Nyheter
Kommer priset på spannmål att gå upp eller ner 2014?

I samband med att det amerikanska jordbruksdepartementet (USDA) den 31 mars 2014 presenterar sin årliga rapport ”Prospective Plantings” – som visar förväntad sådd areal i USA – och kvartalsvis lagerstatistik, kommer SEB genom Torbjörn Iwarson att ge sin syn på rapporten, hur den påverkar den globala marknaden och priserna på världens råvarubörser.
Speciellt inbjudna gästtalare utvecklar dessutom frågorna kring aktuell marknadssituation, odling, spannmålspriser och jordbrukspolitik.
Du har möjlighet att komma på dessa seminarietillfällen.
Malmö – Gästtalare
– Kenneth Normark, Söderslätts Spannmålsgrupp – ”Matif i all ära, men spannmålen ska ju säljas också…”
– Erik Stjerndahl, HIR Malmöhus AB – “Innovation inom rådgivningsföretag”
Vadstena – Gästtalare
– Anders Gustafsson, Lovanggruppens Handelshus – ”Hur säljer du dina grödor på bästa sätt?”
– Peter Borring, LRF Östergötland – ”Utmaningar i framtidens jordbrukspolitik”
Lidköping – Gästtalare
– Fredrik Blad och Per Ullberg, Varaslättens Lagerhus – ”Spannmålshandel på Varaslättens Lagerhus”
– Carl Lindell, Axima – ”Den framtida maskinhandeln”
Stockholm – Gästtalare
– Jens Bruno, Ukraina-kännare med mångårig erfarenhet från landets jordbrukssektor
”Framtidens jordbruk i Ukraina”
SEB bjuder på lättare förtäring. Obligatorisk anmälan, görs till SEB via följande formulär.
Nyheter
Nystart för koppargruvan Viscaria i Kiruna – en av Europas största

Gruvbolaget Viscaria kommer allt närmare att starta Viscariagruvan i Kiruna, vilken kommer att bli en av Europas största koppargruvor. Brytning påbörjas under 2026 och anrikningsverket tas i bruk under 2027 som då produceras det första koncentratet.
Bolaget har hittills satsat 1,8 miljarder kronor men kommer att behöva ytterligare 6 miljarder, där fördelningen är tänkt att vara 60 procent lån och 40 procent eget kapital.
EFN intervjuar Viscarias vice vd Anna Tyni.
Nyheter
Hur USA blev världens största exportör av propan

USA har på 15 år gått från nästan ingen export alls av propan till att bli störst i världen. Det är en utveckling som följer den explosiva produktionsökningen av naturgas och olja. Propan är en biprodukt från naturgasbearbetning och oljeraffinering. Genom tekniker som fracking och horisontell borrning ökade den amerikanska olje- och gasproduktionen kraftigt från omkring 2008, särskilt i Permian (Texas/New Mexico). Det ledde till en kraftig ökning av propanproduktionen.
Trots ökande produktion har efterfrågan inom USA varit relativt stillastående eller minskat. Det skapade ett överskott som drev på exporten.
Företag som Enterprise Products Partners byggde ut terminaler för att exportera propan, särskilt från Houston. Priserna på amerikansk propan är lägre än i exempelvis Qatar eller Förenade Arabemiraten, vilket gör den konkurrenskraftig globalt.
Kina är en av de största importörerna, särskilt för sin kemikalieindustri. Mexiko är också starkt beroende av amerikansk propan, medan Kanada främst exporterar till USA. USMCA-avtalet undantar Kanada och Mexiko från tullar.
Handelstullar, särskilt från Kina, har skapat oro men påverkar inte efterfrågan nämnvärt eftersom Kina fortfarande är beroende av amerikansk propan. Alternativ från Mellanöstern är dyrare.
Amerikanska företag bygger ut exportkapaciteten. Även om andra länder ökar sin produktion, förväntas USA behålla ledningen. Då inhemsk konsumtion är begränsad, måste överskottet säljas internationellt.
Nyheter
Utbudsunderskott och stigande industriell efterfrågan av silver på marknaden

I denna presentation ger Jochen Staiger en omfattande analys av silvermarknaden och belyser det pågående utbudsunderskottet, den stigande industriella efterfrågan och framväxande faktorer som försvarsutgifter och grön teknik. Han diskuterar trendernas inverkan på silverpriset och ger insikter om specifika gruvbolag och deras framtidsutsikter.
-
Nyheter3 veckor sedan
Ingenting stoppar guldets uppgång, nu 3400 USD per uns
-
Analys3 veckor sedan
Crude oil comment: The forward curve is pricing tightness today and surplus tomorrow
-
Nyheter2 veckor sedan
Samtal om läget för guld, kobolt och sällsynta jordartsmetaller
-
Nyheter2 veckor sedan
Agnico Eagle siktar på toppen – två av världens största guldgruvor i sikte
-
Nyheter2 veckor sedan
Lägre elpriser och många minustimmar fram till midsommar
-
Nyheter3 veckor sedan
Kina slår nytt rekord i produktion av kol
-
Nyheter2 veckor sedan
Saudiarabien informerar att man är ok med ett lägre oljepris
-
Nyheter3 veckor sedan
Den viktiga råvaruvalutan USD faller kraftigt