Följ oss

Nyheter

Molybdenpriset i Europa når rekordhög nivå

Publicerat

den

Kopparmarknaden tog en paus i veckan efter åtta raka dagar av uppgångar, men inte förrän kopparpriset nådde en ny sexmånaders högsta nivå på 4,39 USD per pound (9 680 USD per ton), vilket är en uppgång i år på 12 procent.

Kopparaktier fick en flygande start år 2023 på grund av optimism över en återhämtning efter covid i Kina som förbrukar mer än hälften av världens koppar.

Kopparproducenternas marginaler stärks också av en ökning i priset på molybden, ofta producerad som en biprodukt av porfyrkoppargruvor. Den globala molybdenproduktionen på 300 000 ton per år är i första hand avsedd för stålindustrin.

Argus rapporterar att de europeiska priserna på molybden nu är på de högsta nivåerna sedan företaget lanserade sin lagerutvärdering i Rotterdam 2019. Detta beror på att utbudet från Kina avtar. Kina producerar över 40 procent av världens molybden. Priset på kinesiskt ferro-molybden nådde 15-åriga toppar nyligen.

”Det finns ingen tillgänglighet på marken och en del personer flög faktiskt material från Kina” sa en handlare i Europa till Argus.

”Den globala molybdenkonsumtionen förväntas fortsätta att öka under det kommande decenniet i takt med att efterfrågan på molybdenhaltiga stål ökar. Men produktionen har pressats av lägre molybdenhalt i utvunna malmsömmar och brist på nya molybdenprojekt för att möta efterfrågan”, framgår det av Argus analys.

Det är osannolikt att Kinas grepp om marknaden kommer att slappna av inom kort. Zijin Mining, som med cirka 500 000 ton per år är världens nionde största kopparproducent, förvärvade förra året världens största primära molybdengruva med en årlig produktion på 27 200 ton per år.

I Kanada driver Stuhini Exploration molybdenprojektet Ruby Creekl. Enligt företagets resursberäkningar från mars 2022 innehåller Ruby Creek drygt 196 000 ton molybden tillsammans med fyndighetens guld- och silvermalm.

Nyheter

Spotpriset på guld över 4300 USD och silver över 54 USD

Publicerat

den

Guld- och silvertackor

Guldpriset stiger i ett spektakulärt tempo, nya rekord sätts nu på löpande band. Terminspriset ligger oftast före i utvecklingen, men ikväll passerade även spotpriset på guld 4300 USD per uns. Guldet är just nu som ett ångande tåg som det hela tiden skyfflas in mer kol i. En praktisk fördel med ett högre pris är att det totala värdet på guld även blir högre, vilket gör att centralbanker och privatpersoner kan placera mer pengar i guld.

Även spotpriset på silver har nu passerat 54 USD vilket innebär att alla pristoppar från Hunt-brödernas klassiska squeeze på silver har passerats med marginal. Ett högt pris på guld påverkar främst köpare av smycken, men konsekvensen av ett högt pris på silver är betydligt mer kännbar. Silver är en metall som används inom många olika industrier, i allt från solceller till medicinsk utrustning.

Fortsätt läsa

Nyheter

Guld och silver stiger hela tiden mot nya höjder

Publicerat

den

Utvecklingen för guldaktier bättre än allt annat

Priserna på guld och silver stiger hela tiden mot nya höjder. Eric Strand går här igenom vilka faktorerna som ligger bakom uppgångarna och vad som kan hända framöver. Han får även kommentera aktier inom guldgruvbolag som har haft en bättre utveckling än nästan allt annat. Han säger bland annat att uppgången kommer från låga nivåer och att det i genomsnitt är en mycket högre kvalitet på ledningarna för bolagen idag.

Fortsätt läsa

Nyheter

Samtal om sällsynta jordartsmetaller, guld och silver

Publicerat

den

Guld, silver och sällsynta jordartsmetaller

Samtal om sällsynta jordartsmetaller, guld och silver, samt gruvbolag. Clara My Lernborg på EFN ger sin syn på sällsynta jordartsmetaller som blivit centrala i den globala geopolitiken. Sarah Tomlinson på Metals Focus ger sin syn på guld. Eric Strand på AuAg Fonder ger sin syn på guld, silver och relaterade gruvbolagsaktier.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära