Nyheter
Norge överväger att begränsa elexporten för att förhindra inhemsk elkris

Norge kan snart införa en regel för att minska sin enorma elexport om nivåerna vid reservoarer för vattenkraftproduktion sjunker till kritiskt låga nivåer. Detta är ett försök att förhindra kraftbrist och ytterligare ökningar av de inhemska energiräkningarna. Norges energiminister Terje Aasland sa till norska medier, som Bloomberg citerar, att regeringen kan införa gränser för elexport om vattnet i reservoarerna sjunker till ”mycket låga” nivåer.

En nedskärning av norsk kraftexport skulle märkas i nordvästra Europa, som i sig brottas med problem med kol- och kärnkraftverk på grund av den låga vattennivån i floder som begränsar koltillförseln via pråmar. De höga temperaturerna har lett till varmt flodvatten vilket är olämpligt för att kyla kärnreaktorer med.
Som ett resultat av dessa problem och osäkerheten om naturgasförsörjningen från Ryssland, steg kraftpriserna i Tyskland för det kommande året till rekordnivå på fredagen.
Sommarens torra väder i Europa har påverkat norsk vattenkraft, som står för 90 procent av norsk kraftproduktion. De återstående cirka 10 procent av elförsörjningen i Norge kommer från vindkraft.
Medan Europa kämpar för att skaffa naturgas för vinterkraftproduktion och uppvärmning, har Västeuropas största olje- och gasproducent, Norge, ett helt annat kraftproblem i sommar – torrt väder, som utarmar vattenreservoarerna för vattenkraft.
Även om Norge inte använder gas för elproduktion, känns Europas gas- och energikris också där. De senaste veckorna har vattenkraftsproducenter avskräckts från att tappa mer vatten för vattenkraftproduktion för att spara vatten till vintern. Operatörerna ombads också att inte exportera för mycket el till resten av Europa eftersom reservoarerna inte är lika fulla som tidigare år. De ombads också att inte förlita sig på import från Europa, som själva kämpar med energiförsörjningen. Några norska företag, inklusive den största elproducenten Statkraft, har följt vädjan från nätoperatören Statnet om att inte producera för mycket el nu.
Nyheter
Ett samtal om guld, silver, uran, koppar och olja

Handelsbankens råvaruexpert Christian Kopfer gästar EFN för att ge sin syn på råvarorna guld, silver, uran, koppar och olja.
Nyheter
Guld kostar för första gången någonsin 3600 USD per uns

Priset på guld har denna kväll svensk tid nått 3600 USD per uns för första gången någonsin. Nedanstående graf är från handeln på CME-börsen i USA.
Samtidigt som länder arbetar med att pressa ner den korta räntan så fortsätter de långa räntorna, dvs obligationer på 10-30 år, att stiga kraftigt. Och de långa räntorna är inte höga för att marknaden förväntar sig att ekonomin ska växa kraftigt på lång sikt, utan för att den förväntar sig att inflationen kommer att stiga snabbare än den nominella avkastningen. Det är ett förhållande som skriker köpläge i guld.

Nyheter
Ombytliga elpriser på elmarknaden

Försommarens låga elpriser vände i juli och fortsatte uppåt under augusti, vilket även märks nu när den första höstmånaden inleds. Vädret, tillfälligt minskad elproduktion och oförutsedda händelser gör stor skillnad på elpriset.

Sommaren inleddes med historiskt låga elpriser. I norra Sverige, i elområde 1, noterades ett medelpris på 3,03 öre/kWh för juni månad, den lägsta nivån sedan elprisområden infördes 2011. Marknaden förväntade sig fortsatt låga elpriser men elpriset under juli och augusti blev nästan dubbelt så högt som väntat. Samtidigt har prisskillnaderna mellan norr och söder fortsatt att öka.
– Oförutsägbarheten gör det väldigt utmanade att förutspå elpriserna. Det är många faktorer som bidrar till dagens varierande priser. Främst vädret men även händelser som är svåra att förutspå påverkar elpriset. I ett historiskt perspektiv ligger elpriserna ändå på normala nivåer och blir hösten blötare än vanligt kommer det att verka stabiliserande, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning.
Den nordiska kärnkraften har just nu cirka 65 procent av sin installerade kapacitet i drift. I Sverige är tre av sex reaktorer avställda. I kombination med mindre vind- och vattenkraft skapar det ett underskott i elproduktionen vilket driver upp elpriserna, framförallt i elområdena 3 och 4, södra Sverige.
Medelspotpris | Augusti 2024 | Augusti 2025 |
Elområde 1, Norra Sverige | 8,86 öre/kWh | 23,79 öre/kWh |
Elområde 2, Norra Mellansverige | 8,51 öre/kWh | 23,15 öre/kWh |
Elområde 3, Södra Mellansverige | 8,54 öre/kWh | 48,77 öre/kWh |
Elområde 4, Södra Sverige | 45,93 öre/kWh | 73,48 öre/kWh |
-
Nyheter3 veckor sedan
Omgående mångmiljardfiasko för Equinors satsning på Ørsted och vindkraft
-
Nyheter4 veckor sedan
Lundin Gold hittar ny koppar-guld-fyndighet vid Fruta del Norte-gruvan
-
Nyheter2 veckor sedan
Meta bygger ett AI-datacenter på 5 GW och 2,25 GW gaskraftverk
-
Nyheter4 veckor sedan
Guld stiger till över 3500 USD på osäkerhet i världen
-
Analys3 veckor sedan
What OPEC+ is doing, what it is saying and what we are hearing
-
Nyheter2 veckor sedan
Aker BP gör ett av Norges största oljefynd på ett decennium, stärker resurserna i Yggdrasilområdet
-
Nyheter4 veckor sedan
Alkane Resources och Mandalay Resources har gått samman, aktör inom guld och antimon
-
Nyheter4 veckor sedan
Lyten, tillverkare av litium-svavelbatterier, tar över Northvolts tillgångar i Sverige och Tyskland