Följ oss

Nyheter

Nu tas nästa steg i utvecklingen av ny kärnkraft i Sverige

Publicerat

den

Blykalla-teknologi med skärgård i bakgrunden

Nu inleds nästa kapitel för den svenska kärnkraften. Uniper Sverige, Blykalla och KTH har skickat in en ansökan till Energimyndigheten om medfinansiering av en icke-nukleär prototyp för att utveckla framtidens reaktorteknologi. Detta är andra steget av tre i utvecklingen och kommersialiseringen av en ny typ av reaktorer i Sverige under 2030-talet.

Sverige står inför en enorm utmaning och har stort behov av ny elproduktion. Utöver behovet av att ersätta produktion som faller för åldersstrecket väntas det svenska elbehovet öka med uppemot 100 TWh årligen fram till mitten av århundradet. Detta ställer enorma krav på elsystemet och på rätt förutsättningar för att skapa ett fossilfritt samhälle.

Avancerad, hållbar kärnkraft med passiv säkerhet som kan serietillverkas i form av små modulära reaktorer (SMR) erbjuder alla fördelar som dagens kärnkraft gör men är avsevärt mer mångsidig och flexibel. Bland annat möjliggör de en omfattande utbyggnad av vindkraft och solenergi och kan dessutom tillhandahålla andra nyttor än elproduktion, såsom tillverkning av en kombination av vätgas, bio- och elektro-bränslen. Ytterligare tillämpningsområden är högvärdig processvärme och direkt infångning av koldioxid ur atmosfären.

Sverige kommer även i framtiden att ha ett stort behov av stabil energiproduktion som tillsammans med förnybara energikällor och ett moderniserat elnät säkerställer att vi inte bara har leverans av el årets alla timmar, utan också att denna el är fossilfri och konkurrenskraftig. På så sätt kan vi även bidra med stor klimatnytta i övriga Europa, samt med ny exportteknik till hela världen.

– Vi ser en tydlig roll för kärnkraften i framtidens energisystem, och vi satsar därför på att utveckla framtidens kärnkraft i samarbete med företaget Blykalla som har patent på design och material för en liten modulär reaktor med blykylning och passiv säkerhet, säger Johan Svenningsson, VD Uniper Sverige.

Samarbetet utformas som ett Joint Venture och är öppet för en rad olika aktörer inom industri och akademi. Till projektet kopplas ett akademiskt nätverk som utgår från KTH.

– Den teknik vi utvecklat i Blykalla är nu så mogen att vi tillsammans med Uniper kan börja uppföra en icke-nukleär prototyp för att i ett senare steg möjliggöra en kommersialisering av en ny reaktor. Det är ett stort och viktigt steg framåt för svensk reaktorteknologi, säger Professor Janne Wallenius, grundare av Blykalla.

– Genom att inleda arbetet i god tid skapar vi handlingsfrihet längre fram – både för oss själva och för Sverige som land. Givet den korta tidsperiod som återstår tills vi ska ha uppnått netto noll-utsläpp i Sverige är det viktigt att vi inte stänger några dörrar. I det ingår att politiker och myndigheter även stöttar utvecklingen av ny kärnkraft. En sådan satsning skulle även fungera som en vitamininjektion till den akademiska forskningen på energiområdet. Teknisk utveckling av detta slag är en självklarhet i ett avancerat välfärdsland, säger Johan Svenningsson.

Ansökan bygger vidare på projektet ”Sunrise” som Stiftelsen för Strategisk Forskning stöttat med 50 miljoner kronor för att utveckla design, materialteknologi och säkerhetsanalys för en avancerad blykyld forsknings- och demonstrationsreaktor. I Sunrise medverkar bland andra KTH, Luleå universitet och Uppsala universitet.

Förutsatt att Energimyndigheten beviljar anslag och att finansieringen säkras, blir nästa steg att bygga en eldriven icke-nukleär prototyp för att testa och verifiera material och teknik i en miljö av smält bly vid höga temperaturer. Prototypen, som ska drivas i fem år med start 2024, är planerad att uppföras på OKG:s område vid Simpevarp utanför Oskarshamn.

– KTH ser fram emot ett utökat samarbete med Uniper och Blykalla. Detta är direkt i linje med den långsiktiga strategi som vi identifierat inom Sunrise och utgör det andra steget av tre för utvecklingen av ny kärnteknik på svensk mark, säger Professor Pär Olsson, Prefekt för fysikinstitutionen på KTH och föreståndare för Sunrise.

Den svenska satsningen på ny kärnkraft i form av SMR har sällskap av flera liknande initiativ runtom i världen. Det pågår en snabb utveckling av flera olika tekniker och tillämpningar av kärnkraft. I USA har t.ex. Bill Gates TerraPower, General Electric Hitachi och X-Energy fått anslag för att bygga två avancerade demonstrationsreaktorer, och bolaget NuScale har fått federala medel för att uppföra en lösning grundad på 12 SMR i grupp under 2020-talet. I Storbritannien har Rolls Royce beviljats medfinansiering för att uppföra en vattenkyld SMR innan 2031. I vårt direkta närområde undersöker bland annat Estland möjligheterna att bygga SMR.

Genom detta initiativ tar nu även Sverige ett konkret steg mot att utveckla teknik, kunnande och kompetens kring ny avancerad kärnkraft.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Nyheter

Kärnkraft, vattenkraft, vind och sol beräknas tillsammans stå för 35 procent av Kinas energi 2035

Publicerat

den

Energirapport i Kina

Den 8 september presenterade Kinas statliga energijätte National Energy Group sin nya rapport China Energy Outlook 2025–2060 vid ett seminarium i Peking. Rapporten ger en omfattande prognos för landets energibehov.

Rapporten visar att Kinas energiförbrukning fortsatt väntas öka under de närmaste tio åren och nå omkring 7,1–7,2 miljarder ton kolenheter (TCE) runt 2035, en ökning på cirka 20 procent jämfört med i dag. Kärnkraft, vattenkraft, vind och sol beräknas tillsammans nå en andel på 35 procent år 2035 och vidare till 80 procent år 2060.

Kol, olja och gas i omvandling

Trots omställningen kommer kol att spela en fortsatt stor roll på kort sikt. Konsumtionen väntas stiga till massiva 4,95–5,1 miljarder ton under den kommande femårsperioden och ligga kvar på över 4,6 miljarder ton fram till 2035. Därefter väntas gradvis nedgång i takt med att äldre gruvor fasas ut.

Oljeanvändningen har redan nått sitt maximum på omkring 730–750 miljoner ton per år. Med ökande elbilsanvändning och mognad i petrokemisk industri spås förbrukningen sjunka till cirka 700 miljoner ton 2030. Naturgas pekas ut som en viktig övergångsenergi och väntas nå en topp på nära 600 miljarder kubikmeter runt 2035.

Kraftig ökning av elbehovet

Rapporten framhåller att Kinas elförbrukning kommer att fortsätta växa stabilt. Den årliga tillväxten under 2026-2030 förväntas ligga på 4,5 procent och därefter omkring 2,9 procent. Elanvändningen spås nå 13,3 biljoner kilowattimmar 2030, 15,3 biljoner 2035 och kulminera kring 18 biljoner mellan 2050 och 2060.

Ökad självförsörjning

Rapporten betonar även vikten av energisäkerhet och självförsörjning. Kinas nuvarande primärenergisjälvförsörjningsgrad ligger på runt 80 procent och väntas stiga till över 90 procent omkring 2045.

Fortsätt läsa

Nyheter

ABB och Blykalla samarbetar kring kärnkraftsteknik för sjöfartsindustrin

Publicerat

den

Fartyg från ovan

ABB har undertecknat ett samförståndsavtal (MoU) med det svenska kärnkraftsföretaget Blykalla för att stödja och påskynda användandet av små modulära blykylda reaktorer inom sjöfartsindustrin.

Detta avtal bygger vidare på villkoren i ett befintligt samförståndsavtal mellan Blykalla och ABB som undertecknades i oktober 2024, och som syftar till att utveckla blykyld SMR-teknik för att stödja Sveriges behov av ren energi. Avtalet utökar partnerskapet och ligger i linje med den växande trenden med kärnkraft som marin kraftkälla.

Blykallas svenska avancerade blyreaktor (SEALER) är en mycket kompakt, passivt säker reaktor med inbyggda säkerhetsstrukturer vilket innebär att de inte kräver några åtgärder från operatören. Det var en av tre reaktorer som identifierades i projektet Nuclear Propulsion for Merchant Ships I (NuProShip I), som syftar till att anpassa en generation IV-SMR till kraven hos kommersiella fartyg – särskilt större fartyg. ABB:s expertis inom systemintegration samt kraftdistributions-, styr- och automationsteknik, kommer att vara avgörande för att säkerställa en framgångsrik implementering av SMR som en lösning ombord.

“Vi är glada att utöka vårt partnerskap med ABB inom detta strategiskt viktiga område. Med vår kompakta reaktordesign ser vi en unik möjlighet att leda vägen inom maritim kärnkraftsdrift – en lösning som är unikt positionerad för att möta sektorns efterfrågan på ren energi”, säger Jacob Stedman, VD för Blykalla. “Att förverkliga denna vision kommer att kräva ett ekosystem av engagerade partners, och detta samarbete är en avgörande byggsten.”

“SMR:er har betydande potential att driva minskade koldioxidutsläpp, och vårt samarbete med Blykalla kommer att bidra till att öka deras möjligheter inom maritima tillämpningar”, säger Juha Koskela, global chef för ABB:s division Marine & Ports. “Nästa generations SMR:er kommer att möjliggöra innovativa fartygsdesigner som kan bidra till att minska utsläppen jämfört med fartyg som drivs med kolbaserade bränslen. Vi är stolta över att samarbeta med Blykalla i vad som representerar ett viktigt steg på sjöfartens resa mot minskade koldioxidutsläpp.”

Fortsätt läsa

Nyheter

En samtal om läget för skog, papper och massa

Publicerat

den

Skog med morgonsol

Det är tufft för den svenska skog- och pappersindustrin, och i Kina sker produktionen till priser som inte är hållbara för många av företagen där. Analytikern Oskar Lindström på Danske Bank kommenterar läget, förklarar varför kinesiska massaterminer styr börskurserna och hur han ser på framtiden. Han kommenterar även hur det aktuella läget kring tullar, samt hur de bolagen i vår region mår.

Vi får även några kommentarer om köttmarknaden, där biffpriserna just nu är höga både här i Sverige och internationellt.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära