Nyheter
Israel och Palestina förhandlar om naturgas-produktion
Israeliska och utländska diplomater sa på söndagen att den palestinska myndigheten och Israel förhandlar om att utveckla naturgastillgångarna utanför Gazaremsans kust. Något som skulle kunna leda till ett rejält ekonomiskt uppsving för den palestinska myndigheten.
Samtalen om att exploatera naturgastillgångarna har initierats av fredssändebudet Tony Blair.
Tony Blairs talesperson Ruti Winterstein sa att hon säkrade premiärminister Benjamin Netanyahus godkännande för förhandlingar i februari och att de har hållits under de senaste veckorna.
Naturgasfältet skulle enligt uppskattningar ta tre till fyra år att utveckla. Två privata företag skulle stå för utvecklingen, Consolidated Contractors Company och BG Group. Royalty-intäkterna från produktionen skulle sedan överföras till den palestinska myndigheten, under översyn av premiärminister Fayyad.
Palestinska Hamas, som kontrollerar Gazaremsan, protesterar dock mot planerna. De säger att de inte erkänner någon form av avtal som den palestinska myndigheten ingår och att de bör konsulteras kring överenskommelser av denna sort.
Naturgas i en orolig region
Naturgas i regionen är inte någon lätt sak. Israel, som saknar tillgång till egen energi, har länge köpt naturgas från Egypten. Men efter revolutionerna i regionen så har ledningarna sprängts sönder så många gånger att det till sist blev politiskt omöjligt för Egypten att fortsätta med exporten.
Israels energisituation står dock inför en total förändring då landet har hittat stora egna naturgastillgångar i Medelhavet. Men att utveckla och producera naturgas till havs för Israel är en säkerhetsmässig mardröm. Så tillsvidare så ligger lösningen på Israels energiproblem fast i marken.
Palestina borde dock ha en bättre chans att utveckla och producera. Om Israel fortsätter vara positiva så är den största stötestenen borta. Och utan att vara några politiska experter på området så känns det ändå rimligt att anta att Hamas på något sätt kan övertalas av den palestinska myndigheten att inte sätta stopp för planerna. Utan att veta exakt hur mycket pengar det handlar om så känns det ändå rimligt att anta att de väldigt kraftigt kan förbättra den ekonomiska situationen för det palestinska folket. Även om Hamas och den palestinska myndigheten är motståndare, så verkar det ändå politiskt svårt att blockera ett så stort inflöde av pengar till folket.
Nyheter
Eric Strand kommenterar vad som händer med guld och silver
![Graf över guldpriset med Eric Strand i bakgrunden](https://ravarumarknaden.se/wp-content/uploads/graf-guldpris-eric-strand.jpg)
Eric Strand gästar EFN och kommenterar ädelmetallerna guld och silver. Guldpriset har fortsatt uppåt Strand lyfter fram att det bland annat beror på stigande budgetunderskott och centralbanker som köper. Försäkringsbolag i Kina kan bli en ny köpare av guld. En ytterligare drivkraft skulle kunna komma i form av oro för devalvering i Kina, vilket skulle göra det logiskt för folk i Kina att säkra värdet på sitt kapital. Han räknar med fortsatta uppgångar även inom silverpriset.
Nyheter
Blykalla erhåller 17,5 miljoner euro från EU:s acceleratorprogram
![Flytande bly](https://ravarumarknaden.se/wp-content/uploads/blykalla-bly.jpg)
Den svenska kärnreaktorutvecklaren Blykalla har utsetts att få 17,5 miljoner euro i finansiering från EU:s EIC-acceleratorprogram. 15 miljoner euro är en aktieinvestering och 2,5 miljoner euro är ett bidrag. Ett krav för erhålla kapitalet är att andra investerare också går in med nytt kapital samtidigt, vilket Blykalla nu planerar för.
Det säger också något om Blykalla då det var 1211 företag som ansökte och Blykalla var ett av de 71 företagen som valdes ut.
Jacob Stedman, VD för Blykalla, säger: ”Bara knappt två veckor efter vår första spadtaget-ceremoni med Sveriges energiminister Ebba Busch är vi glada över att kunna tillkännage denna nya milstolpe. Det bekräftar inte bara potentialen i vår SEALER-teknik utan påskyndar också vårt uppdrag att utveckla Europas första avancerade SMR. Stödet från EU:s EIC Accelerator-program kommer att vara avgörande för att vi ska kunna nå våra utvecklingsmilstolpar och utöka våra strategiska partnerskap.”
Kapitalinvesteringen genomförs genom EIC-fonden, som finansieras av EU-kommissionen och förvaltas av Europeiska investeringsbanken (EIB). Som en del av Blykallas kommande finansieringsrunda kommer EIC-fonden att delta med ett belopp på 15 miljoner euro, vilket avsevärt minskar risken för företagets nästa fas.
Nyheter
Christian Kopfer om guld, olja och stål
![Graf över guldpriset](https://ravarumarknaden.se/wp-content/uploads/guldpriset-graf-2.jpg)
Christian Kopfer kommenterar läget för råvarorna guld, olja och stål. Det är väldigt mycket geopolitik som påverkar råvarumarknaden just nu.
-
Nyheter2 veckor sedan
Belgien gör en u-sväng, går från att lägga ner kärnkraft till att bygga ny
-
Nyheter3 veckor sedan
Fondförvaltare köper aktier i kanadensiska guldproducenter när valutan faller
-
Analys4 veckor sedan
Brent testing the 200dma at USD 78.6/b with API indicating rising US oil inventories
-
Nyheter4 veckor sedan
Epiroc-aktien är ett bra sätt att få exponering mot gruv- och råvarusektorn
-
Analys4 veckor sedan
Crude oil comment: Big money and USD 80/b
-
Analys3 veckor sedan
Brent rebound is likely as Biden-sanctions are creating painful tightness
-
Nyheter2 veckor sedan
Prisskillnaden mellan råoljorna WCS och WTI vidgas med USA:s tariffkrig
-
Analys4 veckor sedan
Crude oil comment: Deferred contracts still at very favorable levels as latest rally concentrated at front-end