Följ oss

Nyheter

Samma väder som förra året men elpriset är sju gånger högre

Publicerat

den

Nu utökar banken sitt utbud och lanserar som första aktör möjligheten att ta en position med fem gångers hävstång.

Just nu ligger temperaturen i landet cirka 1- 4 grader under det normala, förra året samma vecka var det ännu kallare. Trots det är elpriset sju gånger högre än förra året. Enligt elbolaget Bixias elprisrapport kommer genomsnittspriset för veckan hamna på cirka 45 öre per kWh att jämföra med samma period förra året då det låg på drygt 6 öre.

Johan Sigvardsson, elprisanalytiker på Bixia
Johan Sigvardsson, elprisanalytiker på Bixia

Det är många faktorer som påverkar elpriset. Till stor del styrs det av vädret – ju kallare temperaturer desto mer el använder vi. Vid ansträngda effektlägen främst vintertid är en skillnad i temperatur mer viktig när efterfrågan stiger och priset går upp. På våren och sommaren är värmen inte lika avgörande då elanvändningen är låg. Trots att vi nu har ungefär samma temperatur som förra året och producerar mer el i Norden, är priset på el alltså mycket högre.

– Det beror till stor del på att exportmöjligheterna har förändrats. Sedan den  havsbaserade strömkabeln Nordlink, mellan södra Norge och nordvästra Tyskland, togs i drift i slutet av förra året har vi kunnat exportera mer el från Norden till kontinenten där priserna är högre. Det gör också att incitamenten att producera för vattenkraftsproducenterna ökar, förklarar Johan Sigvardsson, elprisanalytiker på Bixia.

I länder som Tyskland och Holland styrs elpriset i mycket högre utsträckning av bränslepriserna på kol och gas.

– De högre bränslepriserna har medfört ett högre elpris på kontinenten, och med ökade exportmöjligheter produceras också mer el från vattenkraftverken än det gjorde samma period förra året då elpriset var extremt lågt även i Europa. Då var bränslepriserna väldigt pressade till följd av corona, lågkonjunktur och oljepriskrig, säger Johan Sigvardsson.

Ytterligare en förklaring till att priset är så mycket högre nu än förra året är tillgången på vattenkraft.

– Förra året hade vi extrema mängder snö och vatten i våra nordiska magasin, så ser det inte ut idag när läget har normaliserats. Trots att vårfloden så smått har börjat är den inte alls lika intensiv som förra året och producenterna har mycket bättre kontroll, säger Johan Sigvardsson.

Fortsätt läsa
Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Nyheter

Indien ska bygga ut kolkraften med 46 procent

Publicerat

den

Indiens flagga

Indien planerar att bygga ut sin kolkraft med 46 procent från dagens 210 GW. Det är i linje med landets behov säger Pankaj Agarwal på energimydigheten. Hur man ska göra med ytterligare utbyggnad av kolkraft efter 2035 kommer man att utvärdera längre fram.

Indien bygger även ut sol- och vindenergi, men har nyligen dragit i nödbromsen på många projekt. Efterfrågan på elektricitet som bara finns ibland är låg, trots att staten har pressat delstaternas energibolag att köpa.

Kol är en viktig energikälla i Asien. Indonesien stoppade nyligen förtida nedstägning av ett kolkraftverk och det kinesiska kolkraftverket Beilun blev nyligen störst i världen med 7,34 GW.

Fortsätt läsa

Nyheter

Samtal om skog och sand

Publicerat

den

Skog med morgonsol

Ett samtal om skog med Christian Kopfer på Handelsbanken och om bristvaran sand med forskaren Lova Shildt på Stockholms Universitet.

Fortsätt läsa

Nyheter

Indonesien stoppar förtida nedstängning av kolkraft

Publicerat

den

Kolkraftverket Cirebon-1 i Indonesien som skulle stängas i förtid och fungera som ett flaggskepp för insatserna att få Asiens ekonomier att överge fossila bränslen kommer inte att göra det.

Enligt ett avtal mellan Indonesiens regering, Asiatiska utvecklingsbanken och andra partner som slöts vid klimatmötet COP28 i Dubai 2023 skulle Cirebon-1 i västra Java stängas sju år tidigare än planerat.

Indonesiens finansminister har dock nu meddelat att regeringen avbryter den tidiga stängningen eftersom kraftverket ”fortfarande har en lång livslängd och använder superkritisk teknik, som är relativt bättre”, och tillade: ”Vi letar efter ett alternativ.”

Reuters rapporterar att ”Cirebon-avtalet har setts som ett testfall för tidig avveckling av kolkraftverk i utvecklingsländer inom ramen för Just Energy Transition Partnership (JETP)”.

Det var inte helt oväntat, Indonesien använder allt mer elektricitet och har stora koltillgångar. Landet har som mål att öka kolkraften, att då stänga ett kolkraftverkverk finns det ingen logik i.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära