Följ oss

Analys

SEB Jordbruksprodukter, 6 oktober 2014

Publicerat

den

SEB Veckobrev med prognoser på råvaror

SEB - Prognoser på råvaror - CommodityRåvaror att köpa och säljaPriserna på jordbruksprodukter har fallit mycket, mer än de flesta andra råvaror i år. Nu börjar prisfallen bli mindre och det finns tecken på trendbrott i flera av dem. Ett trendbrott innebär i sig inte att en ny trend uppåt etableras omedelbart, men det värsta är över och risk / reward är större på uppsidan än nedsidan.

Torkan i Brasilien, som är skrämmande intensiv är en trendförändrare. Den gör att skörden av sojabönor och majs omöjligen kan bli så stor som tidiga prognoser indikerat.

Odlingsväder

Som vi ser väntas västra Europa få upp till dubbla den normala nederbörden de kommande två veckorna. Det väntas regna över Skanderna, vilket fyller på vattenmagasinen inför vintern, vilket påverkar elpriset i Norden. Det är samtidigt väldigt torrt i östra Europa.

Prognoskartan för nederbörden i USA visar torrt väder i ’corn belt’ och blötare typiska veteodlingsområden som Kansas och Oklaholma.

Väder

Ryssland, Ukraina, Vitryssland, och överhuvud taget alla länder kring Svarta havet väntas på 40-60% av normal nederbörd de kommande två veckorna.

Väder

I Brasilien ser väderleksprognosen förskräckande torr ut. Stora och viktiga odlingsområden väntas få mindre än 20% av normal nederbörd de kommande två veckorna. Detta är en rejäl trendförändrare för soja, majs, socker och kanske kaffe.

Väder

Indiens monsun fortsätter att vara mindre intensiv än normalt.

Väder

Australien väntas få mindre nederbörd än förväntat, utom just i SW, där odlingen av vete huvudsakligen sker.

Väder

Vete

Vetepriset (novmeberterminen på Matif) har tagit sig upp från 150 euro nästan till 160. Där finns dock ett starkt motstånd och ur teknisk synvinkel skulle man kunna tänka sig en rekyl nedåt. Detta är dock ändå förmodligen en så låg nivå att det skulle kunna handla om de lägsta nivåerna för den här säsongen.

Vetepris

I nedanstående diagram ser vi hur Matifs ”spotkontrakt” utvecklat sig de senaste tio åren. Priset är på en nivå som tidigare varit bottennivåer. Därmed ska man inte utgå från att priset vänder upp från den här nivån genast. Tidigare har priset stannat på en låg nivå i flera månader, innan det vänt upp igen.

Vetepris

Chicagovetet (december) har en liten bit kvar på nedsidan innan marknaden rör vid ett starkt stöd.

Chicagovetet (december)

Nedan ser vi terminskurvorna i fredags och en vecka tidigare för Matif respektive Chicago. Det är contango på båda marknader.

Tervminskurvor vete

Matifs novemberkontrakt håller sig i samma relation som tidigare till Chicagos decemberkontrakt.

Vete

Sådden av höstvete har nått 43% färdigt. Det är den snabbaste takten de senaste åren och nästan 10% snabbare än genomsnittet för de senaste åren.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Vetesådden

I den senaste GASC-tendern tog Frankrike hem allt, men till riktigt låga priser. Amerikanskt vete offererades inte alls.

StatsCanada visar på en skörd (preliminär) på 27.5 mt, 26.8 mt lägre än förra året. Det var i stort sett i linje med förväntningarna.

Non-commercials i CFTC:s rapport verkar ha passerat den mest korta positionen. I den senaste rapporten hade de köpt tillbaka en del av den korta positionen.

Vete

Det börjar utveckla sig till köpläge i vete. Det finns antagligen utrymme för en liten nedgång på kort sikt, men på längre sikt finns en klar uppsidespotential.

Majs

Decemberkontraktet CZ4, ligger som i ser i kursdiagrammet nedan, precis under motståndslinjen för den fallande pristrenden. Motståndet är ännu inte brutet, men det kan mycket väl ske den här veckan. Det markerar i så fall slutet på den fallande pristrenden. Det är inte detsamma som att en stigande pristrend tar vid, men ofta är det början på en uppgång.

Majspris

Crop condition låg oförändrat på höga 74% good/excellent i måndags.

Crop condition

Non-commercials köpte ytterligare några kontrakt i veckan.

Non-commercials

DOE rapporterade i veckan som gick att etanolproduktionen i USA sjönk igen, som vi ser i diagrammet nedan. Hösten är en säsongsmässigt svag period och produktionen kommer säkerligen att ta mer fart från mitten av oktober.

DOE

Vi vänder alltså till köprekommendation.

Sojabönor

Sojabönorna (SX4) har under september fallit från 1000 cent ner till 912. Det verkar som om det finns stöd för priset vid 900. Bryts det, finns nästa stöd vid 800 cent.

Sojabönorna (SX4)

Sojamjölet föll, som förutspåddes för två veckor sedan, ner till 300 dollar. Det kan mycket väl vara slutet på nedgångsfasen.

Sojamjölet

Sojaoljan har fallit i pris med ungefär 25% sedan i våras (för ny skörd). Den fallande pristrenden bröts för en månad sedan och sedan des har priset stabiliserat sig strax över 32 dollar och med ett tak på 34 dollar. Prisfallet lär ha kylt av all expansion av palmoljeoldling och därmed kan en rekyl uppåt i priset på vegetabilisk olja motiveras. För sojaolja är det i så fall till 36 eller kanske 38 dollar. På dessa nivåer finns starka motstånd, där 38 dollar är det starkare av de två.

Sojaoljan

Crop condition för sojabönor steg återigen upp till 72% good / excellent.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Crop condition för sojabönor

Non-commmercials nettosålda position verkar inte vilja bli mer såld än vad den är. Den senaste veckan köpte spekulanterna tillbaka 7400 kontrakt och är nu nettosålda 78,808 kontrakt.

Non-commmercials

Jag tror att såväl sojaolja som sojamjöl och därmed sojabönor kan ha funnit en botten och går därmed över till köprekommendation.

Raps

Novemberkontraktet för rapsfrö som ”skulle” ha rekylerat ner igen, gick rakt igenom tekniskt motstånd, upp till 325 euro i fredags. Det är samma höga nivå som priset hade innan det föll kraftigt ner mot 300 euro i september. Priset ”borde” gå ner igen från den här nivån.

Rapspris

Statistics Canada raporterade preliminära skördeestimat i veckan som gick. För canola estimerades en skörd på 14.08 mt, vilket är 21.6% mindre än förra året. Det var i princip i linje med förväntningarna.

Vi fortsätter med säljrekommendation på rapsterminer.

Potatis

Potatispriset har hållit sig över 6 euro den senaste månaden, sedan den fallande pristrenden bröts. Det är ett gott tecken. Priset stängde på 6.20 euro. Marknaden brukar vara svag fram till slutet av oktober och sedan stiga till en topp i december. Om man köper potatis nu, ska man försökta ta sig ur positionen i december allra senast. Därefter är det inte lätt att veta vart priset tar vägen. Potatis har handlats till noll i USA, därför att det kan vara värt att sälja en vara som potatis till noll för att bli av med den.

Potatispris

Skörden i nordvästra Europa går mot sitt slut. Total produktion i NWE ser ut att kunna bli 27 mt, vilket är i nivå med produktionen år 2011 och högre än förra och förrförra året. Hektarskörden ser ut att kunna bli 49 ton per hektar, vilket är 9% högre än förra året. De regn som nu drar in över just NWE kan dock orsaka en del problem för den skörd som är kvar att ta upp.

Gris

Lean hogs decemberkontrakt ligger kvar kring 95 cent per pund där priset legat den senaste månaden.

Grispris

Mjölk

Terminerna på smör och SMP ligger kvar i princip på den nivå de haft den senaste veckan.

Mejeripriser

För två veckor sedan var det många som tolkade det då oförändrade priset på Fonterra-auktionen som att ”botten är nådd”. Jag påpekade att det sällan är så och att trenden fortsätter längre än de flesta kan föreställa sig. Den senaste Fonterra-auktionen den första oktober visade 7.3% lägre pris, i genomsnitt.

Smörpriset föll med 6.6% medan SMP backade med mer blygsamma 2.7%. Helmjölkspulver föll med hela 10%. Osten verkar ha sett sin värsta nedgång, med 1.2%.

EU:s stöd för lagring drogs som bekant tillbaka i sin helhet efter att det visat sig att Italienska kooperativ försökt fuska till sig stöd på ett sätt som var så stötande att stödet helt och hållet alltså togs bort.

Terminspriserna är dock så låga på Eurex att det förmodligen är en bra idé att köpa till de nivåerna om man lyckas med det, och absolut avhålla sig från att sälja terminer. En sådan prissäkring skulle bli alldeles för dyr i dagens läge.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Socker

Torkan i Brasilien bör kunna ge stöd för sockerpriset. Tekniskt finns dock motstånd strax över dagens pris på 16.44 cent per pund.

Sockerpris

Nedan ser i prisutvecklingen för spotkontraktet de senaste tio åren. Prisfallet tog ner råsockerpriset till 13 cent, som utgjorde bottennoteringen år 2010. Det var en nivå där köpare dök upp och det skedde samtidigt som väderleksprognosen för Brasilien såg allt torrare ut. Det är torrt även i nordvästra Indien, som också är centrum för den indiska sockerrörsodlingen. Indien och Brasilien är världens största producenter av socker.

Spotpris socker

[box]SEB Veckobrev Jordbruksprodukter är producerat av SEB Commodities Sales desk och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]

Detta marknadsföringsmaterial, framtaget av SEB’s Commodities Sales desk, har upprättats enbart i informationssyfte.

Även om innehållet är baserat på källor som SEB bedömt som tillförlitliga ansvarar SEB inte för fel eller brister i informationen. Den utgör inte oberoende, objektiv investeringsanalys och skyddas därför inte av de bestämmelser som SEB har infört för att förebygga potentiella intressekonflikter. Yttranden från SEB’s Commodities Sales desk kan vara oförenliga med tidigare publicerat material från SEB, då den senare hänvisas uppmanas du att läsa den fullständiga rapporten innan någon åtgärd vidtas.

Dokumentationen utgör inte någon investeringsrådgivning och tillhandahålls till dig utan hänsyn till dina investeringsmål. Du uppmanas att självständigt bedöma och komplettera uppgifterna i denna dokumentation och att basera dina investeringsbeslut på material som bedöms erforderligt. Alla framåtblickande uttalanden, åsikter och förväntningar är föremål för risker, osäkerheter och andra faktorer och kan orsaka att det faktiska resultatet avviker väsentligt från det förväntade. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida resultat. Detta dokument utgör inte ett erbjudande att teckna några värdepapper eller andra finansiella instrument. SEB svarar inte för förlust eller skada – direkt eller indirekt, eller av vad slag det vara må – som kan uppkomma till följd av användandet av detta material eller dess innehåll.

Observera att det kan förekomma att SEB, dess ledamöter, dess anställda eller dess moder- och/eller dotterbolag vid olika tillfällen innehar, har innehaft eller kommer att inneha aktier, positioner, rådgivningsuppdrag i samband med corporate finance-transaktioner, investment- eller merchantbankinguppdrag och/eller lån i de bolag/finansiella instrument som nämns i materialet.

Materialet är avsett för mottagaren, all spridning, distribuering mångfaldigande eller annan användning av detta meddelande får inte ske utan SEB:s medgivande. Oaktat detta får SEB tillåta omfördelning av materialet till utvald tredje part i enlighet med gällande avtal. Materialet får inte spridas till fysiska eller juridiska personer som är medborgare eller har hemvist i ett land där sådan spridning är otillåten enligt tillämplig lag eller annan bestämmelse.

Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) är ett [publikt] aktiebolag och står under tillsyn av Finansinspektionen samt de lokala finansiella tillsynsmyndigheter i varje jurisdiktionen där SEB har filial eller dotterbolag.

Fortsätt läsa
Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Analys

Brent crude up USD 9/bl on the week… ”deal around the corner” narrative fades

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

Brent is climbing higher. Front-month is at USD 106.3/bl this morning, close to a weekly high and a USD 9/bl jump from Mondays open. This is the move we flagged as a risk earlier in the week: the market shifting from ”a deal is around the corner” to ”this is going to take longer than we thought”.

Ole R. Hvalbye, Analyst Commodities, SEB
Ole R. Hvalbye,
Analyst Commodities, SEB

During April, rest-of-year Brent remained remarkably stable around USD 90/bl. A stability which rested on one single assumption: the SoH reopens around 1 May. That assumption is now slowly falling apart.

As we highlighted yesterday: every week of delay beyond 1 May adds (theoretically) ish USD 5/bl to the rest-of-year average, as global inventories draw 100 million barrels per week. i.e., a mid-May reopening implies rest-of-year Brent closer to USD 100/bl, and anything pushing into June or July takes us meaningfully higher.

What’s changed in the last 48 hours:

#1: The US military has formally warned that clearing suspected sea mines from SoH could take up to six months. That is a completely different timescale from what the financial market is pricing. Even a political deal tomorrow does not immediately reopen the strait.

#2: Trump has shifted his tone from urgency to ”strategic patience”. In yesterday’s press conference: ”Don’t rush me… I want a great deal.” The market is reading this as a president no longer feeling pressured by timelines, with the naval blockade running in the background.

#3: So far, the military activity is escalating, not de-escalating. Axios reports Iran is laying more mines in SoH. The US 3rd carrier strike group (USS George H.W. Bush) is arriving with two countermine vessels. Trump yesterday ordered the US Navy to destroy any Iranian boats caught laying mines. While CNN reports that the Pentagon is actively drawing up plans to strike Iranian SoH capabilities and individual Iranian military leaders if the ceasefire collapses. i.e., NOT a attitude consistent with an imminent deal!

Spot crude and product prices eased off the early-April highs on a combination of system rerouting and deal optimism. Both now weakening. Goldman estimates April Gulf output is reduced by 14.5 mbl/d, or 57% of pre-war supply, a number that keeps getting worse the longer this drags on.

Demand-side adaptation is ongoing: S. Korea has cut its Middle East crude dependence from 69% to 56% by pulling more from the Americas and Africa, and Japan is kicking off a second round of SPR releases from 1 May. But SPRs are finite.

Ref. to the negotiations, we should not bet on speed. The current Iranian leadership is dominated by genuine hardliners willing to absorb economic pain and run the clock to extract concessions. That is not a setup for a rapid resolution. US/Israeli media briefings keep framing the delay as ”internal Iranian divisions”, the reality is more complicated and points toward weeks and months, not days.

Our point is that the complexity is large, and higher prices have only just started (given a scenario where the negotiations drag out in time). The market spent April leaning on the USD 90/bl rest-of-year assumption; that case is diminishing by the hour. If ”early May reopening” is replaced by ”June, July or later” over the next week or two, both crude and products have meaningful room to reprice higher from here. There is a high risk being short energy and betting on any immediate political resolution(!).

Fortsätt läsa

Analys

Market Still Betting on Timely Resolution, But Each Day Raises Shortage Risk

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

Down on Friday. Up on Monday. The Brent June crude oil contract traded down 5.1% last week to a close of $90.38/b. It reached a high of $103.87/b last Monday and a low of $86.09/b on Friday as Iran announced that the Strait of Hormuz was fully open for transit. That quickly changed over the weekend as the US upheld its blockade of Iranian oil exports while Iran naturally responded by closing the SoH again. The US blew a hole in the engine room of the Iranian ship TOUSKA and took custody of the ship on Sunday. Brent crude is up 5.6% this morning to $95.4/b.

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

The cease-fire is expiring tomorrow. The US has said it will send a delegation for a second round of negotiations in Islamabad in Pakistan. But Iran has for now rejected a second round of talks as it views US demands as  unrealistic and excessive while the US is also blocking the Strait of Hormuz.

While Brent is up 5% this morning, the financial market is still very optimistic that progress will be made. That talks will continue and that the SoH will fully open by the start of May which is consistent with a rest-of-year average Brent crude oil price of around $90/b with the market now trading that balance at around $88/b.

Financial optimism vs. physical deterioration. We have a divergence where the financial market is trading negotiations, improvements and resolution while at the same time the physical market is deteriorating day by day. Physical oil flows remain constrained by disrupted flows, longer voyage times and elevated freight and insurance costs.  

Financial markets are betting that a US/Iranian resolution will save us in time from violent shortages down the road. But every day that the SoH remains closed is bringing us closer to a potentially very painful point of shortages and much higher prices.

The US blockade is also a weapon of leverage against its European and Asian allies. When Iran closed the SoH it held the world economy as a hostage against the US. The US blockade of the SoH is of course blocking Iranian oil exports. But it is also an action of disruption directed towards Europe and Asia. The US has called for the rest of the world to engaged in the war with Iran: ”If you want oil from the Persian Gulf, then go and get it”. A risk is that the US plays brinkmanship with the global oil market directed towards its  European and Asian allies and maybe even towards China to force them to engage and take part. Maybe unthinkable. But unthinkable has become the norm with Trump in the White House.

Fortsätt läsa

Analys

TACO (or Whatever It Was) Sends Oil Lower — Iran Keeps Choking Hormuz

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

Wild moves yesterday. Brent crude traded to a high of $114.43/b and a low of $96.0/b and closed at $99.94/b yesterday. 

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

US – Iran negotiations ongoing or not? What a day. Donald Trump announced that good talks were ongoing between Iran and the US and that the 48 hour deadline before bombing Iranian power plants and energy infrastructure was postponed by five days subject to success of ongoing meetings. Iranian media meanwhile stated that no meetings were ongoing at all.

Today we are scratching our heads trying to figure out what yesterday was all about.

Friends and family playing the market? Was it just Trump and his friends and family who were playing with oil and equity markets with $580m and $1.46bn in bets being placed by someone in oil and equity markets just 15 minutes before Trump’s announcement?

Was Trump pulling a TACO as he reached his political and economic pain point: Brent at $112/b, US Gas at $4/gal, SPX below 200dma and US 10yr above 4.4%?

Different Iranian factions with Trump talking with one of them? Are there real negotiations going on but with the US talking to one faction in Iran while another, the hardliners, are not involved and are denying any such negotiations going on?

Extending the ultimatum to attack and invade Kharg island next weekend? Or, is the five day delay of the deadline a tactical decision to allow US amphibious assault ships and marines to arrive in the Gulf in the upcoming weekend while US and Israeli continues to degrade Iranian military targets till then. And then next weekend a move by the US/Israel to attack and conquer for example the Kharg island?

We do not really know which it is or maybe a combination of these.

We did get some kind of TACO ydy. But markets have been waiting for some kind of TACO to happen and yesterday we got some kind of TACO. And Brent crude is now trading at $101.5/b as a result rather than at $112-114/b as it did no the high yesterday.

But what really matters in our view is the political situation on the ground in Iran. Will hardliners continue to hold power or will a more pragmatic faction gain power?

If the hardliners remain in power then oil pain should extend all the way to US midterm elections. The hardliners were apparently still in charge as of last week. Iran immediately retaliated and damaged LNG infrastructure in Qatar after Israel hit Iranian South Pars. The SoH was still closed and all messages coming out of Iran indicated defiance. Hardliners continues in power has a huge consequence for oil prices going forward. The regime has played its ’oil-weapon’ (closing or chocking the Strait of Hormuz). It is using it to achieve political goals. Deterrence: it needs to be so politically and economically expensive to attack Iran that it won’t happen again in the future. Or at least that the US/Israel thinks 10-times over before they attack again. The highest Brent crude oil closing price since the start of the war is $112.19/b last Friday. In comparison the 20-year inflation adjusted Brent price is $103/b. So Brent crude last Friday at $112.19/b isn’t a shockingly high price. And it is still far below the nominal high of $148/b from 2008 which is $220/b if inflation adjusted. So once in a lifetime Iran activates its most powerful weapon. The oil weapon. It needs to show the power of this weapon and it needs to reap political gains. Getting Brent to $112/b and intraday high of $119.5/b (9 March) isn’t a display of the power of that weapon. And it is not a deterrence against future attacks.

So if the hardliners remain in power in Iran, then the SoH will likely remain chocked all the way to US midterm elections and Brent crude will at a minimum go above the historical nominal high of $148/b from 2008.

Thus the outlook for the oil price for the rest of the year doesn’t depend all that much of whether Trump pulls a TACO or not. Stops bombing or not. It depends more on who is in charge in Iran. If it is the hardliners, then deterrence against future attacks via chocking of the SoH and high oil prices is the likely line of action. It is impacting the world but the Iranian ’oil-weapon’ is directed towards the US president and the the US midterm elections.

If a pragmatic faction gets to power in Iran, then a very prosperous future is possible. However, if power is shifting towards a more pragmatic faction in Iran then a completely different direction could evolve. Such a faction could possibly be open for cooperation with the US and the GCC and possibly put its issues versus Israel aside. Then the prosperity we have seen evolving in Dubai could be a possible future also for Iran.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

So far it looks like the hardliners are fully in charge. As far as we can see, the hardliners are still fully in control in Iran. That points towards continued chocking of the SoH and oil prices ticking higher as global inventories (the oil market buffers) are drawn lower. And not just for a few more weeks, but possibly all the way to the US midterm elections. 

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära