Följ oss

Nyheter

Kommer silverpriset upprepa sin kursutveckling även denna gång?

Publicerat

den

Silvertacka från Sprott
Silvertacka - Silverpriset har en spännande utveckling

Silver har alltid haft ett värde i mänsklighetens historia. Även i dag erbjuder denna ädelmetall en trygghet på de volatila finansmarknaderna.

Silver har haft en starkare kursutveckling i procent än guld under fem av de senaste sex kursuppgångarna. Kommer silverpriset att upprepa denna utveckling även denna gång?

Kursuppgånga

  1. 1967 – 1968

Under dessa 13 månader steg silverpriset med 48 procent, från 12,50 USD per troy ounce, till 18,58 USD.

2. 1971-1974

Under dessa 27 månader steg silverpriset med 274 procent, från 8,45 USD per troy ounce, till 31,59 USD. Detta är enda gången under de senaste sex kursuppgångarna som guldpriset har överträffat silverprisets utveckling.

3. 1976-1980

Under dessa 48 månader steg silverpriset med 544 procent, från 18,40 USD per troy ounce, till 118,50 USD. Detta skedde när bröderna Hunt försökte ta kontrollen över silvermarknaden. Bröderna Hunt hade i slutet av 70-talet och början av 80-talet köpt kontrakt för hälften av världens silverproduktion

4. 1986-1987

Under dessa 12 månader steg silverpriset med 40 procent, från 12,47 USD per troy ounce, till 17,48 USD.

5. 1993-1995

Under dessa 27 månader steg silverpriset med 39 procent, från 6,47 USD per troy ounce, till 9,00 USD.

6. 2001-2011

Under dessa 113 månader, nästan elva år, steg silverpriset med 39 procent, från 6,01 USD per troy ounce, till 55,60 USD.

7. 2015-pågående

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Under de senaste 56 månaderna har silverpriset stigit med 90 procent, från 15,04 USD per troy ounce, till 28,53 USD. Kommer silverpriset att fortsätta sin resa norrut?

Nyheter

Mjölkpriset har gått upp 80 procent på fem år – nu mår bönderna bra

Publicerat

den

Graf över mjölkpriset

Mjölkpriset i Sverige är på en historiskt hög nivå, det har gått upp omkring 80 procent på fem år. Nu känner mjölkbönderna att priset är på en nivå som fungerar för dem. Här blir Thomas Åkerlund på Brorsans Lantbruk intervjuad om utvecklingen och sin verksamhet.

Fortsätt läsa

Nyheter

Den viktiga råvaruvalutan USD faller kraftigt

Publicerat

den

Priset på USD går ner

En stor del av all råvaruhandel och -affärer prissätts i amerikanska dollar. Därför ser man exempelvis ofta att när dollarkursen går ner så går guldpriset upp, den ena förändringen tar ut den andra.

Valutor är något knepigt eftersom alla priser är relativa. För att få en bättre uppfattning om hur USD utvecklas så brukar man använda ett index som mäter USD mot ett flertal andra valutor. Ett av de vanligaste indexen är DXY.

Nedan är en graf över utvecklingen på DXY under handelstimmarna i april. Trumps agerande har fått dollarn att falla kraftigt, där framför allt tre händelser har lett till branta fall.

Utvecklingen på dollarindexet DXY per handelstimme hittills under april.

En svagare dollar gör att råvaror vid samma pris i dollar blir billigare för alla kunder utanför USA. För länder som importerar mycket råvaror är en svagare USD oftast positivt, som exempelvis Indien. För länder som exporterar mycket råvaror är en svagare USD oftast dåligt, som exempelvis Brasilien och Ryssland.

Det finns en stor allmän efterfrågan på guld just nu, men det får även understöd av en svagare USD. För oljeproducenter är utvecklingen desto tråkigare. Samtidigt som USD går ner så går också priset på olja i USD ner. De drabbas av en dubbel negativ effekt.

Trump har hela tiden pratat om att han vill få ner priset på USD då han anser att det är konstgjort högt, så ur det perspektivet är utvecklingen en stor framgång. Sedan var nog inte tanken att det skulle gå ner på detta sätt utan att det skulle ske genom att andra länder tvingades att skriva på avtal om att höja priset på sina valutor.

Fortsätt läsa

Nyheter

Ingenting stoppar guldets uppgång, nu 3400 USD per uns

Publicerat

den

Den allt större geopolitiska oron och Trumps ekonomiska kaos har gett bränsle till guldpriset. Tidigare idag tangerade spotpriset på guld 3400 USD och terminspriset var uppe på 3402 USD. Just nu finns det ingenting som stoppar guldpriset, det tillkommer hela tiden fler köpare. Vi ser dock inte bara en kraftigt uppgång det senaste året, priset har stigit kraftigt under en period på 20 år. Det är egentligen inte så konstigt, för 20 år sedan var världen väldigt mycket fattigare än idag, flera miljarder människor har fått det avsevärt bättre, och om de ekonomierna lägger en liten andel av sin ökade rikedom på guld så slår det igenom.

Spotpriset på guld i USA
Spotpriset på guld i USA.
Spotpriset på guld i USD över lång tid
Spotpriset på guld i USA under lång tid.
Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära