Följ oss

Nyheter

Lucara Diamond Corp – Familjen Lundin tar ännu ett bolag till Sverige

Publicerat

den

Lucara Diamond Corp - Lundins företag noteras i Stockholm

Lucara Diamond Corp - Lundins företag noteras i StockholmLundinsfären tar ytterligare ett bolag till Stockholm under 2011, denna gång är det diamantbolaget Lucara Diamond Corp som nu listas på First North under november eller i alla fall innan utgången av 2011. Uppgifterna varierar, något som kan bero på att det ännu är lösa trådar som skall redas ut, något som alla som har varit inblandade i en listningsprocess vet alltid förekommer. När det gäller en parallellnotering är det än mer att hålla reda på.

I samband med att Lucara listas på First North är det sagt att familjen Lundin skall flytta huvudnoteringen av Lucara till Torontobörsens stora lista. Diamantbolaget Lucara har gruvprojekt i Botswana och Lesotho. Nyligen kunde bolaget meddela stora framsteg i utvecklingen av dess helägda diamantgruva AK6 i Botwsana, som snabbt närmar sig ett slutförande, samt provbrytningen vid dess 75 procentigt ägda Mothae diamant gruva i Lesotho, som snart kommer att flytta in i pre-feasibility skede.

AK6 projektet

Under tredje kvartalet gjordes ”utmärkta framsteg” vid utvecklingen av AK6 projektet vid bolagets helägda dotterbolag, Boteti Mining (Pty) Ltd Construction. Projektet avancerade från ett färdigställande om 55 procent i slutet av andra kvartalet till 84 procent i slutet av tredje kvartalet 2011. Detta är en försening vilket återspeglar effekterna av stålindustrins strejk i juli.

Lucara rapporterar att gruvdriften har mobiliserat till platsen och att den första produktionen har påbörjats – den första explosionen i gropen ägde rum den 8 oktober. Utvinning och lagring av malm kommer att starta den här månaden som förberedelse för driftsrelaterade aktiviteter tidigt under det första kvartalet, 2012. Rekrytering av lokalt anställd personal har påbörjats.

Mothae

I Mothae i Lesotho, där bolagets provtagning under kvartalet fokuserat på ”F” och ”G” kimberlit-domänerna, sägs resultaten fortsätta att vara ”mycket bra” med kvaliteter över genomsnittet.

Till exempel resulterade prov F2A i 2 stenar större än 20 karat, 10 stenar mellan 10 och 20 karat, 19 stenar mellan 5 och 10 karat, och 95 stenar på mellan 2 och 5 karat. De tre största diamanterna vägde 29,94, 22,86 och 19,21 karat.

Samtidigt gav prov G2B 2 stenar större än 20 karat, 2 stenar mellan 10 och 20 karat, 9 stenar mellan 5 och 10 karat, och 48 stenar mellan 2 och 5 karat. De 3 största diamanterna var 28,91, 25,09 och 12,00 karat. Lucara säger att det planerar att sälja diamanter från provdriften under december 2011.

Ett kärnborrningskontrakt tilldelades nyligen Remote Drilling Services att genomföra en 5.400 meter långt borrprogram, som är avsett att definiera den interna geologi av Mothae kimberliten samt att förlänga den närvarande definierade kimberlitvolymen från ett djup av 200 meter till 320 meter genom att samla in lämpligt provmaterial för malmanrikningsstudier, och att samla in borrkärnor för geoteknisk utvärdering.

Inga nya aktier kommer att erbjudas i samband med noteringen. Pareto Öhman har anlitats som finansiell rådgivare, något som ofta är brukligt när familjen Lundin agerar i Sverige.

Nyheter

Vad guldets uppgång egentligen betyder för världen

Publicerat

den

Graf över guldpriset

Guldpriset har nyligen nått rekordnivåer, över 4 000 dollar per uns. Denna uppgång är inte bara ett resultat av spekulation, utan speglar djupare förändringar i den globala ekonomin. Bloomberg analyserar hur detta hänger samman med minskad tillit till dollarn, geopolitisk oro och förändrade investeringsmönster.

Guldets roll som säker tillgång har stärkts i takt med att förtroendet för den amerikanska centralbanken minskat. Osäkerhet kring Federal Reserves oberoende, inflationens utveckling och USA:s ekonomiska stabilitet har fått investerare att söka alternativ till fiatvalutor. Donald Trumps handelskrig har också bidragit till att underminera dollarns status som global reservvaluta.

Samtidigt ökar den geopolitiska spänningen, särskilt mellan USA och Kina. Kapitalflykt från Kina, driven av oro för övertryckta valutor och instabilitet i det finansiella systemet, har lett till ökad efterfrågan på guld. Även kryptovalutor som bitcoin stiger i värde, vilket tyder på ett bredare skifte mot hårda tillgångar.

Bloomberg lyfter fram att derivatmarknaden för guld visar tecken på spekulativ överhettning. Positioneringsdata och avvikelser i terminskurvor tyder på att investerare roterar bort från aktier och obligationer till guld. ETF-flöden och CFTC-statistik bekräftar denna trend.

En annan aspekt är att de superrika nu köper upp alla tillgångsslag – aktier, fastigheter, statsobligationer och guld – vilket bryter mot traditionella investeringslogiker där vissa tillgångar fungerar som motvikt till andra. Detta tyder på att marknaden är ur balans och att kapitalfördelningen är skev.

Sammanfattningsvis är guldets prisrally ett tecken på en värld i ekonomisk omkalibrering. Det signalerar misstro mot fiatvalutor, oro för geopolitisk instabilitet och ett skifte i hur investerare ser på risk och trygghet.

Fortsätt läsa

Nyheter

Spotpriset på guld över 4300 USD och silver över 54 USD

Publicerat

den

Guld- och silvertackor

Guldpriset stiger i ett spektakulärt tempo, nya rekord sätts nu på löpande band. Terminspriset ligger oftast före i utvecklingen, men ikväll passerade även spotpriset på guld 4300 USD per uns. Guldet är just nu som ett ångande tåg som det hela tiden skyfflas in mer kol i. En praktisk fördel med ett högre pris är att det totala värdet på guld även blir högre, vilket gör att centralbanker och privatpersoner kan placera mer pengar i guld.

Även spotpriset på silver har nu passerat 54 USD vilket innebär att alla pristoppar från Hunt-brödernas klassiska squeeze på silver har passerats med marginal. Ett högt pris på guld påverkar främst köpare av smycken, men konsekvensen av ett högt pris på silver är betydligt mer kännbar. Silver är en metall som används inom många olika industrier, i allt från solceller till medicinsk utrustning.

Fortsätt läsa

Nyheter

Guld och silver stiger hela tiden mot nya höjder

Publicerat

den

Utvecklingen för guldaktier bättre än allt annat

Priserna på guld och silver stiger hela tiden mot nya höjder. Eric Strand går här igenom vilka faktorerna som ligger bakom uppgångarna och vad som kan hända framöver. Han får även kommentera aktier inom guldgruvbolag som har haft en bättre utveckling än nästan allt annat. Han säger bland annat att uppgången kommer från låga nivåer och att det i genomsnitt är en mycket högre kvalitet på ledningarna för bolagen idag.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära