälja nära 44 euro. Vice versa att då försöka köpa BEAR EL X4 S.
Guld och Silver
Ädelmetallerna har det jobbigt i nuvarande miljö. Som noterats de senaste två veckorna är statistiken ”för stark”. Fredagens arbetssiffra med påföljande dollarstyrka satte ordentlig press. Spotguld i London föll kraftigt från $1714 ned till $1678. Den mer volatila systermetallen silver föll procentuellt ungefär dubbelt så mycket. Vi håller oss neutrala på ädelmetaller, men det kan vara värt att börja leta köplägen. Tekniskt sett kan det fortsätta ner de närmsta dagarna, med nästa stora stödnivå för guld kring $1650.
Nedan ser vi kursdiagrammet för guld. Notera stödlinjen på 1630 dollar per uns. Om 1650 inte håller, finns nästa stöd på den nivån.
Nedan ser vi kursdiagrammet för silver i dollar per troy ounce. Vi ser att 35 dollar är ett viktigt motstånd och att 30 dollar är ett viktigt stöd. Vi skrev förra veckan att en fortsatt nedgång till 30 dollar skulle vara ett bra köptillfälle. En stopp-loss-order bör då placeras strax under 30 dollar. Detta gäller fortfarande.
Platina
Platina föll ungefär som guldet, dock något mindre strax under 2 %. Situationen i Sydafrika är lugnare, men problemen kvarstår och gruvorna har svårt med lönsamheten. Det allmänna stämningsläget kring både bas- och ädelmetaller är dock inte det bästa just nu. Vi rekommenderar att man försöker komma in på den långa sidan i platina. Risken är dock påtaglig att priset faller ner till 1500 dollar per uns. Det tror vi i så fall är ett bra pris att köpa på.
Nedan ser vi priset på guld dividerat med priset på platina. Platina har utvecklats bättre än guld. Det är en tendens vi ”borde” se mer av med tanke på att priset på guld stigit så mycket över den historiska relationen till platina och att platinagruvorna har problem med lönsamheten. Vi anser att detta är ett bra argument för att sälja guld och köpa platina, allt annat lika, eller att köpa platina enbart.
Koppar
Det är lite motsägelsefullt just nu. Fokus ligger på USA där det fortsätter att komma in positiv konjunkturdata, något som naturligtvis borde vara positivt för metallerna. Efterfrågan ökar igen. Problemet är bara att de som investerat i råvaror på basis av fortsatta penningpolitiska åtgärder från centralbanken, blir besvikna (sannolikheten minskar för ytterligare stimulanser i takt med att ekonomin återhämtar sig). Positioner som togs i september likvideras. Förra fredagen redovisades amerikansk BNP-tillväxt starkare än väntat för kvartal 3 på 2 %, jämfört med 1,3 % kvartalet före. Oro för stormen under veckans inledning lade sordin på stämningen och vi fick se ett prisfall på mellan 2 och 3 %. Kina stimulerar via marknadsoperationer vilket fick den korta inhemska räntan att falla kraftigt. Metallpriserna återhämtade i princip hela veckans fall och stod i torsdags oförändrade. På fredagen kom nästa ”kalldusch” med starka siffror. Arbetsmarknadsstatistik kom in mycket bättre än väntat, och på samma tema, d.v.s. minskad sannolikhet för ytterligare stimulanser från FED, så rasade priserna igen. Tendensen varierar mellan basmetallerna. Koppar och nickel tog mest stryk, medan zinken går mot strömmen och är faktiskt upp ett par procent i veckan. Aluminium stänger oförändrad.
Koppar
Efter fredagens statistik tappade kopparn 2 % vilket också blir veckans facit. De starkare amerikanska siffrorna stärker dollarn, vilket traditionellt är negativt för dollarnoterade råvaror. Effekten är särskilt tydlig för ädelmetaller, men koppar har svårt att stå emot när dollarrörelsen blir kraftig (EURUSD föll från 1,2930 till 1,2835 under fredagseftermiddagen). LME-lagret har ökat med nästan 10 % de två senaste veckorna. Det ska inte ses som alltför negativt, då det främst är en effekt av terminskurvan, som en tid har varit i s.k. backwardation (terminspriserna är lägre an spot). Detta ”lockar fram” fysisk vara som inte är ämnad för omedelbar konsumtion. Vad som oroar är börslagret i Shanghai, som också ökade under veckan med 1,5 %. Inte så mycket, men det tyder på att Kinas konsumtion inte riktigt vill komma igång. I nuvarande marknadssituation kan det vara värt att avvakta och hålla sig neutral, men vi kvarstår med bedömningen att koppar har en i grunden stark fundamenta med relativt små globala lagernivåer. Minsta tendens till stimulanspaket från Kina så vänder trenden väldigt snabbt. Den tekniska analysen indikerar fortsatt prispress nästa vecka. Vi har $7600 för LME-koppar i sikte som en första ”jämna” stödnivå. Om den nivån bryter får vi inte räkna bort möjligheten för en tillfällig botten ned till $7400.
Som man ser i diagrammet ovan, har mycket handel tidigare skett i ett område kring 7500 dollar. I det området låg handeln mellan maj och början på september. Före det var det ett bottenområde även för perioden september till december. Vi gissar att samma köpintressen som fanns då, nog kommer att finnas kvar även nu i november. Kommer priset ner till 7500 ska man nog anse det vara ett bra köptillfälle. Det man köper då är t ex KOPPAR S.
För spannmål och övriga jordbruksprodukter hänvisas till senaste utgåvan av veckobrevet om jordbruksprodukter.
[box]SEB Veckobrev Veckans råvarukommentar är producerat av SEB Merchant Banking och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]
Disclaimer
The information in this document has been compiled by SEB Merchant Banking, a division within Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) (“SEB”).
Opinions contained in this report represent the bank’s present opinion only and are subject to change without notice. All information contained in this report has been compiled in good faith from sources believed to be reliable. However, no representation or warranty, expressed or implied, is made with respect to the completeness or accuracy of its contents and the information is not to be relied upon as authoritative. Anyone considering taking actions based upon the content of this document is urged to base his or her investment decisions upon such investigations as he or she deems necessary. This document is being provided as information only, and no specific actions are being solicited as a result of it; to the extent permitted by law, no liability whatsoever is accepted for any direct or consequential loss arising from use of this document or its contents.
About SEB
SEB is a public company incorporated in Stockholm, Sweden, with limited liability. It is a participant at major Nordic and other European Regulated Markets and Multilateral Trading Facilities (as well as some non-European equivalent markets) for trading in financial instruments, such as markets operated by NASDAQ OMX, NYSE Euronext, London Stock Exchange, Deutsche Börse, Swiss Exchanges, Turquoise and Chi-X. SEB is authorized and regulated by Finansinspektionen in Sweden; it is authorized and subject to limited regulation by the Financial Services Authority for the conduct of designated investment business in the UK, and is subject to the provisions of relevant regulators in all other jurisdictions where SEB conducts operations. SEB Merchant Banking. All rights reserved.
Analys
All eyes on OPEC V8 and their July quota decision on Saturday

Tariffs or no tariffs played ping pong with Brent crude yesterday. Brent crude traded to a joyous high of USD 66.13/b yesterday as a US court rejected Trump’s tariffs. Though that ruling was later overturned again with Brent closing down 1.2% on the day to USD 64.15/b.

US commercial oil inventories fell 0.7 mb last week versus a seasonal normal rise of 3-6 mb. US commercial crude and product stocks fell 0.7 mb last week which is fairly bullish since the seasonal normal is for a rise of 4.3 mb. US crude stocks fell 2.8 mb, Distillates fell 0.7 mb and Gasoline stocks fell 2.4 mb.
All eyes are now on OPEC V8 (Saudi Arabia, Iraq, Kuwait, UAE, Algeria, Russia, Oman, Kazakhstan) which will make a decision tomorrow on what to do with production for July. Overall they are in a process of placing 2.2 mb/d of cuts back into the market over a period stretching out to December 2026. Following an expected hike of 137 kb/d in April they surprised the market by lifting production targets by 411 kb/d for May and then an additional 411 kb/d again for June. It is widely expected that the group will decide to lift production targets by another 411 kb/d also for July. That is probably mostly priced in the market. As such it will probably not have all that much of a bearish bearish price impact on Monday if they do.
It is still a bit unclear what is going on and why they are lifting production so rapidly rather than at a very gradual pace towards the end of 2026. One argument is that the oil is needed in the market as Middle East demand rises sharply in summertime. Another is that the group is partially listening to Donald Trump which has called for more oil and a lower price. The last is that Saudi Arabia is angry with Kazakhstan which has produced 300 kb/d more than its quota with no indications that they will adhere to their quota.
So far we have heard no explicit signal from the group that they have abandoned the plan of measured increases with monthly assessments so that the 2.2 mb/d is fully back in the market by the end of 2026. If the V8 group continues to lift quotas by 411 kb/d every month they will have revived the production by the full 2.2 mb/d already in September this year. There are clearly some expectations in the market that this is indeed what they actually will do. But this is far from given. Thus any verbal wrapping around the decision for July quotas on Saturday will be very important and can have a significant impact on the oil price. So far they have been tightlipped beyond what they will do beyond the month in question and have said nothing about abandoning the ”gradually towards the end of 2026” plan. It is thus a good chance that they will ease back on the hikes come August, maybe do no changes for a couple of months or even cut the quotas back a little if needed.
Significant OPEC+ spare capacity will be placed back into the market over the coming 1-2 years. What we do know though is that OPEC+ as a whole as well as the V8 subgroup specifically have significant spare capacity at hand which will be placed back into the market over the coming year or two or three. Probably an increase of around 3.0 – 3.5 mb/d. There is only two ways to get it back into the market. The oil price must be sufficiently low so that 1) Demand growth is stronger and 2) US shale oil backs off. In combo allowing the spare capacity back into the market.
Low global inventories stands ready to soak up 200-300 mb of oil. What will cushion the downside for the oil price for a while over the coming year is that current, global oil inventories are low and stand ready to soak up surplus production to the tune of 200-300 mb.
Analys
Brent steady at $65 ahead of OPEC+ and Iran outcomes

Following the rebound on Wednesday last week – when Brent reached an intra-week high of USD 66.6 per barrel – crude oil prices have since trended lower. Since opening at USD 65.4 per barrel on Monday this week, prices have softened slightly and are currently trading around USD 64.7 per barrel.

This morning, oil prices are trading sideways to slightly positive, supported by signs of easing trade tensions between the U.S. and the EU. European equities climbed while long-term government bond yields declined after President Trump announced a pause in new tariffs yesterday, encouraging hopes of a transatlantic trade agreement.
The optimisms were further supported by reports indicating that the EU has agreed to fast-track trade negotiations with the U.S.
More significantly, crude prices appear to be consolidating around the USD 65 level as markets await the upcoming OPEC+ meeting. We expect the group to finalize its July output plans – driven by the eight key producers known as the “Voluntary Eight” – on May 31st, one day ahead of the original schedule.
We assign a high probability to another sizeable output increase of 411,000 barrels per day. However, this potential hike seems largely priced in already. While a minor price dip may occur on opening next week (Monday morning), we expect market reactions to remain relatively muted.
Meanwhile, the U.S. president expressed optimism following the latest round of nuclear talks with Iran in Rome, describing them as “very good.” Although such statements should be taken with caution, a positive outcome now appears more plausible. A successful agreement could eventually lead to the return of more Iranian barrels to the global market.
Analys
A shift to surplus will likely drive Brent towards the 60-line and the high 50ies

Brent sinks lower as OPEC+ looks likely to lift production in July by another 400 kb/d. Brent crude declined 0.7% yesterday to USD 64.44/b and traded in a range of USD 63.54 – 65.03/b. This morning Brent is down another 0.7% to USD 64/b along with expectations that OPEC+ will lift its production quota by another 411 kb/d in July.

Kazakhstan would be in breach even if the whole 2.2 mb/d of voluntary cuts are unwounded. The eight countries behind the 2.2 mb/d of voluntary cuts, the V8, have lifted their production quotas by close to 950 kb/d from April to June with unwinding starting in April. Over the coming week towards the end of May, the group will discuss what to do with quotas in July. Market expectations as well as indications from within the group is for another 411 kb/d hike also in July. Higher oil demand during summer both in the Middle East and globally is one reason for the hikes. Most of the additional production will not leave the Middle East but be consumed locally this summer. But Kazakhstan is also a major problem. The country produced 1.77 mb/d in April and 300 kb/d above its quota level. To maintain cohesion and credibility the group needs internal cooperation and harmony. Kazakhstan seems to have no plans to reduce production down to its quota. The alternative solution to reestablish internal harmony is to lift quotas up to where production is. The problem is that Kazakhstan only accounts for less than 5% of the overall production of V8. Thus even after unwinding all of the 2.2 mb/d, the quota of Kazakhstan would not rise much more than 100 kb/d. Far from the country’s overproduction of 300 kb/d in April.
A shift to surplus will likely drive Brent towards the 60-line and high 50ies. Losing front-end backwardation implies Brent crude down to the 60-line and high 50ies. Currently the Brent crude curve holds a front-end backwardation premium of USD 1.5/b versus the November price currently at USD 62.6/b. A result of an oil market which is still tight here and now. But if OPEC+ lifts production to a level where the market starts to run a surplus, then the front-end contract will flip from a USD 1.5/b premium vs. 4 months out to instead a comparable USD 1.5/b discount to 4 months out. That would bring the front-end contract down towards the 60-line and the high 50ies. This because a full out contango market usually also will drive the deferred contracts a bit lower as well. But this may not be all doom and gloom. A softer USD and a lower oil price is a powerful combo for global consumption. Global oil stocks are also low. This will help to cushion the downside.
Brent crude forward curve. Surplus and full contango would eradicate the front-end backwardation and drive Brent crude down towards the 60-line and high 50ies.

-
Nyheter4 veckor sedan
Utbudsunderskott och stigande industriell efterfrågan av silver på marknaden
-
Nyheter3 veckor sedan
Nystart för koppargruvan Viscaria i Kiruna – en av Europas största
-
Analys3 veckor sedan
Rebound to $65: trade tensions ease, comeback in fundamentals
-
Analys2 veckor sedan
Oil slips as Iran signals sanctions breakthrough
-
Nyheter2 veckor sedan
Förenade Arabemiraten siktar på att bygga ett datacenter på 5 GW, motsvarande fem stora kärnkraftsreaktorer
-
Analys4 veckor sedan
Whipping quota cheaters into line is still the most likely explanation
-
Nyheter3 veckor sedan
Stark affär för Pan American – men MAG Silvers aktieägare kan bli förlorare
-
Nyheter4 veckor sedan
Inflationsjusterat är olja nu billigare än på mitten av 1980-talet