Nyheter
Indonesiens tennförsäljning faller efter att produktionsnedskärningar

Försäljningen genom Indonesiens huvudsakliga tennbörs, Jakarta Futures Exchange (JFX), minskade i mars efter att PT Timah meddelade produktionsnedskärningar. Världens största tennproducent, PT Timah, meddelade att boaget skulle försena en viss export i mars efter utbrottet av coronaviruset (COVID-19). Spridningen av COVID-19 har redan stört den globala handeln och såg att priserna sjönk med över 10 procent i mars 2020. Företaget uppgav också att det skulle minska den månatliga produktionen med 20 till 30 procent medan det mätte den globala efterfrågan.
Efter det att slutförsäljningen släpptes genom JFX för mars går det att se att volymerna sjönk med 38 procent MoM till 4 605 ton. Medan andra privata tennsmältare också handlar över börsen, producerar PT Timah huvuddelen av materialet.

Handeln med tenn på JFX i mars var cirka 1 500 ton under genomsnittet under de senaste sex månaderna, en betydande nedgång. Emellertid kan cirka 1 000 ton tillskrivas säsongsvariationer.
Utan några nedskärningar i produktionen och exporten, förväntades den indonesiska exporten nå en topp i maj. Detta skulle sammanfalla med den troliga toppen i COVID-19-infektioner, och nära den lägsta efterfrågan och pressa marknaden till överskott. Om PT Timah fortsätter att minska sin gruvdrift och raffinerad tennproduktion, är det troligt att den raffinerad tennproduktionen ska balansera den troliga nedgången i efterfrågan.
Nyheter
Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare

Guldpriset når hela tiden nya höjder och det märks för folk när de ska köpa smycken. Det gör att butikerna måste justera upp sina priser löpande och kunder funderar på om det går att välja något med lägre karat eller mindre diamant. Anna Danielsson, vd på Smyckevalvet, säger att det samtidigt gör att kunderna får upp ögonen för värdet av att äga guld. Det högre guldpriset har även gjort att gamla smycken som ligger hemma i folks byrålådor kan ha fått ett överraskande högt värde.
Nyheter
Aktier i guldbolag laggar priset på guld

Sedan år 2013 har aktierna i bolag som producerar guld inte alls hängt med prisutvecklingen på guld. I takt med att guldpriset har stigit så har avståndet bara blivit större. Detta trots att riskaptiten på aktiemarknaden i stort är högt.
I diagrammet jämförs priset på guld med Arca Gold Bugs Index, där indexet består av flera av de största guldbolagen.
Nyheter
Guld når sin högsta nivå någonsin, nu även justerat för inflation

Guld har slagit prisrekord efter prisrekord det senaste året och nu har ädelmetallen tagit det hela till en ny nivå. När man mäter priser över längre tid kan det vara relevant att justera för inflation. Inflation kan mätas på många olika sätt, men vad guldet nu har gjort är att passera alla sätt och nå sin högsta nivå någonsin oavsett vad.
Det har varit en pristopp från år 1980 som har varit högre när man justerat för inflation, men även den har alltså nu fått se sig överträffad.
-
Nyheter3 veckor sedan
Meta bygger ett AI-datacenter på 5 GW och 2,25 GW gaskraftverk
-
Nyheter3 veckor sedan
Aker BP gör ett av Norges största oljefynd på ett decennium, stärker resurserna i Yggdrasilområdet
-
Analys4 veckor sedan
Brent sideways on sanctions and peace talks
-
Nyheter4 veckor sedan
Ett samtal om koppar, kaffe och spannmål
-
Nyheter4 veckor sedan
Sommarens torka kan ge högre elpriser i höst
-
Analys3 veckor sedan
Brent edges higher as India–Russia oil trade draws U.S. ire and Powell takes the stage at Jackson Hole
-
Nyheter3 veckor sedan
Mahvie Minerals är verksamt i guldrikt område i Finland
-
Analys3 veckor sedan
Increasing risk that OPEC+ will unwind the last 1.65 mb/d of cuts when they meet on 7 September