Följ oss

Nyheter

Rumäniens spannmålsskörd pressas av torka

Publicerat

den

Jordbruk från ovan

På grund av en långvarig torka beräknas Rumäniens spannmålsproduktion 2020/2021 falla med 2,6 procent. Detta trots en ökning om 2,2 procent av det planterade området, enligt en Global Agricultural Information Network-rapport från det amerikanska jordbruksdepartementet (USDA).

Som ett resultat beräknas den totala spannmålsexporten för det kommande regleringsåret minska med 5,5 procent att jämföras med en ökning av exporten på 9,5 procent regleringsåret 2019/2020.

Jordbruk från ovan

Mitt i rädslan för att det skulle bli brist på spannmål och oljefröer upphörde den rumänska regeringen tillfälligt med export av oljefröer och spannmål till marknader utanför EU i mitten av april. Beslutet upphävdes emellertid en vecka senare efter press från producenter och EU-kommissionen.

USDA uppskattar en nedgång i veteproduktionen 2020/2021 till 8,3 miljoner ton från 8,6 miljoner ton, trots en ökning om 5,2 procent av planterade hektar.

Rumäniens majsarea spås förbli stabil på 2,65 miljoner hektar och USDA beräknar en liten minskning av produktionen till 14 miljoner ton under det kommande regleringsåret, som börjar 1 juli.

Produktionen av korn beräknas minska med 3 procent till 1,55 miljoner ton 2020/2021, sade USDA. Korn är främst en exportgröda i Rumänien. 85 procent av den rumänska kornexporten skickas till marknader utanför EU.

Fortsätt läsa
Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Nyheter

Priset på silver och olja möttes för första gången på över 45 år

Publicerat

den

Priset på silver i relation till olja

För första gången på över 45 år har silver och olja uppnått en prisparitet. Självklart inte om vi mäter uns mot uns eller fat mot fat. Men silver prissätts i USD per uns och olja i USD per fat. Ett fat brentolja och ett uns silver kostade för ett antal timmar sedan båda 63,80 USD.

Nu rör sig priserna självklart hela tiden, och i skrivande stund har silverpriset fortsatt att stiga och oljepriset fortsatt att gå ner.

Fortsätt läsa

Nyheter

Investerare driver efterfrågan på silver

Publicerat

den

Graf över silverpriset

Priset på silver stiger hela tiden till nya höjder. Silver är verkligen ädelmetallen som ibland handlas som en industrimetall och ibland som ett derivat på guld. På senare tid är det investerare som kommit in och ser det som en billigare ädelmetall än guld. Jeffrey Christian säger i denna video att det är investerare som har drivit metallen sedan hela två år tillbaka.

Han tar även upp att det finns ytterligare en faktor förutom industriell efterfrågan och investerare som köper, nämligen hur investerare som äger silver agerar. Och de senare säljer inte. Fler investerare som köper och färre som säljer, det sätter fart på priset.

Fortsätt läsa

Nyheter

Lars Henriksson om prisuppgången för både guld och silver

Publicerat

den

Guld mot M2

Lars Henriksson beskriver guldets kraftiga uppgång som en del av en långsiktig trend driven av växande misstro mot det globala finansiella systemet och världens fiatvalutor. Han menar att åratal av mycket expansiv penning- och finanspolitik, i kombination med geopolitisk osäkerhet och erfarenheter av sanktioner och frysta tillgångar, har fått både stater och investerare att söka sig till guld som värdebevarare. Den tillfälliga nedgången under hösten ser han som en naturlig rekyl efter extrema uppgångar, inte som ett trendbrott. På ett års sikt bedömer han att guldpriset kan nå runt 4 800 dollar per uns och på längre sikt även passera 5 000 dollar, även om uppgångstakten dämpas. Samtidigt framhåller han att silver haft ännu starkare utveckling tack vare sin industriella användning och att fokus framöver sannolikt breddas till fler råvaror, där han ser stor potential i exempelvis jordbruksråvaror. Guld och råvaror bör enligt honom ses som ett långsiktigt komplement i portföljen snarare än en ersättning för aktier.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära