Följ oss

Nyheter

Gazprom satsar på gasexport till Sydeuropa

Publicerat

den

Naturgas exporteras via pipeline från RysslandGazprom meddelade under vecka 5 2012 att bolaget planerar att öka gasexporten till Europa och bygga en pipeline till Asien. Samtidigt som de ska öka volymerna från Shtokmangasfältet meddelade Gazprom även att bolaget befinner sig i slutskedet för att kunna ta ett beslut om en eventuell öppning av en gasproduktionsenhet i östra delarna av Ryssland.

Gazproms ledning har tillsammans med Grekland påbörjat diskussionerna kring gasledningsprojektet South Stream som har till syfte att förse de södra delarna av Europa med naturgas.

Mötesdeltagarna diskuterade utsikterna för det rysk-grekiska samarbetet och dess fördjupning inom energisektorn, samt aktuell status för den grekiska energiindustrin. Särskild uppmärksamhet ägnades åt gasleveranser och South Stream-projektets genomförande i landet.

1996 lanserades rysk naturgas i Grekland och enligt preliminära uppgifter levererade Gazprom 2,9 miljarder kubikmeter gas till Grekland under 2011.

I syfte att diversifiera rutterna för exporten av naturgas planerar Gazprom att genomföra projektet för byggande av en gasledning som dras under Svarta havet till länderna i södra och centrala Europa – South Stream-projektet.

Karta över South Stream - Export av naturgas via pipeline från RysslandMellanstatliga avtal har tecknats med Bulgarien, Serbien, Ungern, Grekland, Slovenien, Kroatien och Österrike för att genomföra den landbaserade delen gasledningen. Under tredje kvartalet 2011 slutfördes genomförbarhetsstudier av South Stream och omfattade en förstudie av offshore avsnitt och genomförbarhetsstudier av respektive gasledningar i värdländerna i Syd-och Centraleuropa.

Den 30 december 2011, uppmanade Vladimir Putin, premiärminister i Ryssland, Gazprom att påskynda lanseringen av South Stream-projektet och att börja dess byggande under 2012.

Den 20 januari 2012 höll Alexey Miller, ordförande i Gazproms förvaltningskommitté, ett möte för att godkänna en detaljerad handlingsplan för att säkerställa lanseringen av South Streams rörledningar i december 2012.

Nyheter

Hemp Innovation skriver off-take-avtal för industriell hampafiber

Publicerat

den

Skördar hampa

Hemp Innovation är en av de ledande aktörerna i Sverige gällande utveckling och produktion av hampa. Företaget har nu tecknat ett så kallat off take-avtal med HealthTextiles, som utvecklar kläder för vårdsektorn. Avtalet omfattar en produktion på upp till 200 ton, vilket är värt cirka 7 miljoner kronor.

Sverige är på väg att följa den internationella trenden och bygga upp en produktion av industriell hampa som är en av världens lönsammaste grödor att odla enligt Hemp Innovation. Företaget har på kort tid fått flera av Sveriges bönder att ställa om sin odling och alltmer börja fokusera på den snabbväxande och miljövänliga växten. Genom affärsområdet Hemp Foods har man redan börjat sälja hampafrön till ledande butiker och tar nu även ett kommersiellt grepp om hampaväxtens kraftiga stam som har världens starkaste biologiska fibrer.

”Avtalet bekräftar den kommersiella potentialen i Hemp Innovations verksamhet. Hampafiber kan användas brett och mångsidigt,” säger Clas Dahlén, grundare och vd för Hemp Innovation, och fortsätter:

”Vi märker att allt fler svenska aktörer är intresserade av hampa för industriellt bruk. Inte minst för den stora potentialen för mycket god lönsamhet.”

På den internationella marknaden har hampans storhet legat i strålkastarljuset ett bra tag. Bara under de senaste två åren har marknaden fått ett rejält uppsving. Från ett uppskattat värde på motsvarande cirka 80 miljarder kronor 2023, 100 miljarder kronor 2024, för att 2032 tangera 500 miljarder kronor, enligt Fortune Business Insights.

”Genom avtalet kan vi säkra den långsiktiga försörjningen av industriell hampafiber till vårt patenterade TorTex garn och tyg. Därmed är det viktigt att vi bygger upp ekosystemet för odlingen av industrihampa,” säger Tomas Persson, grundare och ägare av HealthTextiles, och fortsätter:

”Tidigare var problemet för lantbrukare, som är intresserade av att odla hampa, att det inte fanns någon marknad som off take-avtalet mellan HealthTextiles och Hemp Innovations skapar.”

För att möta den ökande efterfrågan av industriell hampa skalar Hemp Innovations upp genom att bygga ett eget fiberberedningsverk och tar i samband med detta in kapital.

Fortsätt läsa

Nyheter

Vizsla Silver går från prospektering till utveckling

Publicerat

den

Borrprover hos Vizsla Silver

Intervju med Mike Pettingell på Vizsla Silver om bolagets övergång från prospektering till utveckling, med flaggskeppsprojektet Pancuo i Mexiko. Han lyfter fram vikten av tillstånd, projektfinansiering och potentialen för betydande silverproduktion. Samtalet omfattar också bolagets finansiella hälsa, infrastrukturfördelar och de optimistiska utsikterna för silvermarknaden.

Intervju med Mike Pettingell på Vizsla Silver.
Fortsätt läsa

Nyheter

Eric Strand kommenterar vad som händer med guld och silver

Publicerat

den

Graf över guldpriset med Eric Strand i bakgrunden

Eric Strand gästar EFN och kommenterar ädelmetallerna guld och silver. Guldpriset har fortsatt uppåt Strand lyfter fram att det bland annat beror på stigande budgetunderskott och centralbanker som köper. Försäkringsbolag i Kina kan bli en ny köpare av guld. En ytterligare drivkraft skulle kunna komma i form av oro för devalvering i Kina, vilket skulle göra det logiskt för folk i Kina att säkra värdet på sitt kapital. Han räknar med fortsatta uppgångar även inom silverpriset.

Eric Strand kommenterar ädelmetallen guld.
Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära