Följ oss

Nyheter

Kina borrar 10 000 meter för att hitta naturgas på ultradjup nivå

Publicerat

den

Borriggen i Kina som ska borrar Chuanke 1

Kina, via China National Petroleum Corp (CNPC), började för två månader sedan att borra ett hål i Xinjiang som ska bli 10 000 meter djupt. Det beskrevs då som en experimentell borrning för att lära sig mer om borrteknik och jordens inre. Det uppgavs även bli det djupaste hålet Kina borrat.

Nu rapporterar Bloomberg med referens till Xinhua News att CNPC i torsdags började borra ett andra djupt hål, denna gång i Sichuan-provinsen, och att man har målet att komma ner till 10 520 meter. Till skillnad från det första hålet så beskrivs detta, kallat Shendi Chuanke 1, som ett projekt för att hitta naturgas på ultradjup nivå.

PR-video från CNPC om att borrningen av Shendi Chuanke 1 inleds.

Ryssland och Qatar har tidigare borrekord

Det djupaste av människor borrade hålet är SG-3 på Kolahalvön i Ryssland, bara 20 kilometer från Norge. Ryssland började borra år 1970 och nådde år 1989 ett djup på 12 262 meter. Efter detta föll Rysslands ekonomi samman och även om man fortsatte några år till så kom man aldrig djupare och senare lades borrandet ner då staten inte längre ville finansiera arbetet.

Mellan 1989 och 2008 var SG-3 både det djupaste och längsta hålet som människor borrat. Under 2008 övertogs dock längdrekordet av det kurvformade borrhålet BD-04A i Qatar på oljefältet Al Shaheen.

Nyheter

Tyskland har så höga elpriser att företag inte har råd att använda elektricitet

Publicerat

den

Elstation i närbild

Tyskland har skrivit ner prognosen på hur mycket elektricitet landet kommer att behöva 2030. Hittills har prognosen varit 750 TWh, vilken nu har skrivits ner till 600-700 TWh,

Det kan vid en första anblick låta positivt. Men orsaken är inte att effektiviseringar. Utan priserna är så pass höga att företag inte har råd att använda elektriciteten. Elintensiv industri flyttar sin verksamhet till andra länder och få företag satsar på att etablera energikrävande verksamhet i landet.

Tyskland har inte heller någon plan för att förändra sin havererade energipolitik. Eller rättare sagt, planen är att uppfinna fusionskraft och använda det som energikälla. Något som dock inte löser problemet på några årtionden.

Prognos över efterfrågan på elektricitet i Tyskland
Fortsätt läsa

Nyheter

Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde

Publicerat

den

Kol i Kina

Kinas officiella statistik för elproduktion har släppts för augusti och den visar att landet slog ett nytt rekord. Under augusti producerades 936 TWh elektricitet.

Stephen Stapczynski på Bloomberg lyfter fram att det är ungefär lika mycket som Japan producerar per år, vilket innebär är de producerar ungefär lika mycket elektricitet per invånare.

Kinas elproduktion kom i augusti från:

Fossil energi67 %
Vattenkraft16 %
Vind och Sol13 %
Kärnkraft5 %

Stapczynskis kollega Javier Blas uppmärksammar även att det totala rekordet inkluderade ett nytt rekord för kolkraft. Termisk energi (där nästan allting är kol) producerade 627,4 TWh under augusti. Vi rapporterade tidigare i år att Kina under första kvartalet slog ett nytt rekord i kolproduktion.

Fortsätt läsa

Nyheter

Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare

Publicerat

den

Priset på guld i svenska kronor per gram

Guldpriset når hela tiden nya höjder och det märks för folk när de ska köpa smycken. Det gör att butikerna måste justera upp sina priser löpande och kunder funderar på om det går att välja något med lägre karat eller mindre diamant. Anna Danielsson, vd på Smyckevalvet, säger att det samtidigt gör att kunderna får upp ögonen för värdet av att äga guld. Det högre guldpriset har även gjort att gamla smycken som ligger hemma i folks byrålådor kan ha fått ett överraskande högt värde.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära