Följ oss

Nyheter

Platinapriset når högsta nivån på sex år

Publicerat

den

Ädelmetallen platina (platinum)

Platinapriset nådde denna vecka sin högsta nivå på sex år efter att handlarna hoppas på en ekonomisk återhämtning. Råvarumarknadens investerare hoppas att starkare efterfrågan från bilindustrin, tillsammans med förväntningar på ytterligare stimulans och en svagare dollar ska stödja efterfrågan.

Platina-tacka från Credit Suisse

”Platinas fundamentala egenskaper är attraktiva när det har varit underskott under några år”, sade Ross Norman, en oberoende analytiker för nyhetsbyrån Reuters. Han prognostiserade att metallen skulle nå till 1316 dollar per troy ounce i år.

Norman lyfte fram potentiell leveransosäkerhet i Sydafrika, som står inför en kronisk brist på el som har stört normala gruvförhållanden, och gjort det svårt för gruvorna att producera metallen.

På efterfrågesidan har analytiker pekat på förra månadens ökade bilförsäljning jämfört med föregående år i Kina, världens största bilmarknad. Den ökande efterfrågan på bilar stödde också efterfrågan på platina i bilkatalysatorer som är utformade för att begränsa utsläpp från avgaser.

Nyheter

Priset på arabica-kaffebönor är nu över 4 USD per pund för första gången någonsin

Publicerat

den

Kaffebönor

Priset på arabica-kaffebönor har rusat i höjden och nu passerades precis 4 USD per pund på råvarubörsen i New York. Det är mer än dubbelt så högt som för ett år sedan.

De två stora producenterna Brasilien och Vietnam har haft dåligt väder för kaffeodling. När Donald Trump började gå till attack med tariffer, då blev marknaden även nervös över att kaffe från Colombia.

Världen har nu under hela fyra år konsumerat mer arabica-kaffe än den producerat, dvs lagren av kaffebönor är enormt låga. Förbättras inte produktionen under 2025 som kommer det bli ännu mer pressat.

Graf över priset på arabica-kaffe på New York-börsen
Fortsätt läsa

Nyheter

Belgien gör en u-sväng, går från att lägga ner kärnkraft till att bygga ny

Publicerat

den

Belgien

Belgien har de senaste åren stängt ner kärnkraftreaktorer och hade planerat att fasa ut kärnkraft helt. Till följd av Rysslands krig i Ukraina så har dock flera politiska partier bestämt sig för att landet ska göra en u-sväng i frågan. En överenskommelse blev klar i fredags.

Belgien har idag fem reaktorer, Doel 1, 2 och 4 samt Tihange 1 och 3. Doel 3 stängdes ner i september 2022 och Thihange 2 i januari 2023. Det var tänkt att Doel 4 och Tihange 3 skulle stängas ner under 2025.

I ett första steg så ser landet nu till att livslängden för Doel 4 och Tihange 3 förlängs med tio år, vilket gör att landet kommer att behålla 4 GW elektricitet från kärnkraft.

Samtidigt inleder Belgien nu en satsning på att bygga 4 GW ny elproduktion från kärnkraft. SMR-reaktorer finns med i de tidiga planerna, men man vill även ha stora reaktorer.

Kärnkraften är del av en övergripande satsning på fossilfri energi i landet som använder relativt mycket fossil energi.

Fortsätt läsa

Nyheter

NCC bygger testanläggning för kärnkraftsbolaget Blykalla i Oskarshamn

Publicerat

den

Blykalla SEALER-E i Oskarshamn

NCC ska på uppdrag av Blykalla och Uniper Sverige bygga en testanläggning för kärnkraft i Oskarshamn. Blykalla utvecklar små modulära reaktorer (SMR), och NCC ska uppföra en byggnad kopplad till testverksamheten.

Företaget Blykalla utvecklar och bygger små modulära reaktorer som är kylda av bly. Som ett nästa steg i deras utvecklingen byggs nu en testanläggning på kärnkraftverket OKG på Simpevarpshalvön, cirka 3 mil norr om Oskarshamn.

– Denna testanläggning är en milstolpe för svensk kärnkraftsinnovation och ett viktigt steg mot vårt mål att bygga Europas första avancerade SMR. Vi är glada att samarbeta med NCC, vars expertis inom industribyggnation kommer att säkerställa ett högkvalitativt genomförande av detta viktiga projekt, säger Jacob Stedman, vd för Blykalla.

NCC:s uppdrag är att uppföra en byggnad för testverksamhet i anslutning till den framtida reaktorbyggnaden, samt utföra markarbeten och installationer kopplat till denna byggnad. NCC har haft uppdrag på området i Oskarshamn sedan slutet av 1960-talet och har stor kompetens för de mycket speciella och krävande projekt som utförs vid kärnkraftverket.

– Det händer mycket inom energiområdet just nu och vi följer utvecklingen noga. Det här är ett spännande projekt där vi kan bidra med vår byggexpertis både vad gäller industribyggnation, ny teknik och relaterade områden som exempelvis eldistribution, elproduktion och elöverföring, säger Helena Hed, affärsområdeschef NCC Green Industry Transformation.

Byggnationen inleds i februari och väntas färdigställd i juni 2025.

Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära