Följ oss

Nyheter

Ghana och Elfenbenskusten suspenderar kakaoförsäljningen

Publicerat

den

Kakao, mald och bönor

Ghana och Elfenbenskusten suspenderar kakaoförsäljningen och kräver ett minimipris på råvaran. Ghana och Elfenbenskusten, de två största producenterna av kakao, aviserade i förra veckan att de inte längre kommer att sälja sina skördar till ett pris under 2 600 USD per ton. Det är ett historiskt beslut som syftar till att betala jordbrukarna bättre för sina produkter.

En sked kakao

”Det som hände dessa två dagar är historiskt”, säger generaldirektören för det ghanesiska kakaorådet, Joseph Boahen Aidoo, i slutet av detta möte mellan producenter, affärsmän och beslutsfattare. ”I åratal var det köparna som bestämde priserna.”

Ett försök att vända trenden

För att försöka vända trenden, upphävde ”Elfenbenskusten och Ghana försäljningen av grödorna 2020/2021 tills en ny order för att förbereda upprättandet av det lägsta priset”, tillade Aidoo.

Det priset godkändes av deltagarna i ett forum som samlade producenter, mellanhänder och konsumenter i Accra under två dagar. Ett nytt möte planeras den 3 juli i Abidjan för att diskutera genomförandet av denna åtgärd. Av de 100 miljarder dollar som representeras av världskakaomarknaden kommer endast 6 miljarder odlarna tillgodo, det vill säga sex procent.

Det är en galen situation sade Ghanas vicepresident, Mahamudu Bawumia. Därför måste våra regeringar komma överens om att erbjuda jordbrukarna en rättvis andel av den rikedom som industrin producerar. ”Ett rättvist pris på kakaobönor skulle vara en stor hjälp för att stödja offentliga investeringar i landsbygdsinfrastruktur och förbättra levnadsvillkoren”, tillade han.

Betala anständigt

Det så kallade ”bruna guldet” representerar tio procent av Elfenbenskustens BNP, medan det är litet lägre i Ghana. De två länderna håller båda två val under år 2020 vilket kan komma att påverka kakaoutbudet både positivt och negativt.

Tanken är att ”få ett pris från industrin och andra samarbetspartners inom sektorn som kan ordentligt ersätta odlarnas arbete”, sa Yves Kone, generaldirektör för Coffee Cacao Council of Côte d’Ivoire till en lokal tv-kanal.

Den internationella kakaoorganisationen (ICCO) anser att kakaopriserna är för låga. På 30 år har priset i dollar fallit med 75 procent i reella priser berättade dess verkställande direktör Michel Arrion för nyhetsbyrån AFP.

Tillräckligt med kakao på marknaden

För tillfället finns det tillräckligt med kakao på marknaden för att möta efterfrågan sade Casper Burgering, råvaruanalytiker hos den nederländska banken ABN Amro. Han tillade att med tanke på att införandet av detta minimipris kommer att ta ett år, är det mer eller mindre en risk att de nuvarande priserna kommer att falla.

Fortsätt läsa
Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Nyheter

Christian Kopfer om läget för oljan

Publicerat

den

Råolja

Christian Kopfer, analytiker på Arctic Securities, kommenterar läget på oljemarknaden till följd av kriget i Gulfen. Ännu så länge prisar marknaden in att situationen ändå löser sig, för fortsätter det 2-3 månader så går priset till 150-200 USD per fat.

Christian Kopfer kommenterar läget för olja
Fortsätt läsa

Nyheter

Marknaden måste börja betrakta de höga kopparpriserna som det nya normala

Publicerat

den

Koppar från Boliden

Johannes Grunselius, analytiker på SB1, lyfter fram koppar som den mest attraktiva råvaran i gruvsektorn just nu, och menar att det finns både starka strukturella och långsiktiga drivkrafter bakom efterfrågan. Historiskt har den globala efterfrågan på koppar vuxit med cirka 2–3 procent per år under de senaste 50 åren, men enligt honom står marknaden inför en ny fas där tillväxten kan accelerera till 3–4 procent årligen.

Denna uppväxling drivs framför allt av elektrifieringen av samhället. Koppar är en central komponent i allt från elnät och elfordon till den snabba utbyggnaden av datacenter kopplade till AI-investeringar. Det innebär att efterfrågan inte bara växer, utan gör det på ett mer strukturellt och långsiktigt sätt än tidigare.

Samtidigt pekar Grunselius på ett avgörande problem på utbudssidan. det finns inte tillräckligt med nya kopparprojekt för att möta den ökande efterfrågan. Den globala projektportföljen är otillräcklig, och det är enligt honom i praktiken “omöjligt” för industrin att öka produktionen i den takt som krävs. Slutsatsen blir att marknaden med stor sannolikhet går mot ett underskott, en global kopparbrist, inom några år.

Mot den bakgrunden blir stora nya fyndigheter extremt viktiga. Han lyfter särskilt fram Vicuna-projektet, där omkring 50 miljoner ton koppar har identifierats, motsvarande cirka två års global konsumtion. Det är den största kopparupptäckten på över 30 år och beskrivs som betydelsefull inte bara för enskilda bolag utan för hela industrin. Dessutom finns betydande inslag av guld och silver, vilket ytterligare stärker projektets ekonomiska värde.

Grunselius betonar också att kopparpriserna, trots viss nedgång från toppnivåer, fortfarande ligger på historiskt höga nivåer. Han menar att marknaden behöver börja betrakta dessa nivåer som ett “nytt normalt”, givet de starka fundamentala drivkrafterna i både efterfrågan och utbud.

Sammanfattningsvis är hans bild tydlig att kopparmarknaden står inför en period av strukturell tillväxt kombinerad med begränsat utbud, vilket skapar goda förutsättningar för fortsatt höga priser och gör koppar till en av de mest intressanta råvarorna för investerare.

I relation till koppar diskuterar Grunselius även utsikterna för Lundin Mining och Boliden.

Fortsätt läsa

Nyheter

Det fysiska spotpriset på brentolja har slagit nytt rekord

Publicerat

den

Fat med olja

När man följer oljepriset så är det vanligtvis priset på terminen som är närmast förfall man tittar på. Den handlas på börsen, det finns en stor likviditet, har hög transparens och går till lösen inom varje månad. Det är dock bara 1-3 procent av terminerna som går till fysisk leverans, resten avvecklas finansiellt och positionen rullas vidare till nästa termin.

När marknaden börjar skaka kan det därför vara intressant att även titta på ”dated brent”, dvs spotpriset på brentolja med fysisk leverans, där leverans vanligtvis sker inom 10-25 dagar.

Terminspriset på brentolja är nu 109 USD per fat. Men dated brent-priset är 141 USD! Enligt grafen nedan är det det högsta priset någonsin. Medan andra uppgifter säger att rekordet fortfarande är juli 2008 då det var 147-148 USD. Oavsett vilket, den aktuella prisnivån är enormt hög och viljan att betala ett rejält högre pris än terminspriset tyder på att köpare upplever att det är fysisk brist på olja.

Dated brent-oljepris
Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära