Följ oss

Nyheter

Ghana och Elfenbenskusten suspenderar kakaoförsäljningen

Publicerat

den

Kakao, mald och bönor

Ghana och Elfenbenskusten suspenderar kakaoförsäljningen och kräver ett minimipris på råvaran. Ghana och Elfenbenskusten, de två största producenterna av kakao, aviserade i förra veckan att de inte längre kommer att sälja sina skördar till ett pris under 2 600 USD per ton. Det är ett historiskt beslut som syftar till att betala jordbrukarna bättre för sina produkter.

En sked kakao

”Det som hände dessa två dagar är historiskt”, säger generaldirektören för det ghanesiska kakaorådet, Joseph Boahen Aidoo, i slutet av detta möte mellan producenter, affärsmän och beslutsfattare. ”I åratal var det köparna som bestämde priserna.”

Ett försök att vända trenden

För att försöka vända trenden, upphävde ”Elfenbenskusten och Ghana försäljningen av grödorna 2020/2021 tills en ny order för att förbereda upprättandet av det lägsta priset”, tillade Aidoo.

Det priset godkändes av deltagarna i ett forum som samlade producenter, mellanhänder och konsumenter i Accra under två dagar. Ett nytt möte planeras den 3 juli i Abidjan för att diskutera genomförandet av denna åtgärd. Av de 100 miljarder dollar som representeras av världskakaomarknaden kommer endast 6 miljarder odlarna tillgodo, det vill säga sex procent.

Det är en galen situation sade Ghanas vicepresident, Mahamudu Bawumia. Därför måste våra regeringar komma överens om att erbjuda jordbrukarna en rättvis andel av den rikedom som industrin producerar. ”Ett rättvist pris på kakaobönor skulle vara en stor hjälp för att stödja offentliga investeringar i landsbygdsinfrastruktur och förbättra levnadsvillkoren”, tillade han.

Betala anständigt

Det så kallade ”bruna guldet” representerar tio procent av Elfenbenskustens BNP, medan det är litet lägre i Ghana. De två länderna håller båda två val under år 2020 vilket kan komma att påverka kakaoutbudet både positivt och negativt.

Tanken är att ”få ett pris från industrin och andra samarbetspartners inom sektorn som kan ordentligt ersätta odlarnas arbete”, sa Yves Kone, generaldirektör för Coffee Cacao Council of Côte d’Ivoire till en lokal tv-kanal.

Den internationella kakaoorganisationen (ICCO) anser att kakaopriserna är för låga. På 30 år har priset i dollar fallit med 75 procent i reella priser berättade dess verkställande direktör Michel Arrion för nyhetsbyrån AFP.

Tillräckligt med kakao på marknaden

För tillfället finns det tillräckligt med kakao på marknaden för att möta efterfrågan sade Casper Burgering, råvaruanalytiker hos den nederländska banken ABN Amro. Han tillade att med tanke på att införandet av detta minimipris kommer att ta ett år, är det mer eller mindre en risk att de nuvarande priserna kommer att falla.

Nyheter

Christian Kopfer kommenterar guld, koppar, olja och stål, samt några råvarubolag

Publicerat

den

Christian Kopfer kommenterar råvaror

Handelsbankens råvaruanalytiker Christian Kopfer kommenterar vad som just nu händer med råvarorna guld, koppar, olja och stål. Han tar bland annat upp att man inte vill att kopparpriset kommer upp FÖR mycket, utan att det i stället är högt under lång tid.

Han avslutar även med att ge några korta kommentar om råvaruaktier. Han anser att SSAB sköter sig bra samtidigt som värderingen är låg. Han gillar Lundin Mining och Boliden, även om den senare aktien kommit upp något senaste dagarna. Lundin Gold har banken ingen täckning på men han säger att det är ett fantastiskt bolag.

Fortsätt läsa

Nyheter

Silver spränger den magiska gränsen, kostar nu över 50 USD per uns

Publicerat

den

Ädelmetallen silver spränger en smått magisk gräns och handlas nu över 50 USD per uns. Priset har verkligen exploderat. Silver följer med i ett bredare rally där fult nyligen sprängde 4000 USD per uns-nivån. Priset för att låna silver har också skjutit i höjden på senare tid vilket indikerar att tillgången på silver på den fysiska marknaden har börjat bli lågt. Samtidig är efterfrågan från industrin bra och räntorna låga. Och på toppen av det kan vi lägga geopolitisk oro som gör att fler letar sig till fysiska tillgångar som silver.

Graf över prisutvecklingen på silver
Fortsätt läsa

Nyheter

Blykalla, Evroc och Studsvik vill bygga kärnkraftsdrivna datacenter i Sverige

Publicerat

den

Datacenter med kärnkraftverk

Blykalla, Evroc och Studsvik har undertecknat ett samförståndsavtal för att undersöka möjligheten att utveckla Sveriges första kärnkraftsdrivna datacenter vid Studsviks licensierade kärnkraftsanläggning i Nyköping.

Blykalla utvecklar avancerade blykylda kärnreaktorer för att leverera säker, kostnadseffektiv och hållbar basenergi. Evroc bygger hyperscale-moln- och AI-infrastruktur för att driva Europas digitala framtid. Studsvik driver en licensierad kärnkraftsanläggning i Nyköping och tillhandahåller livscykeltjänster för kärnkraftssektorn, inklusive bränsle, material och avfallshantering. Tillsammans kombinerar de teknik, infrastruktur och anläggningsexpertis för att påskynda utbyggnaden av kärnkraftsdrivna datacenter.

Det finns en växande internationell efterfrågan på kärnkraftsdrivna datacenter, driven av parallella krav från AI och elektrifiering. Med sin kapacitet att leverera ren, pålitlig baskraft och inbyggd redundans är små modulära reaktorer särskilt väl lämpade för att möta detta behov.

Belastar inte elnätet

En stor fördel med att bygga datacenter och kärnkraftverk bredvid varandra är att elnätet inte belastas. Det gör totalpriset för elektriciteten blir lägre, samtidigt som det inte tillkommer investeringskostnader för operatören av elnätet.

Vill etablera Sverige som en föregångare

Med detta avtal strävar parterna efter att etablera Sverige som en föregångare i denna globala omställning, genom att utnyttja Studsviks licensierade anläggning, Evrocs digitala infrastruktur och Blykallas avancerade SMR-teknik.

”Detta samarbete är en möjlighet för Sverige att bli ledande inom digital infrastruktur. Det ger oss möjlighet att visa hur små modulära reaktorer kan tillhandahålla den stabila, fossilfria energi som krävs för AI-revolutionen”, säger Jacob Stedman, vd för Blykalla. ”Studsviks anläggning och evrocs ambitioner erbjuder rätt förutsättningar för ett banbrytande projekt.”

Samförståndsavtalet fastställer en ram för samarbete mellan de tre parterna. Målet är att utvärdera den kommersiella och tekniska genomförbarheten av att samlokalisera datacenter och SMR på Studsviks licensierade anläggning, samarbeta med kommuner och markägare samt definiera hur en framtida kommersiell struktur för elköpsavtal skulle kunna se ut.

”Den ständigt växande efterfrågan på AI understryker det akuta behovet av att snabbt bygga ut en massiv hyperskalig AI-infrastruktur. Genom vårt samarbete med Blykalla och Studsvik utforskar vi en modell där Sverige kan ta ledningen i byggandet av en klimatneutral digital infrastruktur”, kommenterar Mattias Åström, grundare och VD för Evroc.

”Studsvik erbjuder en unik plattform med anläggningsinfrastruktur och unik kompetens för att kombinera avancerad kärnkraft med nästa generations industri. Detta samförståndsavtal är ett viktigt steg för att utvärdera hur sådana synergier kan realiseras i Sverige”, kommenterar Karl Thedéen, vd för Studsvik.

Parterna kommer nu att inrätta en gemensam styrgrupp för att utvärdera anläggningen och affärsmodellen, med målet att inleda formella partnerskapsförhandlingar senare i år. Deras fortsatta samarbete ska möjliggöra ren och säker energi för Europas AI-infrastruktur och digitala infrastruktur.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära