Analys
SEB – Råvarukommentarer, 21 september 2012
Sammanfattning av rekommendationer
Summan av resultatet blev en liten förlust i veckan på -1%. Vi börjar bli något mer positiva till el jämfört med förra veckan. Efter rekylen i oljepriset är vi positiva till den också. Jordbruksprodukterna har successivt glidit över från köp- till neutral och nu sälj på majs. Möjligtvis kan det komma en rekyl upp på majs, vilket då blir ett säljtillfälle. För ädelmetaller är vi positiva. De gynnas på ett uppenbart sätt av monetär stimulans (“utan begränsning”) i USA, i Europa och i Japan.
Råolja – Brent
Brentkontraktet har, under en månads tid, fram till i måndags, handlats mellan 112 och 117 usd. Trots massiva stimulanser från FED och framgångarna i det europeiska arbetet mot en bankunion, har inte oljemarknaden lyckats bryta ur intervallet. Stundtals sökte sig priset ovan 117 men trycktes genast ned igen.
Vi har under en tid ansett att råoljan varit för högt prissatt. Det som mest drivit priset högre är utbudsstörningar i Nordsjön, stormen Isaac samt geopolitisk oro i Mellanöstern med sanktionerna mot Iran som största bidragare. Nu senast har ny oro tillkommit med de starka reaktionerna på Mohammed filmen. Samtidigt har Saudiarabien och bland annat Irak, producerat olja som mer än väl kompenserat bortfallet från Iran.
I förra veckan var all fokus på Federal Reserve, som också levererade, i linje med- eller mer än vad marknaden förväntat sig. Många tillgångsslag, inte minst metaller gick mycket starkt, både inför och efter FED beskedet. Oljan däremot var mer återhållen. Visserligen handlade man i en den övre delen av intervallet.
Därefter har dramatiken varit mycket stor. Det började med att amerikansk WTI olja på bara några minuter föll handlöst med 3-4 usd under extremt hög omsättning, se graf nedan. Teorierna kring vad som skedde är många, bland annat anges robothandel, ”fat fingers” och optionslösen som möjliga utlösande faktorer. Nymex ska ha inlett en undersökning. När den värsta röken lagt sig, så verkar det ändå som att även uttalanden och åtgärder från Saudiarabien, vilken länge agerat och argumenterat för lägre pris bidragit samt att marknaden, länge, faktiskt, negligerat negativ information. Kinesisk statistik visar bland annat på en svag utveckling i världens fabrik. I onsdags tilltog fallet då amerikansk oljelagerstatistik visade en mycket stor uppgång, +8.5 miljoner fat (mot förväntade +1.0) för råolja. Brent föll ned mot 107 men har sedan dess återhämtats och noteras senast på 109 usd.
I nuläget förhåller vi oss neutral men ser nivåer kring 105 USD som en mycket attraktiv nivå för en lång position.
Elektricitet
Elmarknaden har fortsatt nedåt och vi börjar närma oss nivåer för att börja bygga längd. Q1-13 terminen är senast omsatt på 40.70 EUR/MWh (tidigare kommunicerad target-nivå 40.00). Nedsidan börjar bli begränsad och vi står beredda på att köpa.
Väderprognoserna indikerar nu kallare och torrare väder och marginalkostnaden för koleldad elproduktion (MC kol), se graf nedan, vilken är en mycket viktig prisinput för de längre terminerna, har planat ut.
Just väderskifte och uppgång i MC kol är två viktiga ”triggers” för en prisuppgång. Q1-13 terminen på börsen har ännu inte stigit eller ens planat ut. Oftast brukar marknaden vara mycket snabb att ta till sig förändringar som dessa men än så länge är reaktionen väldigt försiktig. Vi räknar ändå med att uppsidan kan komma att bli explosiv, om än kanske kortvarig, varför en eventuell vinst bör tas hem relativt snabbt. En återgång till våtare/varmare väder kommer resultera i snabb korrektion ned igen. Brott av 40.00 nivån kan också öppna upp för större prisfall.
Vi håller fortsatt en neutral rekommendation men gör oss beredda att köpa.
Guld och Silver
Efter den initiala reaktionen efter FED har guld och silver inte orkat klättra vidare. Många aktörer som köpt på förväntningar om ytterligare stimulanser har legat beredda att ta hem vinster. Det gamla ordspråket ”buy the rumour and sell the fact” verkar gälla den har veckan. Undertonen är ändå stark och rekylerna endast marginella. Vi bedömer att priserna har fortsatt mer att ge med nivån $1800 inom räckhåll för guld (spot i London handlas kring $1862 i skrivandes stund). En tänkbar strategi (för den som inte redan köpt) är att bevaka den tidigare högsta nivån $1780 och agera på ett genombrott. Scenariot är likartat för silver med rekommenderad bevakning av förra veckans toppnivå på $35/oz ($34,50 i skrivandes stund).
Nedan ser vi kursdiagrammet för guld i dollar per troy ounce.
Nedan ser vi kursdiagrammet för silver i dollar per troy ounce.
Platina
Nyheten att Strejken vid Lonmins gruva i Sydafrika avblåstes i början av veckan ledde till en massiv våg av vinsthemtagningar i platina. Priset har rekylerat ner ca 6 % sen toppen i förra veckan – detta efter en oavbruten uppgång sen mitten av augusti med mer än 20 % över perioden. Vi bedömer dagens nivå, strax över $1600, som klart köpvärd. Oroligheterna i Sydafrika, som står för 75 % av världsutbudet, är inte över, och strejkhoten hänger över fler gruvor efter Lonmins uppgörelse. Gruvorna har redan lönsamhetsproblem (går med förlust) och risken för fortsatt minskat utbud i landet är stor. Vi ser den här rekylen som ett köptillfälle.
Nedan ser vi priset på guld dividerat med priset på platina. Vi ser att guld har utvecklats sämre än platina sedan mitten av augusti. Tekniskt ser den här trenden stark ut och har potential att gå från 1.05 till 1, dvs en outperformance på ytterligare 5% till platinas fördel. Det mesta av rörelsen från 1.15 är dock avklarad och platina har inte lång tid kvar att vara vår favorit bland ädelmetallerna.
Koppar
Effekten av FED:s penningpolitiska stimulanspaket slog igenom fullt ut förra fredagen med kraftiga prisuppgångar för både bas- och ädelmetaller. Veckan stängde på toppnivåer över hela linjen.
Efter en helg med eftertänksamhet och i viss mån ett uppvaknande med en industriell aktivitet globalt, som faktiskt är under avmattning, var stämningsläget mer avvaktande under denna vecka. Bank of Japan följde upp med ett paket natten mellan tisdag och onsdag, vilket ingav visst mod igen. Oljemarknaden har förbryllat många aktörer och går mot strömmen. Måndagskvällens något oförklarliga ras (oljan föll 4 % inom loppet av ett par minuter), följdes upp av ett kraftigt prisfall på onsdagskvällen, bl.a. efter större lagerökningar i USA än väntat. Oljefallet spred sig till metallerna som dessutom tappade mark efter en svag inköpschefsindex från Kina.
Priserna har nu överlag kommit tillbaka 1-4 % efter uppgångar i storleksordningen 10 % de senaste två veckorna. Undertonen är fortsatt stark med stöd av stimulanser. Nu måste den verkliga fysiska efterfrågan också komma ifatt. Än så länge är det lite tveksamt och marknaden kommer stå och väga för och emot de närmsta dagarna. Koppar är faktiskt upp sedan förra brevet och handlas idag torsdag till $8278 ($3,75(Lbs).
Toppnoteringen förra fredagen noterades till $8422. Marknaden har således endast fallit marginellt. Vi bedömer att finansiella aktörer som tidigare spekulerat i nedgång, nu har återköpt positioner. Tekniska fonder har börjat gå långa.
Industrin är än så länge avvaktande och brottas med en prisuppgång som inte riktigt speglar den
fundamentala situationen, och i många fall överstiger lagda budgetnivåer. Frågan är när (och om) industrin tvingas ”bita i det sura äpplet” och täcka in framtida behov. Centralbankerna visar att de menar allvar och stimulanserna fortsätter. Aktörerna väntar på mer från Kina. Mycket talar för en fortsatt stark trend i nästa vecka med test av nivåer upp mot $8500.
Vi väljer att på kort sikt rekommendera en lång position i koppar.
Kaffe
Kaffepriset har fortsatt att falla vilket till största del beror på att världens största kaffeproducent Brasilien har valt att gradvis sälja landets överskott av kaffe efter den senaste tidens prisuppgång. Som världens största kaffeodlande land står Brasilien för hela 25 procent av världens kaffeproduktion och ungefär 80 procent av landets produktion utgörs av arabicabönan.
Enligt Agriculture Ministry i Brasilien förväntas årets skörd motsvara 50,5 miljoner bags jämfört med 43,5 miljoner bags för samma period föregående år, en bag kaffe motsvarar cirka 60 kg. Skörden i Brasilien sträcker sig från april till september. En ökad export från Brasilien som en följd av försvagningen av landets valuta har bidragit till det lägre priset. Den ekonomiska osäkerhet som råder globalt väger också tungt på kaffemarknaden.
Socker
Priset på socker har fallit 3 procent under veckan som gått och handlar nu strax över 20 US cents per pound.
Som vi nämnt ovan så förväntas El Niño bli mild och således inte att medföra större produktionsstörningar i sockerproducerande länder. Terminskontrakt på socker i New York föll till tvåårslägsta efter att torrt väder och lagom mycket regn i Brasilien, världens största sockerproducent, gynnat utvinning av socker från sockerrör. Monsunregn i Indien, världens andra största sockerproducent, ökade förväntningarna på kommande skörd. Den förväntade utbudsökning har pressat ned priset på socker. Förra årets rekordhöga priser ledde till att Kina kraftigt ökade sockerproduktionen. Landet är världens största sockerimportör men kommer efter årets förväntade rekordskörd att minska importen och istället bli en nettoexportör. Sockerskörden i Kina inleds under oktober månad.
För 2012/13 spår International Sugar Organization ett globalt utbudsöverskott på 5,9 miljoner ton, något som begränsar uppsidepotentialen på socker.
Kakao
Kakaopriset fortsatte att falla efter förväntat regn i Elfenbenskusten och Ghana, världens största kakaoproducenter, vilket ökat förhoppningarna om skörden. Väderutsikterna i länderna de närmaste månaderna är avgörande för prisutvecklingen. Historiskt ser vi höga priser och stora investeringar har gjorts i Ghana vilket kan begränsa uppsidan.
Kakaomarknaden är en mycket oförutsägbar och känslig marknad där åtskilliga faktorer påverkar priset.
Flera av de kakaoproducerande länderna lider av inhemska oroligheter och det krävs stora investeringar och långsiktighet för att ett kakaoträd ska bära frukt. Produktionen är ofta kantad av protester och strejker om bättre arbetsförhållanden och träden är dessutom känsliga för sjukdomar.
Kakaopriset finner visst stöd från de diskussioner som förs mellan IMF och Elfenbenskustens Coffee and Cocoa Council, där det råder viss oenighet kring frakt av kakao. Exportörer som köpt kakao på landets elektroniska börs är inte säkra på att de verkligen får kakaon levererad.
Vi väljer att vara neutrala i kakao till nästa vecka.
Politik på agrimarknaden
Frankrike har kallat till ett krismöte med G20’s jordbruksministrar i mitten av oktober i Rom på för att diskutera hur man ska kunna bromsa de kraftiga prissvängningarna i spannmålsmarknaden, efter att årets torka och rekordhöga priser har skapat nya farhågor om en global matkris. Uttalandet kom efter samtal mellan Frankrikes president Francois Hollande och Jose Graziano da Silva, generaldirektör för FN:s livsmedels- och jordbruksorganisation (FAO). Flera förslag har lagts fram under de senaste dagarna, bland annat utveckling av strategiska lager och ett stopp i expanderingen av biobränsle som tillverkas av matgrödor.
För spannmål och övriga jordbruksprodukter hänvisas till gårdagens nyhetsbrev om jordruksprodukter.
[box]SEB Veckobrev Veckans råvarukommentar är producerat av SEB Merchant Banking och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]
Disclaimer
The information in this document has been compiled by SEB Merchant Banking, a division within Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) (“SEB”).
Opinions contained in this report represent the bank’s present opinion only and are subject to change without notice. All information contained in this report has been compiled in good faith from sources believed to be reliable. However, no representation or warranty, expressed or implied, is made with respect to the completeness or accuracy of its contents and the information is not to be relied upon as authoritative. Anyone considering taking actions based upon the content of this document is urged to base his or her investment decisions upon such investigations as he or she deems necessary. This document is being provided as information only, and no specific actions are being solicited as a result of it; to the extent permitted by law, no liability whatsoever is accepted for any direct or consequential loss arising from use of this document or its contents.
About SEB
SEB is a public company incorporated in Stockholm, Sweden, with limited liability. It is a participant at major Nordic and other European Regulated Markets and Multilateral Trading Facilities (as well as some non-European equivalent markets) for trading in financial instruments, such as markets operated by NASDAQ OMX, NYSE Euronext, London Stock Exchange, Deutsche Börse, Swiss Exchanges, Turquoise and Chi-X. SEB is authorized and regulated by Finansinspektionen in Sweden; it is authorized and subject to limited regulation by the Financial Services Authority for the conduct of designated investment business in the UK, and is subject to the provisions of relevant regulators in all other jurisdictions where SEB conducts operations. SEB Merchant Banking. All rights reserved.
Analys
Soon into the $50ies/b unless OPEC+ flips to production cuts
Brent crude fell 3.8% yesterday to $62.71/b. With that Brent has eradicated most of the gains it got when the US announced sanctions related to oil sales by Rosneft and Lukeoil on 22 October. Just before that it traded around $61/b and briefly touched $60.07/b. The US sanctions then distorted the reality of a global market in surplus. But reality has now reemerged. We never held much belief that 1) The sanctions would prevent Russian oil from flowing to the market via the dark fleet and diverse ship to ship transferee. Russia and the world has after all perfected this art since 2022. Extra friction in oil to market, yes, but no real hinderance. And 2) That Trump/US would really enforce these sanctions which won’t really kick in before 21 November. And post that date they will likely be rolled forward or discarded. So now we are almost back to where we were pre the US sanctions announcement.

OPEC revising (and admitting) that the global oil market was running a surplus of 0.5 mb/d in Q3-25 probably helped to drive Brent crude lower yesterday. The group has steadfastly promoted a view of very strong demand while IEA and EIA have estimated supply/demand surpluses. Given OPEC’s heavy role in the physical global oil market the group has gotten the benefit of the doubt of the market. I.e. the group probably knows what it is talking about given its massive physical presence in the global oil market. The global oil market has also gotten increasingly less transparent over the past years as non-OECD increasingly holds the dominant share of global consumption. And visibility there is low.
US EIA report: US liquids production keeps growing by 243 kb/d YoY in 2026. Brent = $55/b in 2026. The monthly energy report from the US energy department was neither a joy for oil prices yesterday. It estimated that total US hydrocarbon liquids production would grow by 243 kb/d YoY to 2026 to a total of 23.8 mb/d. It has upped its 2026 forecast from 23.4 mb/d in September to 23.6 mb/d in October and now 23.8 mb/d. For now prices are ticking lower while US EIA liquids production estimates keeps ticking higher. EIA expects Brent to average $55/b in 2026.
IEA OMR today. Call-on-OPEC 2026 at only 25.4 mb/d. I.e. OPEC needs to cut production by 3.7 mb/d if it wants to balance the market. The IEA estimated in its Monthly Oil Market Report that a balanced oil market in 2026 would require OPEC to produce only 25.4 mb/d. That is 3.7 mb/d less than the group’s production of 29.1 mb/d in October.
OPEC+ now has to make some hard choices. Will it choose market share or will it choose price? Since August there has been no further decline in US shale oil drilling rig count. It has instead ticked up 4 to now 414 rigs. A lower oil price is thus needed to drive US production lower and make room for OPEC+. Down in the 50ies we need to go for that to happen. We think that first into the 50ies. Then lower US oil rig count. Then lastly OPEC+ action to stabilize the market.
Analys
Trump’s China sanctions stance outweighs OPEC+ quota halt for Q1-26
Easing last week and lower this morning as Trump ”non-enforcement of sanctions towards China” carries more weight than halt in OPEC+ quotas in Q1-26. Brent crude calmed and fell back 1.3% to $65.07/b last week following the rally the week before when it touched down to $60.07/b before rising to a high of $66.78/b on the back of new US sanctions on Rosneft and Lukeoil. These new sanctions naturally affect the biggest buyers of Russian crude oil which are India and China. Trump said after his meeting last week with Xi Jinping that: ”we didn’t really discuss the oil”. China has stated explicitly that it opposes the new unilateral US sanctions with no basis in international law. There is thus no point for Trump to try to enforce the new sanctions versus China. The meeting last week showed that he didn’t even want to talk to Xi Jinping about it. Keeping these sanctions operational on 21 November onwards when they kick into force will be an embarrassment for Donald Trump. Come that date, China will likely explicitly defy the new US sanctions in yet another show of force versus the US.

Halt in OPEC+ quotas shows that 2026 won’t be a bloodbath for oil. Though still surplus in the cards. Brent crude started up 0.4% this morning on the news that OPEC+ will keep quotas unchanged in Q1-26 following another increase of 137k b/d in December. But following a brief jump it has fallen back and is now down slightly at $64.7/b. The halt in quotas for Q1-26 doesn’t do anything to projected surplus in Q1-26. So rising stocks and a pressure towards the downside for oil is still the main picture ahead. But it shows that OPEC+ hasn’t forgotten about the price. It still cares about price. It tells us that 2026 won’t be a bloodbath or graveyard for oil with an average Brent crude oil price of say $45/b. The year will be controlled by OPEC+ according to how it wants to play it in a balance between price and volume where the group is in a process of taking back market share.
Better beyond the 2026 weakness. Increasing comments in the market that the oil market it will be better later. After some slight pain and surplus in 2026. This is definitely what it looks like. The production forecast for non-OPEC+ production by the US EIA is basically sideways with no growth from September 2025. Thus beyond surplus 2026, this places OPEC+ in a very comfortable situation and with good market control.
US IEA October forecast for US liquids and non-OPEC+, non-US production. No net production growth outside of OPEC+ from September 2025 to end of 2026. OPEC+ is already in good position to control the market. It still want’s to take back some more market share. Thus still 2026 weakness.

Analys
OPEC+ quotas looks set to rise and US oil sanctions looks set to be toothless
Down this morning with concerns that US won’t enforce Russian oil sanctions towards China. Brent crude closed up 0.7% yesterday to a close of $65.0/b after having traded in a fairly narrow range of $64.06 – 65.15/b. This morning it is down 0.1% at $64.7/b while the ICE Gasoil crack is down 1% as reports from Trump’s high level talks with Xi Jinping sows doubts about the enforcement of the new US sanctions towards Russia’s Lukoil and Rosneft.

Concerns that US sanctions will create significant friction in crude and product markets. Much focus in the oil market yesterday was on whether the recent new sanctions on Rosneft and Lukeoil would have a material impact on the supply/demand balance in the global oil market. Total CEO, Patrick Pouyanne, said that the market was underestimating the sanctions with three Indian refineries accounting for half of India’s Russian crude oil imports now placing crude oil orders elsewhere. FGE added that there would be massive trade friction over the coming 6-8 weeks with 800k b/d of products and 1m b/d of crude at risk of being stranded at sea in November and December. While Brent crude traded to an intraday low of $60.07/b on 20 October, it is currently only up $3.4/b since its lowest recent close of $61.3/b on 17 October. That is not much in the scale of things. Maybe the market is underestimating the problem as argued by Total and FGE. But Russia and its shadow fleet companions have been hard at work avoiding western sanctions since 2022. Today they are experts at this. Ship to ship transfers of crude to hide that the oil is coming from Russia. Blending Russian crude into other streams. And if Russian crude oil is cheap then there is a lot of profits on the table for willing hands.
But it is highly unlikely that the US will enforce Russian oil sanctions when it comes to China. Both crude oil and gasoil are down this morning in part because Trump said about his meeting with Xi Jinping that ”we really didn’t discuss the (Russian) oil”. China is one of the biggest buyers of Russian crude oil. Not discussing the new US sanctions with China is a clear signal that these sanctions won’t be enforced. China has been standing up against the US this year on any issue of importance. China’s Foreign Ministry spokesperson Guo Jiakun stated right after the new sanctions were announced that China “oppose unilateral sanctions which lack a basis in international law and authorization of the UN Security Council”. China won’t be bullied by over something as important as its oil purchases. If Trump tried to push the issue on sanctions on Russian oil versus China he would lose. He would get nowhere. So sensibly enough he didn’t lift the topic at the high level meeting. So China will likely pick up Russian crude cargoes who no one else dare to touch. Naturally at a bargain as well. If at all, the new sanctions are not in effect anyhow before 21 November. And as it said in the sanctions: ”may” and ”run the risk of” be prosecuted. Donald Trump thus stands free to not enforce the new sanctions. And how can he enforce them versus India if he can’t/won’t enforce them versus China. Again, as we said on 24 October: ”Sell the (sanctions) rally..”.
OPEC+ likely to lift its December quotas by 137k b/d on 2 November. OPEC+ will on 2 November discuss what it wants to do with its quotas for December. We expect the group to lift its quotas with an additional 137k b/d as it has done the last couple of meetings.
Crude oil at sea rose 69m b over week to 26 October and is up 253m b since mid-August.

-
Nyheter3 veckor sedanZenith Energy tar historiskt kliv, får klartecken för prospektering av Italiens största uranfyndigheter
-
Nyheter3 veckor sedan2026 blir ett år med låga oljepriser, men om ett par år blir priserna högre
-
Nyheter3 veckor sedanTuff marknad för stål, SSAB hanterar situationen
-
Nyheter3 veckor sedanVenezuela har världens störta oljereserv, men producerar lite
-
Nyheter3 veckor sedanDenison Mines stärker greppet om Athabasca, köper in sig i Skyharbours uranprojekt vid Russell Lake
-
Nyheter2 veckor sedanZenith Energy väcker Italiens uranarv till liv – ”Vi är egentligen redan i förproduktionsfas”
-
Nyheter3 veckor sedanÖkad efterfrågan på olja och naturgas fram till 2050 enligt IEA
-
Nyheter3 veckor sedanTyskland ska bygga 10 GW nya gaskraftverk















